ze dne 12. září 2013
Zákon o povinném značení lihu chrání spotřebitele před nelegálním nebo neprověřeným alkoholem a zároveň pomáhá státu kontrolovat výběr spotřební daně. Zákon č. 307/2013 Sb., známý jako zákon o povinném značení lihu, stanovuje pravidla pro označování alkoholu určeného ke konzumaci tzv. kontrolní páskou (kolkem). Cílem je zabránit tomu, aby se na trh dostával nelegální líh a ohrožoval zdraví lidí.
Když zákon mluví o „lihu“, myslí tím ethanol (etylalkohol), který je součástí běžných lihovin – tedy alkoholických nápojů s vyšším obsahem alkoholu, jako je slivovice, vodka, rum nebo bylinné likéry. Nejde o technický líh do rozpouštědel nebo dezinfekcí – ten se tímto zákonem neřídí. Kolkování lihu se tedy týká výhradně nápojů určených k pití.
Každá láhev obsahující líh musí být označena kontrolní páskou vydanou celní správou. Výrobce nebo dovozce si o ni musí požádat, doložit množství a účel použití a vést evidenci. Pokud alkohol není správně označen, hrozí nejen vysoké pokuty, ale i zadržení nebo zničení zboží. Zákon rovněž stanovuje, jak má kontrolní páska vypadat a jak se má na láhev připevnit.
V praktickém životě tento zákon ovlivňuje jak výrobce a dovozce lihovin, tak i obchodníky, restaurace, bary a v neposlední řadě samotné zákazníky. Když kupujete láhev s alkoholem, podívejte se, zda má na hrdle kontrolní známku – právě ta je zárukou, že jde o legální a zdaněný výrobek. Pokud chybí, můžete mít co do činění s nelegálním alkoholem, který je nejen nelegální, ale často i nebezpečný pro zdraví.
Zákon byl přijat krátce po metanolové aféře z roku 2012, která stála životy desítek lidí. Právě tehdy se ukázalo, jak nebezpečné může být šíření neprověřeného alkoholu bez kontroly. Nový systém značení měl obnovit důvěru veřejnosti a zajistit, že každý alkoholický nápoj bude dohledatelný a bezpečný.
Zákon o značení lihu tedy není jen byrokratickým předpisem – jde o nástroj, který chrání zdraví lidí, podporuje poctivé podnikatele a pomáhá státu v boji proti daňovým únikům a černému trhu s alkoholem. Každý, kdo s lihem zachází, by měl znát své povinnosti a řídit se jimi, ať už jde o výrobce, dovozce, distributora nebo prodejce.
Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:
§ 1
Tento zákon stanoví
§ 2
§ 3
Pro účely tohoto zákona se rozumí
§ 4
Lihem se pro účely tohoto zákona rozumí nedenaturovaný líh podle zákona o lihu včetně neodděleného lihu vzniklého kvašením, obsažený ve výrobcích uvedených pod kódy kombinované nomenklatury 2207 a 2208 podle nařízení Rady (EHS) č. 2658/87 ze dne 23. července 1987 o celní a statistické nomenklatuře a o společném celním sazebníku, ve znění platném k 1. lednu 2002, pokud celkový obsah lihu v těchto výrobcích činí nejméně 15 % objemových lihu.
§ 5
§ 6
Nakládáním s lihem se pro účely tohoto zákona rozumí výroba, zpracování, prodej nebo jiný převod, přeprava, doprava, skladování, převzetí, užití, držení, dovoz nebo vývoz lihu.
§ 7
§ 8
Konečným prodejem lihu se pro účely tohoto zákona rozumí činnost podnikatele v souvislosti s jeho podnikatelskou činností na území České republiky spočívající v prodeji nebo jiném převodu lihu fyzické osobě pro její osobní potřebu nebo právnické osobě anebo podnikající fyzické osobě pro její vlastní vnitřní potřebu.
§ 9
§ 10
§ 11
Povinnost značit líh se nevztahuje na líh, který je
§ 12
§ 12a
§ 13
§ 14
Kontrolní páska musí být umístěna na spotřebitelském balení lihu tak, aby při jeho otevření došlo k porušení kontrolní pásky.
§ 15
§ 16
Osoba povinná značit líh je povinna se registrovat.
§ 17
§ 18
§ 19
§ 20
§ 21
Místo značení lihu se považuje za vhodné, pokud charakter tohoto místa
§ 22
§ 23
§ 24
§ 24a
§ 25
Správce daně zruší registraci na návrh registrované osoby povinné značit líh.
§ 26
§ 27
§ 28
Správce daně vyrozumí výstavce bankovní záruky o zrušení nebo zániku registrace osoby povinné značit líh a o snížení kauce.
§ 29
Pro výkon působnosti související s nakládáním s kontrolními páskami je místně příslušný správce daně, v jehož obvodu územní působnosti se nachází místo značení lihu; to neplatí, pokud se místo značení lihu nenachází na daňovém území České republiky.
§ 30
§ 31
§ 32
§ 33
§ 34
§ 35
§ 36
§ 37
§ 38
§ 39
§ 40
§ 41
§ 42
§ 43
§ 44
Distributor lihu je povinen se před zahájením své činnosti registrovat.
§ 45
§ 46
§ 47
§ 48
§ 49
§ 49a
§ 50
Správce daně zruší registraci na návrh registrovaného distributora lihu.
§ 51
§ 52
§ 53
Správce daně vyrozumí výstavce bankovní záruky o zrušení nebo zániku registrace distributora lihu a o snížení kauce.
§ 54
§ 55
§ 56
§ 57
§ 58
§ 59
§ 60
§ 61
§ 62
§ 63
§ 64
§ 65
Jsou-li splněny podmínky pro uložení propadnutí věci, která je neznačeným lihem, kontrolní páskou nebo padělkem kontrolní pásky, její propadnutí se uloží, a to i v případě, že její hodnota je v nápadném nepoměru k povaze přestupku.
§ 66
Jsou-li splněny podmínky pro rozhodnutí o zabrání věci, která je neznačeným lihem, kontrolní páskou nebo padělkem kontrolní pásky, rozhodne se o jejím zabrání, a to i v případě, že její hodnota je v nápadném nepoměru k povaze přestupku.
§ 67
§ 68
§ 69
§ 74
§ 75
Ministerstvo financí stanoví vyhláškou
§ 76
§ 77
§ 78
§ 79
Zrušuje se:
§ 80
Tento zákon nabývá účinnosti prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení, s výjimkou ustanovení § 77 odst. 4, které nabývá účinnosti dnem jeho vyhlášení.