Povinný audit: Kdy ho musíte mít a co se změnilo v roce 2024?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
23. dubna 2025
6 minut čtení
6 minut čtení
Ostatní právní témata

Pojem povinný audit vám možná zní jako něco, co se týká jenom velkých korporací. Ovšem pozor na to, i střední a menší firmy mohou na povinný audit narazit. V roce 2024 navíc proběhly změny, které posunuly hranice pro to, kdy je audit povinný. V tomto článku se tedy zaměříme na to, co je audit, kdy je povinný, co se změnilo v zákoně a jak se na něj připravit.

Co je audit a proč se dělá?

Kdybychom to měli maximálně zjednodušit, řekli bychom, že audit je kontrola účetní závěrky nezávislým odborníkem, tedy auditorem. Nejde ovšem jen tak o ledajakou kontrolu. Auditor ověřuje, že firma vede své účetnictví správně a věrně v něm odráží realitu.

Cílem auditu je zvýšit důvěryhodnost údajů v účetní závěrce, což ocení nejen finanční úřad, ale také banky, investoři a obchodní partneři. Když někdo zvenčí vidí, že vaše účetnictví prošlo auditem, pak má jistotu, že si čísla takzvaně nevěštíte z křišťálové koule.

Audit se řídí zákonem o účetnictví. Kromě tohoto zákona se auditu dotýkají také další právní předpisy, zejména zákon o veřejných rejstřících, který upravuje povinnost zveřejnit auditovanou účetní závěrku ve Sbírce listin, a dále pak zákon o daních z příjmů, protože výrok auditora může být podkladem pro kontrolu ze strany finančního úřadu.

Když se řekne audit, tak si většina lidí představí účetní audit. Ovšem existuje i řada dalších typů auditů, jako například audit vnitřní (prováděný zaměstnanci nebo najatým specialistou kvůli zlepšení procesů), forenzní audit (zaměřený na podezření z podvodů nebo zpronevěr) a IT audit (ověřuje zabezpečení a spolehlivost informačních systémů). V tomto článku se zaměřujeme výhradně na povinný audit účetní závěrky, tedy to, co zákon označuje jako „ověření účetní závěrky auditorem“.

Související služba

Nevíte, zda se vás audit týká?

Změna v zákoně přinesla nové limity, které mění podmínky pro firmy, kterých se audit týká. Pokud nevíte, zda musíte povinný audit podstoupit, zašlete nám svůj dotaz prostřednictvím naší právní poradny. Odpověď získáte do 48 hodin.

Chci poradit

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 6 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Kdy je audit povinný?

Od 1. 1. 2024 se pravidla pro povinný audit změnila. Nově platí povinnost ověřit účetní závěrku auditorem pro velké účetní jednotky, střední účetní jednotky a malé účetní jednotky, pokud jsou akciovou společností nebo svěřenským fondem a současně ke dvěma po sobě jdoucím rozvahovým dnům překročí alespoň jednu z těchto hodnot:

  • aktiva celkem více než 40 milionů Kč,
  • roční čistý obrat více než 80 milionů Kč,
  • průměrný počet zaměstnanců více než 50 osob.

Kromě firem podléhají povinnému auditu také některé další subjekty, jako jsou například nadace a některé nadační fondy, obce a kraje nad určitou velikost, podniky, které vytvářejí konsolidovanou účetní závěrku, nebo společnosti, jen emitují cenné papíry na burze.

Příklad z praxe:

Střední výrobní podnik měl v roce 2022 obrat 98 milionů a 58 zaměstnanců, v roce 2023 pak obrat 102 milionů a 61 zaměstnanců. Nové limity z roku 2024 tedy překročil už dvakrát. Audit za rok 2024 pro něj bude povinný.

Kreativní agentura měla v roce 2022 aktiva za 47 milionů, obrat 76 milionů a 45 zaměstnanců. V roce 2023 pak aktiva 45 milionů, obrat 75 milionů, zaměstnanců 48. Agentura tedy překročila pouze jednu podmínku. Audit pro ni zatím povinný není, ale je na hraně.

Co všechno povinný audit obnáší?

Možná už začínáte tušit, že povinný audit není jenom o tom „pustit auditora do kanceláře“. Ano, jedná se o proces, který probíhá v několika fázích. Nejprve si musíte vybrat auditora, a to nějakého, který je zapsaný v seznamu Komory auditorů ČR. S tímto auditorem musíte uzavřít smlouvu o auditu, ta se uzavírá ideálně na konci roku, aby měl auditor čas vše připravit. Dále pak proběhne předání podkladů, kterými jsou účetní závěrka, výkazy, přehledy, smlouvy atd. Následuje samotná kontrola, kdy auditor prochází data a komunikuje s účetními a managementem. Výsledkem je zpráva auditora, který může být s výrokem bez výhrad, s výhradou anebo zamítavá.

