Sledování zaměstnanců na pracovišti (kamery)

Obrátil se na nás pan Antonín s dotazem, zda může zaměstnavatel sledovat nebo monitorovat zaměstnance při práci průmyslovou kamerou. Navazujeme tak na jeho popud na náš blog o sledování na pracovišti. Může tedy zaměstnavatel sledovat své zaměstnance, pořizovat o tom záznamy a pak to proti nim použít např. za účelem výpovědi?
Obrázek k článku Sledování zaměstnanců na pracovišti (kamery)

Může tedy zaměstnavatel sledovat své zaměstnance, pořizovat o tom záznamy a pak to proti nim použít např. za účelem výpovědi?

Odpověď zní, že jen velmi omezeně.

Závažné důvody

Zákon stanoví, že zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu spočívajícího ve zvláštní povaze jeho činnosti narušovat soukromí zaměstnance, a to nejen na pracovišti, ale i ve veřejných prostorách. Například i tím, že podrobuje pracovníka otevřenému či skrytému sledování.

Ani ochrana majetku není automaticky důvodem opravňujícím sledování. Pokud by však šlo o pracoviště, kde by docházelo k např. k častým krádežím, je možné určité prostory sledovat. Je to však nutné nahlásit na Úřad na ochranu osobních údajů a skutečně sledovat daný cíl (bezpečnost majetku), nikoliv tak obcházet pravidla na ochranu soukromí zaměstnanců.

Kontrola výkonnosti

Ani kontrola výkonnosti zaměstnanců či dodržování technologického postupu prostřednictvím kamer však není vyloučena. Musí k tomu však být závažné důvody. Např. v chemičce je bezpečnost důležitější než soukromí a postup zaměstnance v laboratoři musí být monitorován. Zde je možné použít i záznam. To samé však neplatí v kanceláři či v tělocvičně. Sledování by rozhodně nemělo být tajné.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Jak postupovat?

Panu Antonínovi jsme doporučili, aby své výhrady zaměstnavateli oficiálně nahlásil. Pokud by zaměstnavatel výhrady neakceptoval a v monitorování pokračoval, bylo by možné se obrátit na inspektorát práce, případně i na Úřad pro ochranu osobních údajů. Za takové neoprávněné nakládání s osobními údaji hrozí až stotisícové pokuty. Navíc důkaz pořízený nelegálně nemůže obstát např. ani ve sporu o platnost výpovědi zaměstnance „načapaného“ takovou kamerou.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

od 490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

hodnocení 1.6/5, celkem 71 hodnocení

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Obrázek k článku Jak to bude s předsmluvní odpovědností v pracovním právu?

Jak to bude s předsmluvní odpovědností v pracovním právu?

Nový občanský zákoník („NOZ“) přinesl do českého práva nový prvek – předsmluvní odpovědnost. Většina odborníků se shoduje, že by se měl aplikovat i v pracovněprávních vztazích....

3. 11. 2015
Ondřej Preuss
Obrázek k článku Sledování zaměstnanců na pracovišti? Na to zaměstnavatel může zapomenout....

Sledování zaměstnanců na pracovišti? Na to zaměstnavatel může zapomenout....

Stále se množí dotazy uživatelů našeho webu, zda může zaměstnavatel sledovat nebo soustavně monitorovat zaměstnance při pracovní činnosti....

7. 7. 2015
Ondřej Preuss
Obrázek k článku Srážky ze mzdy podle nové úpravy

Srážky ze mzdy podle nové úpravy

Nový občanský zákoník („NOZ“) zásadním způsobem mění úpravu srážek ze mzdy. Snaží se je sjednotit a zjednodušit. Pracovní právo je tak přístupnější....

3. 1. 2015
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019