Kupní smlouva nemovitosti | Dostupný advokát

Jaké nástrahy může přinést kupní smlouva nemovitosti?

Obrázek k článku Jaké nástrahy může přinést kupní smlouva nemovitosti?

13. 7. 2017 / autor: Ondřej Preuss

V advokátní praxi se setkáváme nejen s běžnými, ale i naprosto bizarními problémy, které můžou objevit při převodu bytů či rodinných domků. Dobře připravená kupní smlouva nemovitosti je jako skvěle ukovaný meč: Jste rádi, že ji máte, a ještě raději, když ji nemusíte použít v boji. Její kvalita se ovšem pozná až v případě sporu, tedy ve chvíli, kdy jste nucení tasit. Pokud dobrou smlouvu vyjednat nejde, je často lepší od celé věci odstoupit.

Z advokátní praxe: Tajemná komnata - místnost, která chyběla v plánech

Nedávno jsem řešili případ pana Jakuba. Kvůli rozrůstající se rodině chtěl prodat byt v centru Prahy a za utržené peníze si koupit mnohem větší nemovitost ve středních Čechách. Vyhlédl si krásný dvoupatrový byt, brzy ale narazil. Plány neseděly a jedna místnost, která v bytě byla, v plánech úplně chyběla.

Zjistilo se, že ona „tajemná komnata“ ve skutečnosti patří do společných částí a majitel si ji vlastně jen pronajímá. Nebyl však schopen doložit patřičnou smlouvu a objevily se i další nejasnosti a dluhy na bytě.

Nejlepším řešením tedy bylo zanechat jednání a nemovitost nekupovat. Nepečlivý kupující by se však patrně nechal ošálit a nejasnosti by řešil až za pochodu s již uzavřenou smlouvu. Pan Jakub nakonec s naší asistencí koupil jinou, daleko lepší usedlost na jih od Prahy.

Rádi pomůžeme i vám a veškeré papírování spojené s převodem bytu nebo domu obstaráme. Stačí říct


Co pro vás můžeme udělat Základ Standard Premium
Zkontrolujeme nebo sepíšeme kupní smlouvu na byt, dům, pozemek nebo družstevní podíl na míru vašemu případu. Abyste opomenutím nebo důvěrou v makléře nepřišli o 250 tisíc korun jako paní Hana.
Zkontrolujeme výhodnost rezervační smlouvy na nemovitost. Třeba Petrovi jsme úpravou rezervační smlouvy na byt ušetřili 60 tisíc korun.
Zkontrolujeme smlouvu o úschově kupní ceny
Zkontrolujeme úvěrovou a zástavní smlouvu
Vypracujeme návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí
Poskytneme advokátní úschovu kupní ceny a její uvolnění prodávajícímu
Vypracujeme daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti
Poskytneme konzultaci s advokátem pro zhodnocení rizik a dalšího postupu30 minut60 minut90 minut
Jak rychle vše zpracujeme a najdeme pro vás řešení?do týdnedo týdnedo 48 hodin
Konečná cena včetně DPH40003305,60 Kč bez DPH56004627,84 Kč bez DPH90007437,60 Kč bez DPH

Buďte opatrní, nedejte jen na city

Při prohlídce bytu si dejte pozor obzvlášť na „lásku na první pohled“. Pokud byt chcete až příliš, může toho využít zkušený realitní makléř i vychytralý prodávající. Nepodepisujte smlouvy za každou cenu a krásným výhledem neomlouvejte špatný stav zázemí bytu. Nemávejte rukou ani nad stavem domu jako takového a podívejte se i na fungování tamního splečenství vlastníků.

Nespoléhejte se na neověřené vzory smluv

Při sepisování smlouvy se obraťte na odborníka, a to i v situaci, kdy se transakce účastní realitní kancelář. Na internetu je sice přehršle vzorů ke stažení zdarma, často ale obsahují chyby. A jako by toho nebylo málo, vzory obvykle neošetřují to nejpodstatnější, tedy výplatu kupní ceny, na kterou je nutné použít advokátní nebo jinou úschovu.

Chyby v neověřených vzorech smluv obsahují řadu chyb, které vás budou stát tisíce korun a zcela zbytečný stres. Může se kvůli nim dokonce zablokovat i převod nemovitosti na katastru nemovitostí. No, řekněte sami: Není lepší se poradit s odborníkem rovnou a problémům předejít, než pak hasit problémy, ke kterým vůbec nemuselo dojít?

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.
Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: