Dostupný advokát

BLOG

Měl jsem výhled na rýbník, teď na sousední parcele postavili dům a koukám do sousedovic vysoké zdi. Co s tím?

Obrázek k článku Měl jsem výhled na rýbník, teď na sousední parcele postavili dům a koukám do sousedovic vysoké zdi. Co s tím?

24. 5. 2019 / autor: Ondřej Preuss

Splníte si svůj sen a postavíte si dům s krásným výhledem do přírody. Ale po pár letech na sousedním pozemku něco vyroste a vy se můžete koukat akorát do oken svým novým sousedům. A nejen to, taková situace může nastat i ve velkých městech, kde roste poptávka po bydlení a tak se staví stále nové a nové bytové domy. Například na Praze 9 v Letňanech je toto častým nešvarem, protože tam kde byla široká ulice s výhledem do polí je teď tmavá ulička a ti, co koupili světlý byt v první patře musí sledovat, jak jim stíní nová budova. Dá se proti takovým situacím bránit?

Jaká jsou vaše práva na získání informací od veřejných institucí?

Obrázek k článku Jaká jsou vaše práva na získání informací od veřejných institucí?

24. 5. 2019 / autor: Ondřej Preuss

Ústavní soud v současné době rozhodl po vnitřním rozporu, že společnosti, které jsou 100% vlastněné státem jsou povinny poskytovat informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Co to pro vás tedy znamená?

Jak je to s dětmi u rozvodu

Jak je to s dětmi u rozvodu

23. 5. 2019 / autor: Ondřej Preuss

Jedna z nejtěžších věcí na rozvodu je dopad celé situace na děti a otázky ohledně toho, kde a s kým budou děti dále žít, jak se budou vídat s druhým rodičem a kdo a kolik bude platit na výživném. Dnes se podíváme na to, jaké jsou možnosti v péči o děti rozvedených rodičů a podle čeho o tom rozhoduje soud.

Kdo hradí náklady při táhnoucím se rozvodovém řízení

Kdo hradí náklady při táhnoucím se rozvodovém řízení

17. 5. 2019 / autor: Ondřej Preuss

Asi každý tuší, že rozvod s sebou přináší zvýšené náklady všem zúčastněným. Víte však co rozhoduje o tom, kolik vás rozvod bude skutečně stát? A kdo bude muset ty zvýšené náklady zaplatit? A jak je to s placením hypotéky v době rozvodu? Dnes se podíváme na to, jaké výdaje vás v souvislosti s rozvodem mohou potkat a ukážeme si, jak je možné je snížit.

Zděděný dluh a co s ním?

Obrázek k článku Zděděný dluh a co s ním?

15. 5. 2019 / autor: Ondřej Preuss

S řešením pozůstalosti se bohužel také pojí spousta problémů. Co v případě, kdy zdědíte nějaký dluh? Je možné se tomu bránit? A co když takový dluh zdědí například dvouleté děti?

Rozvázání pracovního poměru

Rozvázání pracovního poměru

9. 5. 2019 / autor: Ondřej Preuss

Je několik způsobů jak rozvázat pracovní poměr. S ukončením pracovního poměru je spojeno i mnoho omezení. Většina těchto omezení se váže především k zaměstnavateli, který nemůže dát zaměstnanci výpověď bez řádného důvodu, i zaměstnanec nemůže odejít jen tak ze dne na den, ale zůstává svázán výpovědní dobou. Již jsme se podrobněji zabývali výpovědí. Pojďme se teď podívat na další způsoby.

Když se děti nechovají s úctou

Když se děti nechovají s úctou

7. 5. 2019 / autor: Ondřej Preuss

„Cti otce svého i matku svou, abys dlouho živ byl a dobře ti bylo na zemi“, zní jedno z deseti přikázání. Co když se k vám ale vaše dospělé dítě obrátilo zády, je nevděčné, nebo vám dokonce svým jednáním ubližuje? Jak můžete podle práva takovou situaci řešit? Víte, kdy můžete chtít po potomkovi vrátit dar, kdy a jak ho můžete vydědit? A jak je to s dědictvím, když se o vás vaši potomci nezajímají, ale někdo jiný se denně stará?

Koupě bytu s nájemníkem

Koupě bytu s nájemníkem

6. 5. 2019 / autor: Ondřej Preuss

Kupujete nemovitost a dozvíte se, že v bytě je nájemník? A jaké pak máte vůči nájemníkovi povinnosti? Jak se vypořádat s takovou situací se dozvíte v dnešním článku.

Sirotčí důchod

Sirotčí důchod

30. 4. 2019 / autor: Ondřej Preuss

Ztráta jednoho nebo obou rodičů v dětském věku je vždy tragická. Citovou újmu většinou zmírní až čas. S příliš brzkým odchodem rodičů je však obvykle spojena i značná újma finanční. Zde se snaží pomoci stát a osiřelým dětem poskytuje sirotčí důchod. Dnes se podíváme na to, kdo a za jakých podmínek může sirotčí důchod pobírat, jak dlouho se vyplácí a jak o něj požádat.

Česká televize: Vážné nehody výtahů

Česká televize: Vážné nehody výtahů

25. 4. 2019 / autor: Ondřej Preuss

Mnoho výtahů po celé republice není v tom nejlepším stavu. V případě, že se Vám v takovém výtahu něco stane, i zde můžete požadovat odškodnění. A to i v případě, že jde o trhlý oděv.

»1« 2 3 4 5 6 ... 36 [další]