Jak bezpečně zastavit nemovitost?

Kdo z vás má rád dluhy? My tedy ne. Zejména na ty své bychom rádi zapomněli. Pokud však někomu půjčíme, snažíme se logicky maximalizovat svou ochranu a naopak zařídit, aby dlužník v žádném případě nezapomněl. V tomto článku vám proto poradíme, jak na bezpečné zastavení vaší nemovitosti.

Bytový dům, založení SVJ, založení bytového družstva
5 minut čtení

Kapitoly článku

Z advokátní praxe: Finanční prostředky na nebytové prostory získal podnikatel díky zástavě bytu

Pan Lukáš chtěl koupit nebytový prostor v pražských Dejvicích, protože se mu k tomu naskytla velmi dobrá příležitost. Neměl ale žádné volné prostředky a jako živnostník v bance nedosáhl na řádný úvěr.

Oslovil nás původně kvůli něčemu jinému, ale při té příležitosti si na to postěžoval. Zeptal jsem se ho tedy, proč nezkusí zastavit svůj byt. Zmiňoval se totiž, že má dobré známé, kteří mají mnoho volných prostředků.

Skutečně se to ukázalo jako dobré řešení. Známí by bez jistoty nepůjčili, ale oproti zástavě bytu se již do obchodu nebáli jít. Pan Lukáš poctivě splácel a díky tomu je již dnes zástava zrušena a dluh splacen. Respektive obráceně, zástava totiž vždy zaniká, jakmile zanikne dluh.

Co je to vlastně zástava

Když se rozhodnete půjčit si větší obnos peněz, pravděpodobně za to věřitel bude kromě úroků chtít také nějakou další jistinu. Obvykle tak výměnou za půjčené peníze zastavíte svou nemovitost. To by mělo pojistit to, že budete splácet, jinak totiž o nemovitost přijdete. Takovéto zástavy přitom nefigurují pouze mezi známými, ale jsou typické i v bance. Nejtypičtějším příkladem zástavy je hypotéka. Když si totiž berete hypotéku, obvykle zastavuje bance nemovitost, na kterou si hypotéku berete.

Tip: Exekuci nemovitosti bychom nepochybně zařadili do žebříčku věcí, které opravdu nechceme zažít. Je třeba mít na paměti, že ani exekutoři nejsou neomylní a nemusíme si nechat vše líbit. Přečtěte si proto, jak bránit exekučnímu příkazu k prodeji nemovitosti.

Jakou nemovitost je možné zastavit

Teoreticky je možné zastavit jakoukoliv nemovitost ve vašem vlastnictví nebo ve vlastnictví jiné osoby s jejím souhlasem. V praxi to však tak jednoduché není. Například banky do zástavy obvykle přijmou jen nemovitosti určené k bydlení a stavební pozemky. Důvodem je, že tento typ nemovitostí má podstatně vyšší hodnotu, a tedy i šanci na výhodný prodej, než nemovitosti sloužící např. k podnikatelským účelům.

V některých případech je možné zastavit i rekreační objekt. Ten ale obvykle musí splňovat určité podmínky. Nejčastěji se jedná o nutnost příjezdové cesty, možnost celoročního obývání a přiděleného čísla popisného.

Tip: S tématem zástavy se přirozeně pojí také téma hypoték. Přečtete si, jak na hypotéku. Dozvíte se, jak funguje zástavní právo v tomto případě a na co si dát pozor.

Náležitosti zástavní smlouvy

Zástavní právo se zřizuje zástavní smlouvou. Pro tu není obecně vyžadována písemná forma. V některých případech, ale písemná být musí. Jedná se např. o případ, kdy není movitá věc jako zástava odevzdána zástavnímu věřiteli nebo třetí osobě (tj. pokud si věřitel věc neodveze nebo ji nenechá odvézt).

Písemná smlouva je také nutná vždy, když je zástavou nemovitost. Smluvní strany si v zástavní smlouvě musí v první řadě sjednat, co je zástavou a pro jaký konkrétní dluh je zástavní právo zřízeno. Pokud se jedná o zástavu nemovitosti, je třeba přesně specifikovat, o jakou nemovitost se jedná. K tomuto vám poslouží katastr nemovitostí, kde naleznete vše potřebné.

Tip: Potřebujete podat návrh na vklad do katastru nemovitostí? Nechte si ho vypracovat Dostupným advokátem. Pomůžeme vám se sepsáním návrhu tak, aby vše bylo v pořádku hned napoprvé a vy jste nezmeškali důležité lhůty nebo nepřišli o peníze.

