Volná živnost je nejméně regulovaným druhem živnosti. Získat živnostenské oprávnění proto může prakticky kdokoliv. V našem článku se zaměříme na to, jaké podmínky je třeba splnit, a které činnosti se do ní řadí.
Volná živnost je nejméně regulovaným druhem živnosti. Získat živnostenské oprávnění proto může prakticky kdokoliv. V našem článku se zaměříme na to, jaké podmínky je třeba splnit, a které činnosti se do ní řadí.
Živnost definuje živnostenský zákon jako „soustavnou činnost provozovanou samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem.“ Jedná se tedy o jeden ze způsobů podnikání, který vám umožňuje pracovat sami na sebe bez zaměstnavatele, ale i bez ochranných mechanismů a dalších výhod typických pro zaměstnance, jako je pevně stanovená pracovní doba nebo nárok na dovolenou. Živnostníci si také sami platí sociální a zdravotní pojištění a odvádí daně. S tím souvisí i povinnost podat každoročně daňové přiznání. Osoba provozující živnost se nazývá jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ).
Živnosti se dělí na dvě hlavní skupiny, na ohlašovací živnosti a koncesovanou živnost. Do ohlašovacích živností pak spadá živnost volná, řemeslná a vázaná. My se v tomto článku zaměříme pouze na živnost volnou.
Tip: O ostatních druzích živností a živnostenském zákonu si můžete přečíst víc v našem článku.
Jedná se o nejméně regulovaný typ živnosti, kterou si může vyřídit prakticky kdokoliv. Je totiž možné si ji vyřídit bez potřeby speciálních povolení či kvalifikací. Stačí pouze ohlášení na živnostenském úřadu.
Pro získání živnostenského oprávnění je potřeba zajít na živnostenský úřad. S sebou si vezměte občanský průkaz a vyplněný jednotný registrační formulář. Pokud chcete mít místo podnikání jinde, než v místě vašeho trvalého pobytu (tedy na vaší korespondenční adrese), budete potřebovat také výpis z katastru nemovitostí, který potvrdí, že jste vlastníkem dané nemovitosti nebo nájemní smlouvu k vašemu plánovanému místu podnikání.
Za registraci je stanoven poplatek ve výši 1000 Kč. Jelikož se jedná o ohlašovací živnost, je účinná okamžitě.
Jsme připraveni vám pomoci. Váš případ posoudíme a do 24 hodin vypracujeme návrh právních služeb vedoucích k jeho vyřešení. Pokud se pak rozhodnete svěřit jeho řešení do našich rukou, máte vypracování návrhu zdarma.
Druhou možností je založit si živnost online. To vyřídíte jednoduše tak, že vyplníte jednotný registrační formulář, který zašlete přes datovou schránku (nebo poštou, pokud datovku nemáte) na adresu živnostenského úřadu. V tomto případě však živnost nevzniká hned, ale až zhruba za týden, kdy vám přijde výpis ze živnostenského rejstříku, ve kterém dostanete přidělené vaše identifikační číslo (IČO).
Tip: Přečtěte si náš článek na téma: Pět kroků pro snadné založení živnosti. Najdete zde podrobný popis toho, jak si založit různé druhy živnosti.
Pro zahájení volné živnosti nepotřebujete žádné specifické vzdělání nebo povolení. Jedinými podmínkami jsou svéprávnost a bezúhonnost, tedy čistý trestní rejstřík. Je však třeba říct, že ani zápis v trestním rejstříku není vždy překážkou. Závisí na tom, co v něm je – hlavní překážkou mohou být trestné činy, které souvisí s vaší předchozí podnikatelskou činností, jako je například zpronevěření peněz.
Do volných živností spadají ty pracovní obory, ve kterých si živnost může zřídit kdokoliv bez nutnosti specifických oprávnění či vzdělání. To, zda např. výrobky či provozy v rámci volné živnosti nebudou muset splňovat určité standardy, už je věc druhá. Celkem se do volné živnosti řadí 82 oborů:
Tip: Živnost nebo zaměstnání? Zkuste obojí! Jaké jsou výhody takové kombinace, a co vám může stát při podnikání v cestě, jsme rozebrali v našem článku.
Na pracovním trhu se objevuje nešvar zvaný švarcsystém. Jedná se o specifický způsob nelegálního zaměstnávání. Jde o systém, kdy firma “zaměstnává” živnostníky, kteří jí měsíčně fakturují jako svému klientovi, ale ve skutečnosti jsou tito pracovníci vystaveni podmínkám, které odpovídají standardnímu pracovnímu poměru. To znamená, že mají nevýhody pracovního poměru (jako je nízká flexibilita apod.), ale zároveň nemají výhody zaměstnaneckého poměru (jako je placená dovolená, výpovědní lhůta atd.).
Tento model umožňuje zaměstnavateli vyhnout se placení zdravotního a sociálního pojištění za své zaměstnance, což vede k nižším nákladům pro firmu. Člověk, který pracuje na základě švarcsystému proto “na papíře” živnostníkem je, ale v reálu jako živnostník vůbec nefunguje.
Tip: Chce vás váš zaměstnavatel převést na švarcsystém? Nenechte si to líbit! V Dostupném advokátovi jsme připraveni bojovat za vaše práva – navrhneme takové řešení, které povede k nejlepšímu možnému výsledku.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Již podruhé jsem se obrátil na Dostupného advokáta a podruhé jsem byl s touto službou spokojený. Tentokrát se mi věnovala paní advokátka a pocitově je to hvězdiček šest. Při hodnocení jsou pro mě vždy tři důležité body – kvalita služby nebo produktu, prostředí a rychlost. Provozuji restauraci a tři Michelinské hvězdy znamenají hvězdičku za obsluhu, za prostředí a za kuchyni. A můj osobní názor je ten, že odchází pouze ten nespokojený zákazník, který nespokojeným chce být anebo spokojený být neumí. Tvoříme si svůj život a je jen na nás, zda jsme schopni a ochotni si svoji spokojenost vykomunikovat předtím, než napíšeme čtyř nebo méně hvězdičkové hodnocení. Kvalitu služby poznáte také tehdy, když se stane chyba, podle schopnosti jak se kdo s chybou vyrovná a jak se k ní postaví. Chyba je jen svobodná volba v minulosti, kterou v přítomnosti hodnotíme jako chybu na základě nových informací. V minulosti ta chyba neexistuje. Vždy děláme to nejlepší, co můžeme, podle svých možností a informací. Ještě jednou děkuji a rád se na vás opět obrátím.