Prezident vetoval rozvolnění pravidel rozpočtové odpovědnosti

Mgr. Nikola Šedová
24. července 2026
1 minuta čtení
1 minuta čtení
Právní aktuality

Prezident Petr Pavel vetoval novelu rozpočtových zákonů, která měla vládě umožnit výrazněji navyšovat výdaje státního rozpočtu mimo dosavadní rozpočtové rámce. Podle prezidenta by změna ohrozila dlouhodobou udržitelnost veřejných financí a oslabila kontrolní roli Poslanecké sněmovny. Vládní koalice chce veto přehlasovat.

Novela zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti a souvisejících předpisů měla vládě umožnit v případě zhoršení bezpečnostní situace překročit schválené výdaje státního rozpočtu až o deset procent. Při současném objemu rozpočtu by šlo přibližně o 240 miliard korun. Předloha zároveň počítala s prodloužením výjimky pro zvýšené výdaje na obranu až do roku 2036 a s obdobným uvolněním financování strategické infrastruktury. Prezident ve zdůvodnění veta uvedl, že stát musí mít možnost financovat obranu, infrastrukturu i další priority, ale při zachování jasných pravidel, demokratické kontroly a odpovědnosti vůči budoucím generacím.

Vládní představitelé veto kritizují a tvrdí, že bez změny pravidel nebude možné financovat obranu, zdravotnictví, energetiku ani velké investice. Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že změna rozpočtových pravidel podle vlády nemá alternativu a že samotná novela automaticky nezvyšuje deficit. Prezidentovy výhrady však podpořila i skupina ekonomů, kteří poslance vyzvali, aby se věcně zabývali riziky rozvolnění pravidel. Podle nich je problematická zejména možnost navyšovat výdaje o deset procent na základě rozhodnutí Bezpečnostní rady státu a rozšiřování výjimek z rozpočtových rámců. Sněmovna může prezidentské veto přehlasovat nadpoloviční většinou všech poslanců; koalice ANO, SPD a Motoristů disponuje 108 hlasy.

Témata článku:

Sdílejte článek


Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 246 045 055
(Po–Pá: 8—18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2026
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)