Ústavní soud přináší nový pohled na právo cesty

Historickou změnu znamená lednový nález Ústavního soudu, který přisvědčil stěžovatelům usilujícím o právo chůze a jízdy k pozemku, na němž stojí jejich chalupa. Chataři se již deset let soudí o možnost zřízení věcného břemene. Poukazovali přitom na porušení svého vlastnického práva, nicméně doposud nenalézali u soudů žádné zastání.

cesta zřízená jako věcné břemeno přes pozemek
2 minuty čtení

Stěžovatelé si zakoupili chatu v Železné Rudě, ač věděli, že stojí na cizím pozemku a je prodávána bez přístupové cesty. Následně se snažili tuto nepříjemnou situaci vyřešit zakoupením spoluvlastnických podílů k sousedním pozemkům. Situace se komplikovala zejména skutečností, že se pozemek nachází v Chráněné krajinné oblasti Šumava a vztahuje se na něj zákaz vjezdu motorových vozidel. Soudy řádné i odvolací právě na tuto skutečnost poukazovaly, stejně jako na fakt, že se chataři nepokusili zajistit si přístup k nemovitosti před jejím nabytím. V tom byla dle soudů spatřována jejich hrubá nedbalost. Odvolací soud navíc dodal, že není možné, aby zřízením práva cesty chataři vlastně navýšili hodnotu své chaty, kterou koupili za nižší částku právě vzhledem k okolnostem.

Kupujete pozemek či dům?

Nemovitost kupujete (či prodáváte) zpravidla jen párkrát za život. Pomůžeme vám s kupní smlouvou i zápisem do katastru, aby vaším jediným úkolem byla radost z vydařeného obchodu.

Stěžovatelé neuspěli dokonce ani u Nejvyššího soudu. Až po verdiktu Ústavního soudu jim nyní svitla naděje. Dle něj totiž nelze nabytí nemovité věci bez spojení s veřejnou cestou považovat za projev hrubé nedbalosti, a to zejména s ohledem na historický vývoj právní úpravy pozemkového vlastnictví. Naopak jde o u nás velmi častý jev, kdy se nacházejí stavby na cizím pozemku, nezřídka s nedostatečným přístupem.

Soudce zpravodaj David Uhlíř doslova řekl, že „za situace, kdy stát po desítky let toleroval vznik takových majetkových poměrů, se jeví nespravedlivé, jestliže nyní neproporcionálně odpírá vlastníkům nemovitostí s nedostatečným přístupem ochranu vlastnického práva prostřednictvím zřízení věcného břemene nezbytné cesty.“

Podle Ústavního soudu je třeba hledat spravedlivou rovnováhu v podobě odpovídající náhrady za zřízení věcného břemene, na níž se majitelé chaty a majitelka pozemku doposud nedokázali dohodnout.

Případ se nyní vrací k Okresnímu soudu v Klatovech, který bude vázán názorem Ústavního soudu.

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Témata článku:

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Reviews of the Dostupný advokát service

Recenze služby

Ing. Jan Sekanina, Praha

před 3 roky

Když mi prarodiče chtěli darovat byt, nechtěl jsem se z důvodu vysokého pracovního vytížení zabývat tím, co všechno musím zařídit a jak docílit přepisu vlastnictví v katastru nemovitostí. Dostupný advokát vše zařídil za mě, žádný problém na katastru nebyl a vše bylo celkem rychle zapsáno a vyřízeno. Díky a palec nahoru!

Recenze služby

Luboš Ryčl

před 2 měsíce

Super, pomohli mi s koupí bytu na jedničku. Doporučuji

Recenze služby

Cyd onie

před 3 roky

Při koupi bytu jsme chtěli mít jistotu, že po právní stránce vše proběhne hladce, proto jsme využili služeb této firmy. Rozhodně je mohu doporučit, rychlé zpracování požadavku, vstřícné jednání a cena rozumná.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
Logo Česká advokátní komora Apek Logo Advokátní kancelář roku 2023
Sledujte novinky
Facebook Dostupný advokát Twitter / X Dostupný advokát
Dostupný advokát © 2013-2023