Zástavní právo smluvní | Dostupný advokát

Proč nepodcenit zástavní právo smluvní?

Obrázek k článku Proč nepodcenit zástavní právo smluvní?

12. 7. 2017 / autor: Ondřej Preuss

S hypotékou se nerozlučně pojí zástava nemovitosti. Je to podobně nerozlučná dvojka jako třeba Bob a Bobek, i když ti nečerpali hypotéku a bydleli v klobouku, který jim nepatřil. Zástavní právo smluvní je ve své podstatě záruka pro toho, kdo koupi nemovitosti financuje - nejčastěji jde o banku, může to ale být prakticky kdokoliv. Pokud je nemovitost zastavena, má jistotu, že když nedostane peníze zpět, může se alespoň hojit na prodeji samotného bytu či domu. Jaká úskalí jsou se zástavou spojená?

Z advokátní praxe: Na nemovitosti zůstala zástava před jejím prodejem

Pan Pavel prodával dům po rodičích a chtěl ušetřit na papírování. Domluvil se tedy s kamarádem, který chtěl dům koupit. K tomu ale potřeboval peníze. Jak je získal? Podařilo se mu pana Pavla přesvědčit k tomu, aby mohl zastavit jeho dům ještě před samotným prodejem. Tvrdil mu, že to naprosto je běžné.

Peníze pak ale použil na něco úplně jiného a banka začala hrozit zpeněžením zástavy. Co by to znamenalo pro pana Pavla? Přišel by jak o dům, tak o peníze. To je infarktová situace, se kterou si nevěděl rady, a tak se obrátil na nás.

Poradili jsme mu, jak dál postupovat. A nakonec se podařilo celý obchod realizovat jen s mírným zpožděním a za pomoci přefinancování u „kamaráda“. Zástavní právo smluvní není radno podceňovat. Neberte zástavu nemovitosti jako nějakou nutnou samozřejmost u převodu, mohlo by se vám to vymstít.

Chcete mít jistotu, že všechno při zástavě nemovitosti a jejím převodu proběhne hladce? Rádi vám při tom budeme nápomocni a vše zajistíme.


Co pro vás můžeme udělat Základ Standard Premium
Zkontrolujeme nebo sepíšeme kupní smlouvu na byt, dům, pozemek nebo družstevní podíl na míru vašemu případu. Abyste opomenutím nebo důvěrou v makléře nepřišli o 250 tisíc korun jako paní Hana.
Zkontrolujeme výhodnost rezervační smlouvy na nemovitost. Třeba Petrovi jsme úpravou rezervační smlouvy na byt ušetřili 60 tisíc korun.
Zkontrolujeme smlouvu o úschově kupní ceny
Zkontrolujeme úvěrovou a zástavní smlouvu
Vypracujeme návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí
Poskytneme advokátní úschovu kupní ceny a její uvolnění prodávajícímu
Vypracujeme daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti
Poskytneme konzultaci s advokátem pro zhodnocení rizik a dalšího postupu30 minut60 minut90 minut
Jak rychle vše zpracujeme a najdeme pro vás řešení?do týdnedo týdnedo 48 hodin
Konečná cena včetně DPH40003305,60 Kč bez DPH56004627,84 Kč bez DPH90007437,60 Kč bez DPH

Co je to zástavní právo smluvní?

Zástavní právo je jedno z typických věcných práv, tedy práv, která nejde u nemovitostí jen tak obejít, protože se zapisují do katastru nemovitostí (stejně jako samotné vlastnictví). Slouží k zajištění dluhu pro případ, že by dlužník nebyl schopen včas a řádně splácet své závazky vůči věřiteli. Pokud by k tomu skutečně došlo, pak by proběhlo exekuční řízení a zástava by mohla být například prodána ve veřejné dražbě. Přednostně jsou z ní pak hrazeny pohledávky zástavního věřitele. Je to vlastně forma pojištění, respektive zajištění půjčky či úvěru.

Je možné zástavní právo prodat nebo převést?

Pohledávku, která je chráněna zástavním právem, lze samozřejmě prodat nebo postoupit. Banky často takto postupují, nechce se jim peníze vymáhat, a tak v případě problémových dlužníků prodají pohledávku inkasní společnosti. Ta si pak nebere servítky a prodá dům lidem klidně nad hlavou.

Co se stane se zástavou, když je dluh převeden?

Zástavní právo samozřejmě samostatně převoditelné není. Je pevně spjato se zastavenou věcí a s daným úvěrem. Před koupí nemovitosti proto zkontrolujte, zda na ní nějaké zástavní právo nevázne. Převodem dluhu se totiž zástava nepřesune a zůstane na vašem domě. Její dopady při nesplácení si tak kupujete společně s domem či bytem. Při převodu je tedy vždy potřeba vyřešit staré zástavy a například je přednostně z kupní ceny uhradit.

Co následuje po splacení dluhu?

Pokud zanikne úvěr, zaniká i zástava. Nikoliv však úplně nezbytně. Většinou skutečně platí, že pokud dlužník splní zástavou zajištěný dluh, zástava ztrácí smysl a zaniká. Něco je však možné sjednat i i tzv. uvolněnou zástavu (v katastru nemovitostí). Ta funguje tak, že její držitel (většinou banka) sice dostane zpět svou pohledávku, půjčí však obratem novou částku. Tento nový dluh se pak nezajišťuje novou zástavou, ale využije se již ta stará - uvolněná. Má to výhodu zejména v situaci, kdy na nemovitosti vázne hned několik zástav. V případě problémů se totiž řeší v pořadí, v jakém zástavy vznikly. Nový dluh se starou zástavou tak může získat prioritu.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.
Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: