V kolonkách formulářů často vídáme: uveďte číslo pojištěnce. Co přesně toto číslo znamená, jak se liší od rodného čísla a kde ho najdeme? Na to jsme se zaměřili v našem článku.
V kolonkách formulářů často vídáme: uveďte číslo pojištěnce. Co přesně toto číslo znamená, jak se liší od rodného čísla a kde ho najdeme? Na to jsme se zaměřili v našem článku.
Číslo pojištěnce je speciální číslo, které slouží zdravotním pojišťovnám k identifikaci a sledování zdravotního pojištění jednotlivce. Je přidělováno jednotlivým pojištěncům a uvedeno na jejich zdravotních pojišťovacích kartách. Obvykle se nachází na přední straně kartičky a v návaznosti na ně na dalších oficiálních dokumentech. Pro každého pojištěnce je unikátní.
Tip: V České republice se při narození se dítě automaticky stává dnem narození pojištěncem té zdravotní pojišťovny, u které je pojištěna matka. Novorozenci tedy mají zdravotní pojištění přes matku a jsou pokryti zdravotní péčí prostřednictvím její pojišťovny.
Pokud matka novorozence má platné zdravotní pojištění, nemusí samostatně přihlášení novorozence u zdravotní pojišťovny registrovat. Měla by ovšem informovat zdravotní pojišťovnu o narození dítěte, aby byly potřebné údaje aktualizovány a zajištěna správná evidence novorozence. Zpravidla se to ovšem děje automaticky, prostřednictvím porodnice.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Hlavním účelem čísla pojištěnce je
Zpravidla mezi oběma čísly rovnítko existuje. Rodné číslo se tedy využívá ve funkci čísla pojištěnce pro zdravotní pojištění a sociální pojištění. Rodné číslo je vždy koncipováno tak, že z něj lze zjistit datum narození i pohlaví dotyčné osoby. Osoby narozené od roku 1954 mají rodné číslo desetimístné.
Účelem rodného čísla je jednoznačná identifikaci jednotlivce v rámci státního občanství a je používáno v mnoha různých oblastech státní správy, jako jsou různé evidence, daňové úřady, sociální systém a další. Nakládání s rodným číslem musí splňovat určité náležitosti, které upravuje speciální právní předpis. Je považováno za osobní údaj a nakládání s ním spadá do oblasti GDPR.
Tip: První dvě čísla rodného čísla tvoří rok narození, další dvě pak měsíc narození a třetí dvě den narození. Aby bylo možné z rodného čísla určit pohlaví, přidává se k druhému dvojčíslí ženám padesátka. Další trojčíslí za lomítkem udává pořadí narození v daný den. Poslední číslice čísla za lomítkem je pro kontrolu platnosti a správnosti rodného čísla a doplňuje se tak, aby součet čtyř čísel z datové části před lomítkem a tří čísel za ním byl dělitelný jedenácti beze zbytku.
Cizinci, kteří v České republice dlouhodobě pobývají, dostanou od okresní správy sociálního zabezpečení zpočátku přiděleno evidenční číslo pojištěnce (EČP).
Pokud cizinci dosud nebylo přiděleno číslo pojištěnce, pak vyplňuje ve formulářích pole „Dosavadní číslo pojištěnce“, kam uvede pohlaví a datum narození.
Časem mohou mít i cizinci přiděleno rodné číslo. Žádost o přidělení rodného čísla může podat cizinec, který nemá na území České republiky povolen pobyt na dobu delší než 90 dnů, a o přidělení rodného čísla požádal pro splnění podmínek podle zvláštních právních předpisů (např. pro účely studia, zaměstnání).
Má-li cizinec na území České republiky povolen pobyt na dobu delší než 90 dnů, rodné číslo přiděluje z moci úřední Ministerstvo vnitra – pracoviště odboru azylové a migrační politiky, příslušné podle místa povoleného pobytu cizince. Ani o ně tedy není třeba žádat. Vyžádání rodného čísla řeší pracovníci Odboru azylové a migrační politiky, a to zpravidla při první návštěvě cizince na pracovišti (například při registraci po příjezdu na území nebo žádosti o osvědčení o registraci).
Tip: Pracujete na volné noze, klidně i dvanáct hodin denně, ale když onemocníte vy nebo vaše dítě, jste na tom o poznání hůře než kamarádi s pracovní smlouvou a osmihodinovou pracovní dobou. Existují možnosti, jak svou situaci zlepšit a získat výhodnější postavení i jako OSVČ? Tim jsme se zabývali v našem článku.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.