K čemu slouží ošetřovné?
Ošetřovné je dávka nemocenského pojištění, která slouží k finanční podpoře zaměstnanců, kteří musí dočasně přerušit práci, aby mohli pečovat o nemocného člena rodiny nebo dítě. Na ošetřovné má nárok zaměstnanec s pracovní smlouvou, který je účasten nemocenského pojištění. Tato dávka však není dostupná zaměstnancům pracujícím na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce, ani osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), a to i v případě, že si dobrovolně platí nemocenské pojištění.
Ošetřovné lze čerpat při péči o nemocné dítě mladší 10 let nebo o dítě mladší 10 let, pokud například dojde k uzavření školského zařízení (z důvodu epidemie, havárie či jiné nepředvídané události). V určitých případech lze ošetřovné získat také při péči o starší děti nebo dospělé členy domácnosti, pokud je jejich zdravotní stav natolik vážný, že podle lékaře vyžaduje péči jiné osoby.
Práce osob samostatně výdělečně činných
Práce na volné noze může mít mnoho podob. Spravujete webové stránky, upravujete oděvy, překládáte, a to vše pro mnoho různých klientů, anebo máte jednoho zaměstnavatele, chodíte do jedné kanceláře a využíváte firemní e-mail, a přesto nemáte pracovní smlouvu, ale fakturujete. Posledně zmiňovanou variantu (tzv. švarcsystém) v podstatě zákon zakazuje, ale bohužel se s ní často setkáváme i přes tyto zákazy.
Tip na článek
Jste OSVČ ale pracujete pro nějakou firmu za provizi nebo honorář každý měsíc? Jste „zaměstnanci“ přes švarcsystém? Možná by vás zajímalo, že byste mohli mít nárok na placenou dovolenou. Blíže se tomu věnujeme v našem samostatném článku.
Většina variant práce “volnonožců” nabízí možnost rozvrhnout pracovní čas dle vlastních preferencí nebo odjet na dovolenou, kdy si usmyslíte. Nelze ale přehlédnout, že kamarádi s pracovní smlouvou mají oproti vám také řadu výhod. Například stravenky, firemní notebook, sick days a v neposlední řadě také nemocenské a nárok na ošetřovné. Abyste alespoň některé nevýhody zmírnili, nastíníme vám, jaké jsou vaše možnosti.
Související služba
Potřebujete jako OSVČ poradit s pojistným či nemocenským?
V našem týmu jsou specialisté na všechny oblasti práva, takže můžeme garantovat opravdu vysokou kvalitu poskytnuté právní rady. Vše navíc zvládneme online a do dvou pracovních dnů.
Chci poradit se svým problémem
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Ošetřování u OSVČ
I když si jako OSVČ platíte dobrovolné nemocenské pojištění, ošetřovné se na vás bohužel nevztahuje. Hledáte-li si tedy formulář či vzor na tento příspěvek jakožto OSVČ, hledáte zbytečně. Taková varianta totiž v zákoně není a na ošetřovné nemají osoby samostatně výdělečně činné nárok.
Pojištění OSVČ
Obecně není příliš rozšířená informace, že si lze pojistit i ošetřovné. Stačí zapátrat v nabídkách pojišťoven a trochu se poptat.
Následně se budete muset obrnit trpělivostí a proklestit se několika stranami obchodních podmínek plných výjimek, případně výjimek z výjimek. Ve finále ale můžete získat pojištění, které vám pokryje ošetřování dítěte v případě jeho nemoci, případně i v situaci, kdy je uzavřena škola. Zpravidla to bývá navázáno na vaše vlastní komerční životní, nemocenské či úrazové pojištění.
Dlouhodobé ošetřovné u OSVČ
Dlouhodobé ošetřovné vám umožní péči o osobu blízkou, typicky o člena rodiny, který byl propuštěn z nemocnice (po minimálně sedmidenní hospitalizaci) a jeho lékař rozhodnul, že je nezbytné o něj celodenně pečovat po dobu delší než 30 dní. Může jít například o dlouhodobou nemoc malého dítěte, ale například také o vážný poúrazový stav dospělé osoby, která vyžaduje péči ostatních osob.
Na rozdíl od běžného krátkodobého ošetřovného dosáhnou na tuto variantu i OSVČ, kteří jsou účastni na nemocenském pojištění alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na dlouhodobé ošetřovné. V době pobírání této dávky pak nesmíte jako OSVČ vykonávat výdělečnou činnost.
Dohoda se zaměstnavatelem
V případě, že pracujete dlouhodobě pro jednoho zaměstnavatele formou tzv. švarcsystému, můžete se s ním zkusit domluvit, zda by vaše vzájemná smlouva nemohla pokrývat pravidelnou platbu paušálu, a to i v případě dovolené či péče o dítě. Takové nastavení vyžaduje vzájemnou důvěru a asi nelze očekávat, že se tím podaří pokrýt každoměsíční desetidenní nemoc dítěte, nicméně vstřícný zaměstnavatel by k nějaké podobné dohodě mohl být přístupný. Koneckonců mu tím, že za vás nemusí platit odvody na sociální a zdravotní pojištění, měsíčně ušetří mnoho tisíc korun.
Situace osob výdělečně činných nakonec nemusí být v případě nemoci nijak dramatická. Kombinací tvorby úspor, platby některé z variant pojištění a případně i dohody se zaměstnavatelem se můžete přiblížit obdobnému postavení jako mají zaměstnanci.
V roce 2025 čekají osoby výdělečně činné spíše nepříjemné zprávy. Tou hlavní je navýšení takzvaného minimálního vyměřovacího základu. „Ten do roku 2024 představoval 25 procent minimální mzdy. Z rozhodnutí vlády se ale bude každý rok až do roku 2026 zvyšovat o 5 procent, aby se postupně dostal až na úroveň 40 procent průměrné mzdy. Už v roce 2024 se tedy základ zvýšil z 25 na 30 procent a letos poroste na 35 procent. Minimální měsíční zálohy u odvodů pro ČSSZ se proto v roce 2025 zvýší z 3 852 až na 4 759 korun.
Ošetřovné pro OSVČ v roce 2025
Na začátku roku 2025 vešla v účinnost novela zákona o nemocenském pojištění (s výjimkou některých ustanovení, která mají začít platit až později). Tato novela by měla pro OSVČ znamenat dobré zprávy. Nově by totiž na ošetřovné měli mít nárok i volnonožci. Mělo by přitom stačit, aby si po dobu minimálně tří měsíců platily dobrovolné nemocenské pojištění.
Shrnutí
Situace osob samostatně výdělečně činných v oblasti ošetřovného je v současnosti složitější než u zaměstnanců, kteří mají na tuto dávku automatický nárok. I přesto existují možnosti, jak si postavení OSVČ zlepšit – od komerčního pojištění až po individuální dohody se zaměstnavatelem. Připravovaná novela zákona o nemocenském pojištění by však mohla přinést pozitivní změnu, díky níž by OSVČ získaly nárok na ošetřovné za splnění stanovených podmínek. Pokud tedy pracujete na volné noze, sledujte legislativní změny a aktivně zvažujte své možnosti zabezpečení v případě nenadálých situací.