Převod vozu nově | Dostupný advokát

Převod vozu nově

Od ledna tohoto roku platí nová pravidla pro převod auta. Zásadní změny se dočkala zejména úprava registrace motorových vozidel. Nově musí původní a nový vlastník společně auto přehlásit a nelze ho jen odhlásit z registru.
Obrázek k článku Převod vozu nově
2 minut čtení
Ondřej Preuss
24. 6. 2015

Do loňského roku probíhal prodej a následný převod vozidla tak, že prodávající odhlásil auto na „svém“ úřadě, technický průkaz pak poslal novému majiteli a ten auto přihlásil na „svém“ úřadě, tedy v místě svého bydliště. Nový majitel měl mezitím prostor vyřídit si evidenční kontrolu a povinné ručení.

Nyní převod probíhá v jednom okamžiku na úřadě trvalého bydliště prodávajícího, protože tam je uložena dokumentace k vozu. Musí u něj být prodávající i kupující, případně lze oba zastoupit na základě plné moci s úředně ověřeným podpisem. Problém tak vzniká např. s vyřízením evidenční kontroly apod. V registru totiž nemůže být vedeno auto, které původní vlastník sice odhlásil, ale nový ještě nenahlásil.

Je tedy časté, že jedna strana „pověří“ druhou k provedení celé operace na základě plné moci, aby se vše pohodlně stihlo a nemuseli se všichni obtěžovat na úřad. Ani toto řešení však není bezproblémové. Naopak, může nové obtíže přinést, pokud jedna ze stran (často kupující) přestane spolupracovat a přeregistraci nedokončí.

Je tedy otázkou, zda by nová úprava neměla být ještě upravena, aby nebyli poškozováni poctiví prodejci. Zajímavostí na závěr může být, že v úvodu zmíněná novela nepřinesla jen tuto revoluci v registraci, ale počítá např. i s hojně skloňovanou takzvanou registrační značkou na přání. Tato část zákona se však stane účinnou až k 1.1.2016.

Využijte jednu z našich stálých služeb — Kupní smlouva na věci movité
Rádi vytvoříme nebo zkontrolujeme i smlouvy, na jejichž základě dochází k pronájmu a půjčování věcí movitých. Nebo potřebujete pomoct s kupní smlouvou na nemovitost?

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli


Mohlo by vás také zajímat

Proč se vyplatí za advokátní služby platit?

Téměř každý občas hledá na internetu odpověď na nejrůznější otázky spojené s každodenním životem. Do kdy má otevřeno pošta? Kde se nachází nejbližší kadeřnictví? Na co mám nárok při skončení...

17. 4. 2015
Ondřej Preuss

Převod auta podle „nového“ občanského zákoníku: Druhá část: Vadné auto

Jak jsme již uvedli v první části, v oblasti převodu vozidel přinesl nový občanský zákoník dvě základní linie změn. Ty se dotýkají základních rizik spojených s koupí ojetého auta....

1. 9. 2016
Ondřej Preuss

Převod auta podle „nového“ občanského zákoníku - První část: Kradené auto

Nový občanský zákoník přinesl revoluční právní změny, novou terminologii a pro některé i bolení hlavy. Co však přinesl pro běžný život? V oblasti převodu aut jsou zde dvě základní linie...

2. 1. 2017
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019