Zástavní právo smluvní | Dostupný advokát

Proč nepodcenit zástavní právo smluvní?

S hypotékou se nerozlučně pojí zástava nemovitosti. Je to podobně nerozlučná dvojka jako třeba Bob a Bobek, i když ti nečerpali hypotéku a bydleli v klobouku, který jim nepatřil. Zástavní právo smluvní je ve své podstatě záruka pro toho, kdo koupi nemovitosti financuje - nejčastěji jde o banku, může to ale být prakticky kdokoliv. Pokud je nemovitost zastavena, má jistotu, že když nedostane peníze zpět, může se alespoň hojit na prodeji samotného bytu či domu. Jaká úskalí jsou se zástavou spojená?
Obrázek k článku Proč nepodcenit zástavní právo smluvní?
4 minut čtení
Ondřej Preuss
12. 7. 2017

Z advokátní praxe: Na nemovitosti zůstala zástava před jejím prodejem

Pan Pavel prodával dům po rodičích a chtěl ušetřit na papírování. Domluvil se tedy s kamarádem, který chtěl dům koupit. K tomu ale potřeboval peníze. Jak je získal? Podařilo se mu pana Pavla přesvědčit k tomu, aby mohl zastavit jeho dům ještě před samotným prodejem. Tvrdil mu, že to naprosto je běžné.

Peníze pak ale použil na něco úplně jiného a banka začala hrozit zpeněžením zástavy. Co by to znamenalo pro pana Pavla? Přišel by jak o dům, tak o peníze. To je infarktová situace, se kterou si nevěděl rady, a tak se obrátil na nás.

Poradili jsme mu, jak dál postupovat. A nakonec se podařilo celý obchod realizovat jen s mírným zpožděním a za pomoci přefinancování u „kamaráda“. Zástavní právo smluvní není radno podceňovat. Neberte zástavu nemovitosti jako nějakou nutnou samozřejmost u převodu, mohlo by se vám to vymstít.

Co je to zástavní právo smluvní?

Zástavní právo je jedno z typických věcných práv, tedy práv, která nejde u nemovitostí jen tak obejít, protože se zapisují do katastru nemovitostí (stejně jako samotné vlastnictví). Slouží k zajištění dluhu pro případ, že by dlužník nebyl schopen včas a řádně splácet své závazky vůči věřiteli. Pokud by k tomu skutečně došlo, pak by proběhlo exekuční řízení a zástava by mohla být například prodána ve veřejné dražbě. Přednostně jsou z ní pak hrazeny pohledávky zástavního věřitele. Je to vlastně forma pojištění, respektive zajištění půjčky či úvěru.

Je možné zástavní právo prodat nebo převést?

Pohledávku, která je chráněna zástavním právem, lze samozřejmě prodat nebo postoupit. Banky často takto postupují, nechce se jim peníze vymáhat, a tak v případě problémových dlužníků prodají pohledávku inkasní společnosti. Ta si pak nebere servítky a prodá dům lidem klidně nad hlavou.

Co se stane se zástavou, když je dluh převeden?

Zástavní právo samozřejmě samostatně převoditelné není. Je pevně spjato se zastavenou věcí a s daným úvěrem. Před koupí nemovitosti proto zkontrolujte, zda na ní nějaké zástavní právo nevázne. Převodem dluhu se totiž zástava nepřesune a zůstane na vašem domě. Její dopady při nesplácení si tak kupujete společně s domem či bytem. Při převodu je tedy vždy potřeba vyřešit staré zástavy a například je přednostně z kupní ceny uhradit.

Co následuje po splacení dluhu?

Pokud zanikne úvěr, zaniká i zástava. Nikoliv však úplně nezbytně. Většinou skutečně platí, že pokud dlužník splní zástavou zajištěný dluh, zástava ztrácí smysl a zaniká. Něco je však možné sjednat i i tzv. uvolněnou zástavu (v katastru nemovitostí). Ta funguje tak, že její držitel (většinou banka) sice dostane zpět svou pohledávku, půjčí však obratem novou částku. Tento nový dluh se pak nezajišťuje novou zástavou, ale využije se již ta stará - uvolněná. Má to výhodu zejména v situaci, kdy na nemovitosti vázne hned několik zástav. V případě problémů se totiž řeší v pořadí, v jakém zástavy vznikly. Nový dluh se starou zástavou tak může získat prioritu.

Chcete mít jistotu, že všechno při zástavě nemovitosti a jejím převodu proběhne hladce? Rádi vám při tom budeme nápomocni a vše zajistíme.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.

Využijte jednu z našich stálých služeb — Koupě nebo prodej nemovitosti
Připravíme nebo zkontrolujeme kupní smlouvu na nemovitost, rezervační smlouvu i případné další dokumenty. Pomůžeme vám i se zápisem do katastru nemovitostí či daněmi.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli


Mohlo by vás také zajímat

E-book: 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika

Našim klientům při koupi nemovitostí vždy radíme nepodceňovat právní rizika. Proto jsme pro vás zdarma sepsali e-book obsahující 5 rad, které reagují na stále se opakující závažné chyby kupujících i...

26. 9. 2016
Ondřej Preuss

Kupní smlouva na byt vůbec nemusí být komplikovaná

Realitní kanceláře, ale i někteří prodávající často odsouvají jednání o konkrétní smlouvě až na poslední chvíli. Pak předloží smlouvu psanou deseti fonty, ještě k tomu s otřesným formátováním i pravopisnými...

14. 8. 2017
Ondřej Preuss

Pozor na 4 největší chyby, ke kterým dochází při přepisu nemovitosti

Při přepisu nemovitosti se určitě nechcete přepsat. Přepis s chybou může člověka vyjít pořádně draho. Bohužel ne vždy se to povede a drobná chyba v adrese či určení nemovitosti může...

15. 8. 2017
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019