Rozvést je potřeba také samotný dluh. Ve smlouvě by měla být uvedena jeho výše a jakou část dluhu pokrývá zástava. Můžete zde také stanovit, do jaké výše se může věřitel ze zástavy uspokojit při jejím zpeněžení. Zástavním právem je možné zajistit nejen samotný dluh, tedy jistinu. Ale je možné zajistit i příslušenství, a je-li to výslovně ujednáno, tak i smluvní pokutu.

Doporučujeme také uvádět detailní označení smlouvy o úvěru či zápůjčce, aby nebylo pochyb, jaké konkrétní smlouvy se týká. V neposlední řadě je pak třeba myslet na to, že zástava nemovitosti nevzniká podpisem zástavní smlouvy, ale až zápisem do katastru nemovitosti.

Plánujete si půjčit peníze a zastavit vaši nemovitost?

Než cokoliv podepíšete, nechte si smlouvy zkontrolovat profesionálem. Pokud zvolíte služby Dostupného advokáta, máte záruku rychlé a pečlivé kontroly z pohodlí vašeho domova.

Jak zástava zaniká

Zástava může zaniknout několika způsoby:

  • Převzetím dluhu: V případě, že je dluh převeden na jinou osobu.
  • Převodem zástavy na jinou nemovitosti: V případě, že se zástavou stává jiná nemovitost.
  • Splacením dluhu
  • Výkonem zástavního práva: viz další kapitola.

Výkon zástavního práva neboli zpeněžení zástavy

Co když dojde k nejhoršímu a dlužník neplatí? Co si počít se zástavou? Občanský zákoník nabízí smluvním stranám poměrně širokou paletu možností, jak se na tuto situaci připravit. Záleží tedy na zástavním věřiteli a dlužníkovi, jaký druh výkonu zástavního práva v zástavní smlouvě zvolí.

Kromě prodeje zástavy ve veřejné dražbě nebo prodeje podle zvláštního zákona (soudní prodej zástavy) se mohou smluvní strany dohodnout na prodeji tzv. z volné ruky (tj. nejlepší nabídce mimo jakoukoliv dražbu), veřejné soutěži o nejlepší nabídku, dobrovolné dražbě nebo vnucené správě.

Tip: Jak probíhá exekuce prodejem nemovitosti? Kterých nemovitostí se smí exekuce dotknout a za jakých okolností může postihnout vlastní byt dlužníka, ve kterém bydlí? To se dozvíte v našem dalším článku.

Vždy však musí být respektována zakázaná ujednání (například: věřitel nemůže zástavu zpeněžit libovolným způsobem), jejichž porušení způsobuje relativní neplatnost. To znamená, že soud může zpeněžení zrušit.

Výkon zástavního práva se provádí hlavně zpeněžením zástavy proti vůli dlužníka (a tak může přijít o střechu nad hlavou). Vše však může končit i smírně a obě strany se můžou dohodnout na společném řešení – tomu se meze nekladou.

Tip: Chcete ověřit správnost dokumentace při zástavě nemovitosti? Rádi vám pomůžeme a převezmeme odpovědnost za bezchybné řešení.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Reference služby Dostupný advokát

Recenze služby

Tereza Skříčilová

před 3 roky

Služeb Dostupného advokáta jsem využila dvakrát, a to vždy v souvislosti s nájemní smlouvou. Poprvé z pohledu nájemce – chtěla jsem znát názor právníka na danou smlouvu, zdali není potřeba nějakou formulaci vyjmout/dodat, apod. Podruhé z pohledu pronajímatele – chtěla jsem sestavit nájemní smlouvu na míru. V obou případech byla komunikace velmi příjemná, rychlá, s (zobrazit více) dostatečným prostorem na dotazy a ve výsledku opravdu splňující veškeré mé představy. V neposlední řadě oceňuji, že jsme vše vyřešili bez problémů on-line a nemusela jsem nikam docházet. Nenapadá mě nic, co bych vytkla. V případě dalších právních otázek se na ně určitě opět obrátím.

Recenze služby

Zdeněk Chalupa

před 8 měsíců

Využil jsem službu k sepsání darovací smlouvy na nemovitost a návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Vyhotovení proběhlo rychle a dokumenty byly v pořádku.

Recenze služby

MgA. Anna Leschingerová, Cvikov

před 3 roky

Netušila jsem, že existuje online služba, kde za vás právník zařídí veškeré papírování a vy se můžete soustředit jen na radost z obdarování milované osoby.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
Logo Česká advokátní komora Apek Logo Advokátní kancelář roku 2023
Sledujte novinky
Facebook Dostupný advokát Twitter / X Dostupný advokát
Dostupný advokát © 2013-2024