Vypořádání společného jmění

Většina manželských párů má majetek v tzv. společném jmění manželů. V dnešním článku se podíváme na to, co se stane, když manželství skončí a toto společné jmění je potřeba nějak rozdělit, tedy správně řečeno vypořádat.
Muž a žena sedící k sobě zády
5 minut čtení
23. 4. 2019

Nejčastěji k vypořádání společného jmění manželů dochází po rozvodu, nebo v případě úmrtí jednoho z manželů. Vypořádat se však musí společné jmění i tehdy, pokud manželé za trvání manželství chtějí společné jmění zrušit, nebo zúžit (tedy buď si majetek částečně, nebo úplně oddělit).

SJM lze vypořádat dohodou nebo u soudu

Jako vždy nejvýhodnějším řešením majetkového vypořádání po rozvodu je dohoda. Ideální je, pokud jste schopni se se svým protějškem domluvit ještě před rozvodem a potom zažádat o nesporný rozvod. Když předložíte soudu písemnou dohodu o vypořádání majetku, tak budete mít rozvod i vypořádání společného jmění vyřešené naráz.

V případě, že se nedomluvíte před rozvodem, můžete samozřejmě dohodu uzavřít i později. Pokud se nedomluvíte, můžete do tří let od rozvodu podat návrh k soudu, aby společné jmění vypořádal. Soud bude rozhodovat o tom, komu připadne konkrétní majetek a dluhy ze společného jmění. Nejčastěji soud přikáže společné věci jednomu z exmanželů s tím, že druhého vyplatí, nebo věci rozdělí, nebo rozhodne o tom, že se prodají a peníze se rozdělí. Dříve než návrh soudu podáte, je dobré vědět, že soud nemusí rozhodnout tak, jak mu navrhnete. Soud by měl rozhodnout racionálně, přihlíží mimo jiné k tomu, kde žijí společné děti a kdo se o ně stará, kdo se zasloužil o nabytí majetku, a kdo se jak staral o rodinu a domácnost.

Co když se nedohodneme, ani nepůjdeme k soudu?

Pokud se do tří let od rozvodu na vypořádání společného jmění nedohodnete, ani nepodáte návrh k soudu, pak nastupuje tzv. nevyvratitelná právní domněnka a dojde k jakémusi automatickému vypořádání. Zjednodušeně lze říci, že jakmile jsou tři roky od rozvodu pryč, movité věci jako je třeba auto, nábytek a jiné vybavení domácnosti zůstanou ve vlastnictví toho z exmanželů, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá. Ostatní hmotné věci movité a věci nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou bývalých manželů s tím, že jejich podíly jsou stejné. Stejně tak dluhy a pohledávky náleží společně oběma; jejich podíly jsou stejné.

Na toto pravidlo je potřeba si dát dobrý pozor. Může se totiž klidně stát, že Váš bývalý protějšek si například po rozvodu vezme auto a bude s ním dál výhradně jezdit. Vy sice nemáte řidičák, takže jste o auto nestáli, ale pokud byste řešili vypořádání společného jmění včas, měl by vás exmanžel vyplatit. Když se na tom nedomluvíte, ani do tří let nepodáte návrh k soudu, o peníze za auto přijdete. Pokud jde o jiné věci, například byt či dům, ty vám po třech letech ze společného jmění přejdou do spoluvlastnictví se stejnými podíly. Když vám toto nebude vyhovovat, můžete se i kdykoliv později obrátit na soud a žádat zrušení a vypořádání spoluvlastnictví.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Jak se majetek oceňuje

Ať už se chcete dohodnout na vypořádání, nebo vás právě čeká soud, je dobré se zorientovat v tom, jaké jsou principy vypořádání. Ve většině případu se vychází z toho, že každý má nárok na stejný podíl ze společného majetku. Výjimečně ale může soud rozhodnout, že jeden z exmanželů má dostat méně – například tehdy, když partner opustí společnou domácnost, nestará se o děti, ani na ně neplatí.

Při samotném vypořádání se pak vždy musí majetek i dluhy ocenit. Vychází se z toho, co bylo obsahem společného jmění v době rozvodu, ale věci se oceňují podle současných cen. Dále se u soudu řeší i to, zda někdo z manželů vynaložil ze svého výhradního majetku peníze na majetek společný (nebo naopak ze společného bylo investováno do věci ve výhradním vlastnictví druhého) a i toto se musí vypořádat.

Vypořádání SJM po smrti manžela

Když manželství a společné jmění zanikne v důsledku úmrtí jednoho z manželů, pak se vypořádání společného jmění bude řešit v rámci dědického řízení. Nejprve se musí vypořádat společné jmění, tedy co zůstane přeživšímu manželovi, a pak to, co bude předmětem dědictví. V rámci dědického řízení se musí zohlednit případné pokyny zemřelého, nebo dohody manželů, co měli ohledně majetku.

Potřebujete sepsat dohodu o vypořádání společného jmění? Čeká vás rozvod a nevíte, jak se připravit? Nebo váš bývalý manžel podal soudu návrh na vypořádání společného jmění a potřebujete právní zastoupení? Ve všech těchto situacích vám umíme pomoct.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

od 5900 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

hodnocení 1.8/5, celkem 10 hodnocení

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Smutná žena, v pozadí sedí muž s hlavou v dlaních

Když dojde na rozvod - sporný nebo nesporný?

Ačkoliv si všichni manželé na počátku síbí věčnou lásku, může se stát, že se jejich cesty rozdělí a přijde na téma dne rozvod - ten může být tzv. nesporný nebo...

19. 3. 2019
Ondřej Preuss
Pár před oltářem

Vzít se nebo se nevzít?

V poslední době se rozmohl trend, kdy se mladí lidé do manželství zrovna dvakrát nehrnou. Proto stojí za to vědět, kdy je výhodné být tzv. v chomoutu a kdy a...

5. 3. 2019
Ondřej Preuss
Detail rukou podepisující dokument, v popředí snubní prstýnky

K čemu slouží předmanželská smlouva?

Stále více párů dnes ještě před uzavřením manželství sepisuje předmanželskou smlouvu. Víte, k čemu taková smlouva slouží a co vše může obsahovat?

8. 4. 2019
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019