Tip na článek

Tip: Chcete změnit svůj profesní život a plánujete začít podnikat z domova? Někdy stačí skvělý nápad, jindy je potřeba rozsáhlá administrativa. Přečtěte si o podnikání z domu v našem článku.

Jak vybrat auditora?

Jak zmiňujeme výše, audit může provádět pouze auditor zapsaný v seznamu, který vede Komora auditorů ČR. V něm si můžete vybírat mezi jednotlivci i mezi auditorskými společnostmi. Při výběru auditora vždy zvažte jeho odbornost a specializaci, vždy je lepší mít někoho, kdo se zaměřuje přímo na váš obor podnikání. Dále pak koukejte na zkušenosti s firmami podobné velikosti. Auditor by měl být také schopný vám všechno lidsky a srozumitelně vysvětlit. A nakonec můžete koukat také na cenu, ačkoliv ta by rozhodně neměla být jediným kritériem.

Podle zákona o auditorech musí auditor jednat vždy nestranně a profesionálně. Je vázaný mlčenlivostí a nese odpovědnost za svou práci. Nezapomeňte tedy, že auditor je nezávislá osoba, která nesmí být ve střetu zájmů. Jeho úkolem totiž není „pomoct vám projít“, ale nestranně ověřit věrohodnost vaší účetní závěrky.

Co vám hrozí za ignoraci auditu

Myslíte si, že se na vás audit nevztahuje, a tak ho prostě neuděláte? Na to pozor. Můžete se totiž dostat do potíží. Nesplnění povinného auditu může vést k:

  • pokutám od finančního úřadu nebo rejstříkového soudu,
  • ztrátě důvěryhodnosti – například banka vám může odmítnout úvěr,
  • problémům se zveřejněním závěrky – pokud nezveřejníte auditovanou závěrku ve Sbírce listin, hrozí další sankce.

Ke zjištění, zda se na vás povinný audit vztahuje, si můžete udělat rychlý checklist:

  • Máte v rozvaze aktiva přes 40 milionů?
  • Váš roční obrat přesáhl 80 milionů?
  • Máte více než 50 zaměstnanců?
  • Platí to už dvě období po sobě?

Pokud odpovíte „ano“ na dvě z těchto otázek, měli byste audit řešit. Ideálně s účetním, daňovým poradcem nebo právníkem.

Pokud si nejste jistí, zda se vás povinný audit týká, využijte naši online právní poradnu, prostřednictvím které vám rychle a spolehlivě potvrdíme, zda audit udělat musíte, nebo se na vás tato povinnost nevztahuje.

I když se audit na první pohled zdá jako strašák a znamená určitou administrativní zátěž, může být pro vaši firmu i přínosem. Nezávislé ověření čísel vám pomůže nejen při vyjednávání s investory nebo bankami, ale i pro interní kontrole procesů. Pomůžeme vám zorientovat se i v této oblasti – lidsky, srozumitelně, a hlavně spolehlivě.

Tip na článek

Tip: Pokud vlastníte auto, zcela jistě platíte také povinné ručení. Napadlo vás ale někdy, jaké podrobnosti v něm hrají roli a jak najít to nejvýhodnější povinné ručení? Se srovnáním nabídek vám poradíme v našem článku.

Shrnutí

Od roku 2024 se změnily podmínky pro povinný audit účetní závěrky – limity pro aktiva, obrat a počet zaměstnanců se zvýšily, a tím se tisíce menších firem dostaly mimo jeho dosah. Audit je ověřením účetní závěrky nezávislým auditorem a jeho cílem je zvýšit důvěryhodnost účetnictví vůči finančnímu úřadu, investorům i obchodním partnerům. Povinnost auditu nastává, pokud firma ve dvou po sobě jdoucích letech splní dvě ze tří podmínek: aktiva nad 40 mil. Kč, obrat nad 80 mil. Kč, více než 50 zaměstnanců. Audit musí provést auditor zapsaný v seznamu Komory auditorů ČR, a jeho výsledkem je výrok bez výhrad, s výhradou nebo zamítavý. Pokud audit opomenete, hrozí vám nejen pokuty, ale i ztráta důvěryhodnosti. Nejste si jistí, zda se vás audit týká? Využijte naši právní poradnu – vše vysvětlíme srozumitelně a bez zbytečných složitostí.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 6 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8—18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)