Co znamená právní moc?
Právní moc je v podstatě vlastnost soudního nebo správního rozhodnutí, díky níž je rozhodnutí konečné, závazné a nezměnitelné (řádnými opravnými prostředky). I pravomocné rozhodnutí lze za určitých okolností změnit, ale jsou to okolnosti mimořádné, tedy s použitím mimořádných opravných prostředků.
Praktický dopad právní moci
V praxi je pro vás právní moc významná například, když soudní rozhodnutí říká, že do tří dnů od právní moci rozsudku máte zaplatit dluh, či splnit jinou uloženou povinnost.
Pokud se chystáte stavět, pak stavební povolení musíte získat v době platnosti územního rozhodnutí, tedy většinou do dvou let ode dne nabytí právní moci. To zjistíte přímo na samotném dokumentu, na němž vám stavební úřad vám na požádání právní moc vyznačí.
Související služba
Nejste spokojeni s rozhodnutím soudu či správního orgánu a rádi byste se odvolali? Potřebujete odvolání napsat tak, aby bylo neprůstřelné a mělo šanci na úspěch? Posoudíme vaše šance na úspěch a navrhneme vám právní řešení.
Chci vyřešit svůj problém
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Kdy nastává právní moc?
Základním předpokladem pro to, aby mohla nastat právní moc rozhodnutí či rozsudku je:
Rozsudek následně nabývá právní moci:
- dnem doručení tam, kde odvolání není přípustné (např. v případě takzvaných bagatelních věcí),
- dnem následujícím po uplynutí odvolací lhůty, pokud odvolání nebylo podáno nebo nebylo podáno řádně či včas (zpravidla uplynutím patnácti dnů od doručení písemného vyhotovení rozhodnutí účastníkovi),
- dnem doručení rozsudku odvolacího soudu, pokud odvolání bylo podáno.
Další aspekt právní moci pak znamená, že o věci nemůže být znovu jednáno a rozhodováno. V případě, že jste zastoupeni v soudním řízení advokátem, pohlídá právní moc a případné lhůty pro odvolání za vás.
Tip na článek
Tip: Přečtěte si, jak je to s právní mocí a dalšími náležitostmi a samotnám procesem trestního řízení.
Jak se vypočítá právní moc?
Výpočet nabytí právní moci je na první pohled zcela jednoduchý – víme, že nastane například 15 dní od doručení rozhodnutí, pokud se žádná ze stran neodvolá. Nicméně – situaci mohou zkomplikovat hned dva faktory:
- Nemusíme vědět přesně, kdy bylo druhé straně rozhodnutí doručeno, a od kdy se tedy lhůta počítá.
- Připadne-li poslední den lhůty pro odvolání na víkend či svátek, pak se lze odvolat ještě první pracovní den, který následuje. Tím se nabytí právní moci vykonatelnost rozhodnutí posouvá.
Příklad:
Představte si, že je vám rozsudek doručen v pátek 18. února 2022. Připočtením patnácti dní pro podání odvolání dojdeme k datu 5. března, což je ovšem sobota. Proto je možné se odvolat ještě v pondělí 7. března a pokud by k tomu nedošlo, právní moc by nastala v úterý 8. března. Vykonatelnost rozsudku by se poté rovněž posunula.
Chcete-li mít jistotu, že se nespletete při výpočtu právní moci, můžete využít některou z volně dostupných kalkulaček na internetu.
Když vám špatně vyznačí právní moc
Doložka o právní moci se připojuje (zpravidla) do levého rohu na přední straně rozhodnutí, a to otiskem razítka.
Někdy ovšem může dojít k situaci, kdy je na rozhodnutí vyznačena doložka právní moci, ač rozhodnutí dosud není pravomocné.
Přihodí se to například za situace, kdy jednomu z adresátů soud či správní orgán doručoval na adresu, na níž nebydlel a na obálce tato skutečnost nebyla poštou vyznačena. Soud či správní úřad pak vychází z tzv. fikce doručení a právní moc chybně vyznačí.
Taková situace se vás může jakožto účastníka řízení osobně a prakticky dotýkat: například vám rozhodnutí nebylo a nemohlo být doručeno a nyní “se tváří” jako pravomocné a vy proti němu nemůžete podat odvolání.
Byla-li právní moc vyznačena mylně, můžete buď požádat o její zrušení, nebo přímo napadnout dané rozhodnutí řádným opravným prostředkem a tuto skutečnost v odvolání uvést. Odvolací soud (či správní orgán) pak nejprve posoudí, zda je vaše námitka opodstatněná, a pokud dospěje k tomu, že ano, právní moc zruší a věc projedná.
Tip na článek
Tip: Čeká vás správní řízení, či se už nějakého účastníte? Přečtěte si, co vše obnáší, ať vás již nic nepřekvapí.
Mají právní moc i některé soukromoprávní úkony?
O právní moci mluvíme vždy v souvislosti se soudními či správními rozhodnutími. V případě, kdy činíme soukromoprávní úkony, tedy například uzavíráme smlouvy, sice stanovujeme také určité datum, k němuž se váží určité účinky, ovšem v tomto případě hovoříme o účinnosti, nikoliv o právní moci. U smluv zpravidla nastává účinnost dnem, kdy smlouvu podepsala poslední ze stran. Pokud ale zákon stanoví, že ke smlouvě je třeba rozhodnutí příslušného orgánu, je smlouva účinná až tímto rozhodnutím.
Právní moc neznamená vykonatelnost
Jak již bylo výše uvedeno, právní moc znamená, že mohou nastat účinky rozhodnutí. Například povinnost splnit určité plnění. Od tohoto stavu je třeba odlišit tzv. vykonatelnost rozhodnutí, kdy je možné plnění vynutit i proti vůli osoby, které bylo uloženo. To znamená, že pokud má povinný zaplatit dluh a pro jeho zaplacení má určeny 3 dny od právní moci rozhodnutí, pak po jejich marném uplynutí nastává vykonatelnost a je možné se splnění domáhat právní cestou.