Stěžovatelé si zakoupili chatu v Železné Rudě, ač věděli, že stojí na cizím pozemku a je prodávána bez přístupové cesty. Následně se snažili tuto nepříjemnou situaci vyřešit zakoupením spoluvlastnických podílů k sousedním pozemkům. Situace se komplikovala zejména skutečností, že se pozemek nachází v Chráněné krajinné oblasti Šumava a vztahuje se na něj zákaz vjezdu motorových vozidel. Soudy řádné i odvolací právě na tuto skutečnost poukazovaly, stejně jako na fakt, že se chataři nepokusili zajistit si přístup k nemovitosti před jejím nabytím. V tom byla dle soudů spatřována jejich hrubá nedbalost. Odvolací soud navíc dodal, že není možné, aby zřízením práva cesty chataři vlastně navýšili hodnotu své chaty, kterou koupili za nižší částku právě vzhledem k okolnostem.
Související služba
Kupujete pozemek či dům?
Nemovitost kupujete (či prodáváte) zpravidla jen párkrát za život. Pomůžeme vám s kupní smlouvou i zápisem do katastru, aby vaším jediným úkolem byla radost z vydařeného obchodu.
Chci pomoci s koupí nemovitosti
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Stěžovatelé neuspěli dokonce ani u Nejvyššího soudu. Až po verdiktu Ústavního soudu jim nyní svitla naděje. Dle něj totiž nelze nabytí nemovité věci bez spojení s veřejnou cestou považovat za projev hrubé nedbalosti, a to zejména s ohledem na historický vývoj právní úpravy pozemkového vlastnictví. Naopak jde o u nás velmi častý jev, kdy se nacházejí stavby na cizím pozemku, nezřídka s nedostatečným přístupem.
Soudce zpravodaj David Uhlíř doslova řekl, že „za situace, kdy stát po desítky let toleroval vznik takových majetkových poměrů, se jeví nespravedlivé, jestliže nyní neproporcionálně odpírá vlastníkům nemovitostí s nedostatečným přístupem ochranu vlastnického práva prostřednictvím zřízení věcného břemene nezbytné cesty.“
Podle Ústavního soudu je třeba hledat spravedlivou rovnováhu v podobě odpovídající náhrady za zřízení věcného břemene, na níž se majitelé chaty a majitelka pozemku doposud nedokázali dohodnout.
Případ se nyní vrací k Okresnímu soudu v Klatovech, který bude vázán názorem Ústavního soudu.