Jak se bránit výpovědi ve zkušební době | Dostupný advokát

Jak se bránit výpovědi ve zkušební době

Zkušební doba slouží především k tomu, aby si jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec ověřili, že jim bude vzájemná spolupráce vyhovovat i v následujících měsících a letech.
Obrázek k článku Jak se bránit výpovědi ve zkušební době
4 minut čtení
Ondřej Preuss
14. 2. 2018

Zákoník práce z tohoto důvodu umožňuje oběma stranám pracovní poměr předčasně ve zkušební době ukončit, pokud by hned v počátku zjistily, že uzavření pracovní smlouvy nebylo tím nejlepším rozhodnutím. V jakém případě se ale může zaměstnanec proti výpovědi ve zkušební době bránit?

Sjednání a délka zkušební doby

Zkušební doba bude nejčastěji stanovena přímo v pracovní smlouvě. Je ale možné ji sjednat také po uzavření smlouvy, ale nejpozději v den nástupu do nového zaměstnání.

Zkušební dobu nelze sjednat při změně pracovní pozice u stejného zaměstnavatele. V tomto případě se očekává, že už obě strany ví, co od sebe navzájem můžou čekat.

Zákoník práce stanoví, že zkušební doba nesmí být delší než tři měsíce ode dne vzniku pracovního poměru. U vedoucích pracovníků může být zkušební doba až šest měsíců. Zkušební dobu je možné sjednat pouze u pracovního poměru, není proto možná o dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce.

Výpověď ve zkušební době

Pokud zaměstnavatel nebo zaměstnanec dospějí k závěru, že sjednaný pracovní poměr jim nevyhovuje, mohou pracovní poměr ve zkušební době velmi jednoduše ukončit. Skončení pracovního poměru ve zkušební době je možné z jakéhokoli důvodu, nebo také bez uvedení důvodu. Ukončení pracovního poměru je v tomto případě často označováno jako výpověď ve zkušební době.

Výpověď ze strany zaměstnance ve zkušební době není nijak limitována. Pro výpověď ve zkušební době ze strany zaměstnavatele stanoví zákoník práce pouze jediné omezení, a to v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti. Pokud by zaměstnance vyhodil, aby se vyhnul povinnosti platit mu náhradu mzdy, byla by výpověď z pracovního poměru neplatná. Pokud nebude zaměstnanec v pracovní neschopnosti, může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr kdykoli a z jakéhokoli důvodu.

Výpověď ve zkušební době musí být písemná a podepsaná. Musí z ní být zřejmé, kdo ji podává a komu je určená. Pokud nedodržíte písemnou formu, k výpovědi se nepřihlíží a pracovní poměr bude pokračovat dál. Pracovní poměr skončí dnem doručení výpovědi ve zkušební době, pokud neuvádí pozdější den. Může tak dojít k ukončení pracovního poměru ze dne na den.

I ve zkušební době je možné uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru (tzv. výpověď dohodou). Ke skončení pracovního poměru pak dojde ke sjednanému dni, který může nastat i po skončení zkušební doby.

Dostal(a) jsem výpověď z práce

Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.

Lze se výpovědi bránit?

S ohledem na širokou možnost zrušení pracovního poměru ve zkušební době nebude časté, že by taková výpověď byla neplatná. I to je ale možné, pokud by výpověď nesplňovala formální požadavky, případně by byla doručena až po skončení zkušební doby. Neplatná bude také výpověď zaměstnavatele podaná v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti zaměstnance.

Zrušil-li zaměstnavatel neplatně pracovní poměr ve zkušební době, musí zaměstnanec písemně oznámit, že trvá na pokračování zaměstnání. V tomto případě musí zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy, i když by zaměstnanec žádnou práci nevykonával.

Pokud námitku zaměstnance o neplatnosti rozvázání pracovního poměru zaměstnavatel neuzná, bude se muset zaměstnanec obrátit na soud. Žalobu je nutné podat nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit. Zmeškání této lhůty není možné prominout.

Pokud by skončil pracovní poměr ve zkušební době neplatně a zaměstnanec by neoznámil zaměstnavateli, že na pokračování zaměstnání trvá, pak má právo na náhradu mzdy pouze za dobu výpovědní doby, tj. za dva měsíce.

Nedoporučujeme využívat vzorové výpovědi a dohody o skončení pracovního poměru. Vzor výpovědi dostupný volně ke stažení nemusí odpovídat vašim potřebám a především nemusí odpovídat aktuálnímu znění zákonů. Taková výpověď může být neplatná, s čímž může být spojena nejedna komplikace a především odpovědnost vůči druhé straně.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Dostal(a) jsem výpověď z práce

Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.

od 1800 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

Jak dát výpověď v práci v 5 bodech

Přišla Vám lepší nabídka? Nemůžete vystát nervózního či sadistického šéfa? Nebo si prostě potřebujete odpočinout? Poradíme Vám, jak podat výpověď a nepřipravit se o svá práva.

23. 5. 2016
Ondřej Preuss

Práce přesčas, výhody a úskalí

Prací přesčas je práce vykonávána nad stanovenou pracovní dobu. Zákoník práce navíc požaduje, aby přesčas byl vykonáván jen výjimečně. To se však v praxi často nedodržuje. Stejně jako v případě...

10. 11. 2015
Ondřej Preuss

Jen advokát může poskytnout právní radu

Jaký je rozdíl mezi právníkem, advokátem a advokátním koncipientem? Nevíte? Nebuďte smutní, často to neví ani studenti, kteří se hlásí na právnickou fakultu.

5. 5. 2016
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019