Převod družstevního podílu | Dostupný advokát

Co vás může potkat při převodu družstevního podílu?

Obrázek k článku Co vás může potkat při převodu družstevního podílu?

18. 7. 2017 / autor: Ondřej Preuss

Jste-li členem bytového družstva, nevlastníte přímo byt, ale pouze družstevní podíl v bytovém družstvu, se kterým je spojeno právo nájmu družstevního bytu. Vlastník podílu je tedy nájemce, a pokud byt nemá pro sebe, může ho podnajmout (ano, to je právně správné sloveso pojící se s podnájmem) někomu dalšímu. Družstvo ale jeho práva může trochu přidusit.

Z advokátní praxe: K podnájmu družstevního bytu je potřeba mít souhlas družstva

V jednom jihočeském bytovém družstvě měli špatné zkušenosti s podnájemníky, a tak majitelům bytů zakazovali je podnajímat cizím osobám. Většina členů družstva poklidně žila v tomto domě, a tak pravidlo fungovalo.

Obrátil se na nás ovšem pan Jiří, který ve velkém bytě bydlel sám a chtěl jednu místnost přes léto podnajímat. Předseda družstva mu to odmítl povolit. Prý, že nebude dělat výjimky, nebo se mu celé družstvo rozsype. Krásný argument, že?

My jsme však pana Jiřího upozornili na to, že sice platí obecné pravidlo, že člen družstva musí mít k podnájmu „svého“ družstevního bytu souhlas bytového družstva, souhlas družstva však není potřeba, pokud člen družstva v bytě sám trvale bydlí.

Pan Jiří tedy na léto mohl klidně část bytu podnajmout, aniž by tím porušil jakákoli nastavená pravidla. Pokud ale kupujete byt jako investici, měl by pro vás být tento příklad varováním.

Poradíme i vám, jak při převodu družstevního bytu skutečně dosáhnout svého cíle.


Co pro vás můžeme udělat Základ Standard Premium
Zkontrolujeme nebo sepíšeme kupní smlouvu na byt, dům, pozemek nebo družstevní podíl na míru vašemu případu. Abyste opomenutím nebo důvěrou v makléře nepřišli o 250 tisíc korun jako paní Hana.
Zkontrolujeme výhodnost rezervační smlouvy na nemovitost. Třeba Petrovi jsme úpravou rezervační smlouvy na byt ušetřili 60 tisíc korun.
Zkontrolujeme smlouvu o úschově kupní ceny
Zkontrolujeme úvěrovou a zástavní smlouvu
Vypracujeme návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí
Poskytneme advokátní úschovu kupní ceny a její uvolnění prodávajícímu
Vypracujeme daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti
Poskytneme konzultaci s advokátem pro zhodnocení rizik a dalšího postupu30 minut60 minut90 minut
Jak rychle vše zpracujeme a najdeme pro vás řešení?do týdnedo týdnedo 48 hodin
Konečná cena včetně DPH40003305,60 Kč bez DPH56004627,84 Kč bez DPH90007437,60 Kč bez DPH

S družstevním podílem se převádí i nájem

Jak už bylo napsáno v úvodu, vlastník družstevního podílu je ve svém bytě jen nájemník. Byt totiž vlastní, stejně jako celý dům, bytové družstvo. A vlastníky družstva jsou podílníci.

Zákon však již několik let jasně stanovuje, že k převodu nájmu družstevního bytu na nabyvatele družstevního podílu dochází společně s převodem daného podílu. Nelze to oddělit. Neprávní řečí to znamená, že pokud koupíte podíl, se kterým je spojený byt, automaticky se stáváte jeho nájemcem, a to se všem právy. V praxi to znamená, že můžete hned začít bydlet.

Jak je to s případnými dluhy?

Zákon však zároveň říká, že společně s nájmem jsou převedeny i dluhy. Nabyvatel družstevního podílu (kupující) tak vlastně vstupuje do kůže (práv a povinností) převodce (prodávajícího) vyplývajících z nájemní smlouvy s bytovým družstvem a stává se stranou dané nájemní smlouvy na místo převodce (prodávajícího).

Lze omezit převoditelnost družstevního bytu?

Některá bytová družstva, stejně jako to, o kterém byl příklad z advokátní praxe výše, chtějí své členy maximálně omezit, prakticky je postavit do latě. Může jim ale úplně zakázat převádět své podíly a byty, a vlastně jim tak zmrazit majetek?

Zákon výslovně stanovuje, že převoditelnost družstevního podílu člena bytového družstva nelze omezit ani vyloučit, pokud má být nabyvatelem osoba, která splňuje podmínky stanov pro přijetí za člena bytového družstva.

To znamená záruku pro majitele podílu, ale zároveň otevřená vrátka pro určitá omezení ve stanovách. Omezení tkví v povinnosti nabyvatele družstevního podílu splnit podmínky stanov pro přijetí za člena bytového družstva. Příkladem může být vyloučení právnické osoby jako člena bytového družstva.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.
Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: