Zástava nemovitosti | Dostupný advokát

Jak bezpečně zastavit nemovitost?

Obrázek k článku Jak bezpečně zastavit nemovitost?

8. 8. 2017 / autor: Ondřej Preuss

Kdo z vás má rád dluhy? My tedy ne. Zejména na ty své bychom rádi zapomněli. Pokud však někomu půjčíme, snažíme se logicky maximalizovat svou ochranu a naopak zařídit, aby dlužník v žádném případě nezapomněl. K tomu slouží zástava, kterou nejčastěji využívají banky při hypotečních úvěrech.

Z advokátní praxe: Finanční prostředky na nebytové prostory získal podnikatel díky zástavě bytu

Pan Lukáš chtěl koupit nebytový prostor v pražských Dejvicích, protože se mu k tomu naskytla velmi dobrá příležitost. Neměl ale žádné volné prostředky a jako živnostník v bance nedosáhl na řádný úvěr.

Oslovil nás původně kvůli něčemu jinému, ale při té příležitosti si na to postěžoval. Zeptal jsem se ho tedy, proč nezkusí zastavit svůj byt. Zmiňoval se totiž, že má dobré známé, kteří mají mnoho volných prostředků.

Skutečně se to ukázalo jako dobré řešení. Známí by bez jistoty nepůjčili, ale oproti zástavě bytu se již do obchodu nebáli jít. Lukáš vyznává lannisterské heslo: Vždy platit své dluhy. Díky tomu je již dnes zástava zrušena a dluh splacen. Respektive obráceně, zástava totiž vždy zaniká, jakmile zanikne dluh.

Chcete ověřit správnost dokumentace při zástavě nemovitosti? Rádi vám pomůžeme a převezmeme odpovědnost za bezchybné řešení:


Co pro vás můžeme udělat Základ Standard Premium
Zkontrolujeme nebo sepíšeme kupní smlouvu na byt, dům, pozemek nebo družstevní podíl na míru vašemu případu. Abyste opomenutím nebo důvěrou v makléře nepřišli o 250 tisíc korun jako paní Hana.
Zkontrolujeme výhodnost rezervační smlouvy na nemovitost. Třeba Petrovi jsme úpravou rezervační smlouvy na byt ušetřili 60 tisíc korun.
Zkontrolujeme smlouvu o úschově kupní ceny
Zkontrolujeme úvěrovou a zástavní smlouvu
Vypracujeme návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí
Poskytneme advokátní úschovu kupní ceny a její uvolnění prodávajícímu
Vypracujeme daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti
Poskytneme konzultaci s advokátem pro zhodnocení rizik a dalšího postupu30 minut60 minut90 minut
Jak rychle vše zpracujeme a najdeme pro vás řešení?do týdnedo týdnedo 48 hodin
Konečná cena včetně DPH40003305,60 Kč bez DPH56004627,84 Kč bez DPH90007437,60 Kč bez DPH

Náležitosti zástavní smlouvy

Zástavní právo se zřizuje zástavní smlouvou. Pro tu není obecně vyžadována písemná forma. Zástavní smlouva musí být písemná, není-li movitá věc jako zástava odevzdána zástavnímu věřiteli nebo třetí osobě (tj. pokud si věřitel věc neodveze nebo ji nenechá odvézt).

Písemná smlouva je také samozřejmě nutná vždy, když je zástavou nemovitost. Smluvní strany si v zástavní smlouvě musejí v první řadě sjednat, co je zástavou a pro jaký konkrétní dluh je zástavní právo zřízeno. Doporučujeme uvádět detailní označení smlouvy o úvěru či zápůjčce, aby nebylo pochyb, jaké konkrétní smlouvy se týká. Zástavním právem lze zajistit nejen samotný dluh, tedy jistinu. Je možné zajistit i příslušenství, a je-li to výslovně ujednáno, tak i smluvní pokutu.

Výkon zástavního práva neboli zpeněžení zástavy

Co když dojde k nejhoršímu a dlužník neplatí? Co si počít se zástavou? Občanský zákoník umožňuje smluvním stranám poměrně širokou paletu možností, jak se na tuto situaci připravit. Záleží tedy na zástavním věřiteli a dlužníkovi, jaký druh výkonu zástavního práva v zástavní smlouvě zvolí.

Kromě prodeje zástavy ve veřejné dražbě nebo prodeje podle zvláštního zákona (soudní prodej zástavy) se mohou smluvní strany dohodnout na prodeji tzv. z volné ruky (tj. nejlepší nabídce mimo jakoukoliv dražbu), veřejné soutěži o nejlepší nabídku, dobrovolné dražbě nebo vnucené správě.

Vždy však musí být respektována zakázaná ujednání (například: věřitel nemůže zástavu zpeněžit libovolným způsobem), jejichž porušení způsobuje relativní neplatnost. To znamená, že soud může zpeněžení zrušit.

Výkon zástavního práva se provádí hlavně zpeněžením zástavy proti vůli dlužníka (a tak může přijít o střechu nad hlavou). Vše však může končit i smírně a obě strany se můžou dohodnout na společném řešení, tomu se meze nekladou.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.
Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: