avatar-02@2x
Koupě nebo prodej nemovitosti
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Ústavní soud přináší nový pohled na právo cesty

Historickou změnu znamená lednový nález Ústavního soudu, který přisvědčil stěžovatelům usilujícím o právo chůze a jízdy k pozemku, na němž stojí jejich chalupa. Chataři se již deset let soudí o možnost zřízení věcného břemene. Poukazovali přitom na porušení svého vlastnického práva, nicméně doposud nenalézali u soudů žádné zastání.

cesta zřízená jako věcné břemeno přes pozemek
2 minuty čtení

Stěžovatelé si zakoupili chatu v Železné Rudě, ač věděli, že stojí na cizím pozemku a je prodávána bez přístupové cesty. Následně se snažili tuto nepříjemnou situaci vyřešit zakoupením spoluvlastnických podílů k sousedním pozemkům. Situace se komplikovala zejména skutečností, že se pozemek nachází v Chráněné krajinné oblasti Šumava a vztahuje se na něj zákaz vjezdu motorových vozidel. Soudy řádné i odvolací právě na tuto skutečnost poukazovaly, stejně jako na fakt, že se chataři nepokusili zajistit si přístup k nemovitosti před jejím nabytím. V tom byla dle soudů spatřována jejich hrubá nedbalost. Odvolací soud navíc dodal, že není možné, aby zřízením práva cesty chataři vlastně navýšili hodnotu své chaty, kterou koupili za nižší částku právě vzhledem k okolnostem.

Kupujete pozemek či dům?

Nemovitost kupujete (či prodáváte) zpravidla jen párkrát za život. Pomůžeme vám s kupní smlouvou i zápisem do katastru, aby vaším jediným úkolem byla radost z vydařeného obchodu.

Chci pomoci s koupí nemovitosti

Stěžovatelé neuspěli dokonce ani u Nejvyššího soudu. Až po verdiktu Ústavního soudu jim nyní svitla naděje. Dle něj totiž nelze nabytí nemovité věci bez spojení s veřejnou cestou považovat za projev hrubé nedbalosti, a to zejména s ohledem na historický vývoj právní úpravy pozemkového vlastnictví. Naopak jde o u nás velmi častý jev, kdy se nacházejí stavby na cizím pozemku, nezřídka s nedostatečným přístupem.

Soudce zpravodaj David Uhlíř doslova řekl, že „za situace, kdy stát po desítky let toleroval vznik takových majetkových poměrů, se jeví nespravedlivé, jestliže nyní neproporcionálně odpírá vlastníkům nemovitostí s nedostatečným přístupem ochranu vlastnického práva prostřednictvím zřízení věcného břemene nezbytné cesty.“

Podle Ústavního soudu je třeba hledat spravedlivou rovnováhu v podobě odpovídající náhrady za zřízení věcného břemene, na níž se majitelé chaty a majitelka pozemku doposud nedokázali dohodnout.

Případ se nyní vrací k Okresnímu soudu v Klatovech, který bude vázán názorem Ústavního soudu.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Témata článku:

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Lucia Tóthová, Praha

před 2 roky

V životě každého z nás nastane chvíle, kdy potřebujeme využít služeb právníků nebo advokátů. Pro všechny, kteří hledají právní radu (je jedno, jestli kupují nemovitost, soudí se se zaměstnavatelem anebo potřebují jakoukoli jinou pomoc od profesionála na legislativu) a zároveň chtějí řešit věci digitálně, vzdáleně, bez nutnosti osobních návštěv, je Dostupný advokát jednoznačně zajímavou alternativou.

Anna Marková

před 2 roky

Já osobně jsem člověk, který neví o smlouvách a „právnických“ věcech zhola nic. Naštěstí pro mě je tu služba Dostupný advokát! Potřebovala jsem vypracovat darovací a podnájemní smlouvu na družstevní byt. V DA vše vyřídili bezproblémově, rychle a k tomu si za práci řekli rozumnou cenu. Pokud jste neznalec jako já a chcete mít smlouvy v pořádku, doporučuji Vám se na Dostupného advokáta (zobrazit více) obrátit.

Jan Kresteš

před 2 roky

Dostupného advokáta mohu jedině doporučit! Nabízel jsem místnost k podnájmu a potřeboval jsem dobře vypracovanou podnájemní smlouvu. Nejdříve jsem si stáhl z nejmenovaných webových stránek vzor podnájemní smlouvy. Vzor podnájemní smlouvy vypadal dobře, mně tam nic nechybělo. Ovšem nejsem právník a vždy se může objevit nějaký důležitý detail, který by tam mohl chybět. Obrátil jsem se tedy na Dostupného (zobrazit více) advokáta, aby mi poradil a pomohl v této věci. Stačil jeden telefonát a reakce byla rychlá. Vše za rozumnou cenu vyřízeno do tří dnů. Neměl jsem s tím tedy práci a podnájemní smlouva od dostupného advokáta byla více detailnější. Pokud tedy potřebujete právní pomoc, právní služby a nemáte tolik peněz, abyste si mohli dovolit platit drahého advokáta, Dostupný advokát je nejlepší volbou pro vás. Vřele doporučuji!

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
ct-inverse
hn-inverse
idnes-inverse
prima-inverse
ihned-inverse
cro-inverse
Logo Česká advokátní komora logo-apek-male
Sledujte novinky
Dostupný advokát © 2013-2023