Převod vozu v roce 2015 | Dostupný advokát

Převod vozu v roce 2015

Obrázek k článku Převod vozu v roce 2015

24. 6. 2015 / autor: Ondřej Preuss

Od ledna tohoto roku platí nová pravidla pro převod auta. Zásadní změny se dočkala zejména úprava registrace motorových vozidel. Nově musí původní a nový vlastník společně auto přehlásit a nelze ho jen odhlásit z registru.

Do loňského roku probíhal prodej a následný převod vozidla tak, že prodávající odhlásil auto na „svém“ úřadě, technický průkaz pak poslal novému majiteli a ten auto přihlásil na „svém“ úřadě, tedy v místě svého bydliště. Nový majitel měl mezitím prostor vyřídit si evidenční kontrolu a povinné ručení.

Nyní převod probíhá v jednom okamžiku na úřadě trvalého bydliště prodávajícího, protože tam je uložena dokumentace k vozu. Musí u něj být prodávající i kupující, případně lze oba zastoupit na základě plné moci s úředně ověřeným podpisem. Problém tak vzniká např. s vyřízením evidenční kontroly apod. V registru totiž nemůže být vedeno auto, které původní vlastník sice odhlásil, ale nový ještě nenahlásil.

Je tedy časté, že jedna strana „pověří“ druhou k provedení celé operace na základě plné moci, aby se vše pohodlně stihlo a nemuseli se všichni obtěžovat na úřad. Ani toto řešení však není bezproblémové. Naopak, může nové obtíže přinést, pokud jedna ze stran (často kupující) přestane spolupracovat a přeregistraci nedokončí.

Je tedy otázkou, zda by nová úprava neměla být ještě upravena, aby nebyli poškozováni poctiví prodejci. Zajímavostí na závěr může být, že v úvodu zmíněná novela nepřinesla jen tuto revoluci v registraci, ale počítá např. i s hojně skloňovanou takzvanou registrační značkou na přání. Tato část zákona se však stane účinnou až k 1.1.2016.

Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: