Nevíte, jak začít podnikat z domova? Provedeme vás podnikáním z domu krok po kroku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
13. dubna 2025
7 minut čtení
7 minut čtení
Ostatní právní témata

Podnikání z domova je dnes díky moderním technologiím a internetu jednodušší a rozšířenější než kdy dřív. Spousta lidí touží po svobodě, flexibilitě a možnosti být svým vlastním pánem. Jenže jak na to jít správně, aby vás hned v začátku neodradila složitá administrativa? A jak při tom neporušit zákon?

Proč se pustit do podnikání z domova?

Přemýšlíte, jak začít podnikat od nuly, a podnikání z domu vám přijde jako vhodná varianta? Může i nemusí být. Každopádně pokud své nápady dokážete proměnit v realitu, čeká vás spousta výhod. Nemusíte platit pronájem obchodních prostor, neztrácíte čas dojížděním a nemusíte řešit ani komplikace spojené s provozovnou. Navíc pracujete ve svém vlastním rytmu a v prostředí, které si uzpůsobíte podle sebe.

Ovšem i podnikání z domova má svá pravidla – zejména ta právní a daňová. Pokud je podceníte, mohlo by vás později čekat nepříjemné překvapení v podobě pokuty nebo zamítnutí žádosti o povolení.

Jak začít podnikat od nuly?

Spousta lidí nosí v hlavě sen o tom, jak si rozjedou svůj vlastní byznys, ovšem nevědí, kde a jak vlastně začít. Často je děsí obavy z právních a administrativních záležitostí, nejistota ohledně výběru vhodného oboru i strach z toho, že selžou. Ale pravdou je, že začít podnikat od nuly může prakticky každý, a to i bez vysokého vstupního kapitálu. Stačí správná motivace, plán a odvaha. A právě podnikání z domova může být prvním krokem k vybudování úspěšné firmy. Jak tedy na něj?

Sebereflexe: Co umím a co mě baví?

Než se vrhnete do zakládání živnosti, měli byste se zamyslet nad tím, co vlastně umíte a co vás baví. Ideální podnikatelský záměr většinou vzniká z průsečíku toho, co umíte, co vás baví a co má tržní hodnotu. Sepište si proto, co vám jde, v čem jste vážně dobří, jaké za sebou máte zkušenosti a jak byste tím mohli pomoct ostatním. Může to být cokoliv – psaní, programování, pečení, tvoření, práce se dřevem, doučování i poradenství napříč obory.

Průzkum trhu: Jak to dělá konkurence?

I podnikání z domu by mělo začít alespoň malým průzkumem. Zjistěte, kdo je vaše cílová skupina, co potřebuje, kolik je ochotná zaplatit a kdo je vaší konkurencí. Udělejte si jednoduchý business plán, kde si ujasníte, co prodáváte, komu, jak, za kolik a s jakými náklady.

Související služba

S námi můžete podnikat bez starostí

Díky naší službě právník pro podnikání už se nemusíte strachovat o to, zda máte dobře sepsané obchodní podmínky a zda jste něco neopomenuli ve smlouvě o spolupráci. Právní oblasti spojené s vaším podnikáním obstaráme my, abyste se mohli plně věnovat svému byznysu.

To mě zajímá

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Výběr živnosti: Kterou si zaregistrovat?

Pro podnikání z domova se ve většině případů ideálně hodí volná živnost, typicky třeba „výroba, obchod a služby jinde nezařazené“. Ta totiž nevyžaduje žádnou odbornou způsobilost, stačí vám svéprávnost a bezúhonnost. Pokud ale plánujete začít podnikat ve větším rozsahu, s větší odpovědnosti nebo dalšími partnery, může pro vás být výhodné založit i společnost s ručením omezeným. Výhodou OSVČ je nízká administrativní i finanční zátěž. Díky s. r. o. zase budete při vystupování před klienty působit seriózněji.

Administrativa: Bez čeho to nepůjde

Jakmile si vyberete svou formu podnikání, čeká vás administrativní kolečko. Nejprve je potřeba ohlásit živnost, což můžete udělat osobně na příslušném živnostenském úřadě nebo online přes Portál živnostenského podnikání. U volné živnosti vám stačí základní osobní údaje a zaplacení správního poplatku. Ten je momentálně 1000 Kč. Dále je potřeba registrovat se u finančního úřadu, a to do 15 dnů od zahájení podnikání. Jako osoba samostatně výdělečně činná máte povinnost odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění, takže nezapomeňte oznámit své podnikání zdravotní pojišťovně a OSSZ. Pokud vaše podnikání splňuje podmínky, můžete využít paušální daňový režim – tím si výrazně zjednodušíte účetnictví i odvody.

Co říká o podnikání z domova zákon?

I když se vám na první pohled může zdát, že podnikání z domova je zcela bez omezení, obsahuje české právo několik důležitých pravidel, která musíte dodržet. Jejich cílem je především ochrana veřejného pořádku, bezpečnosti a práv ostatních obyvatel (například sousedů v bytovém domě). Pokud tato pravidla porušíte, riskujete nejen tučnou pokutu, ale i to, že budete muset svou podnikatelskou činnost zastavit.

Kde je možné podnikat?

Z právního hlediska můžete podnikat prakticky z jakéhokoliv místa – z bytu, domu, chaty nebo i garáže. Rozhodující však je, abyste při tom neporušovali stavební zákon, nájemní smlouvu nebo práva ostatních osob. Pokud byste si například v bytě zřídili sklad zboží, kde se budou pohybovat zákazníci a kurýři, už se to dá považovat za změnu účelu užívání stavby, k čemuž budete potřebovat souhlas stavebního úřadu. Totéž platí i pro hlučné nebo příliš aromatické provozy (například kosmetika, výroba svíček a podobně).

Kdy je potřeba ohlásit provozovnu?

Živnostenský zákon považuje za provozovnu každé místo, kde podnikatel vykonává podnikatelskou činnost a které je označené (například jménem, otevírací dobou apod.). To znamená, že i podnikání z domu může být provozovnou, přičemž v takovém případě máte povinnost provozovnu nahlásit živnostenskému úřadu.

Výjimkou může být tzv. „místo podnikání“, tedy adresa, kde podnikatel sídlí a kde pouze administrativně řídí svůj byznys bez fyzického kontaktu se zákazníky. Takový typ podnikání je běžný u freelancerů, copywriterů, IT specialistů nebo grafiků.

Tip na článek

Tip: Dodavatelsko-odběratelské vztahy vznikají při každém nákupu a prodeji. Týkají se vás víceméně na denní bázi. Pokud chcete začít podnikat z domova, přečtěte si, na co si dát v dodavatelsko-odběratelských vztazích pozor.

Potřebuju souhlas ostatních?

Pokud nejste vlastníkem nemovitosti, v níž chcete mít provozovnu, pak potřebujete k podnikání souhlas majitele. Zároveň pokud bydlíte v bytě a vaše podnikatelská činnost může mít dopad na společné prostory (častý pohyb cizích osob, doručování zboží), pak může být požadován i souhlas od společenství vlastníků jednotek.

Jak je to s hygienou?

Pokud provozujete podnikání, které se týká potravin, kosmetiky, zdravotnictví nebo práce s chemikáliemi, pak se na vás budou vztahovat hygienické normy a požadavky. Protože i v případě, že podnikáte z domu, musíte dodržovat zákony o ochraně veřejného zdraví, bezpečnosti práce a ochrany životního prostředí. U některých činností je třeba oznámit nebo předem projednat podmínky provozu s krajskou hygienickou stanicí.

K čemu se vám při podnikání z domova bude hodit právník?

I když se může zdát, že podnikání z domova je jednoduché a nepotřebujete k němu právní podporu, existuje řada situací, kdy odbornou právní pomoc oceníte. Právník se vám bude hodit například pro sepsání obchodních podmínek. Ty budete potřebovat, pokud prodáváte zboží nebo služby online. Správně sepsané obchodní podmínky totiž chrání jak vás, tak vaše zákazníky, a musí být v souladu s občanským zákoníkem i zákonem o ochraně spotřebitele.

Jako freelancer a drobný podnikatel budete často potřebovat uzavřít s klienty smlouvu. Ať už půjde o smlouvu o dílo, smlouvu o poskytování služeb, NDA (dohodu o mlčenlivosti), nebo smlouvu o spolupráci. Všechny tyto smlouvy musí být srozumitelné, z právního hlediska jednoznačné a měly by chránit vaše zájmy. Rádi vám s jejich přípravou pomůžeme. Klidně vám vytvoříme šablonu smlouvy, kterou můžete poté opakovaně používat.

A pokud budujete svou značku třeba jako tvůrce, grafik, autor blogu nebo designér, pomůžeme vám zaregistrovat ochrannou známku u Úřadu průmyslového vlastnictví.

Tip na článek

Tip: Jak založit, ohlásit, označit a zařídit provozovnu? Co o provozovně říká zákon a jak probíhá její kolaudace a schválení? To se dozvíte v našem článku.

Shrnutí

Pokud chcete začít podnikat z domova, nejprve se zamyslete nad tím, co umíte, co vás baví a co má tržní hodnotu. Udělejte si jednoduchý business plán a zjistěte si, kdo je vaše cílová skupina, jakou má konkurenci a kolik je ochotná zaplatit. Většinou se vám bude hodit volná živnost – například „výroba, obchod a služby jinde nezařazené“ – kterou lze ohlásit online nebo osobně na živnostenském úřadě. Do 15 dnů od zahájení podnikání se musíte registrovat na finančním úřadě a oznámit začátek činnosti zdravotní pojišťovně a OSSZ. Z domova můžete podnikat, pokud tím neporušujete stavební zákon, nájemní smlouvu nebo práva sousedů – například přílišným hlukem nebo častým pohybem zákazníků. Pokud doma vznikne provozovna (označené místo výkonu činnosti), musíte ji nahlásit živnostenskému úřadu. V některých případech budete potřebovat souhlas vlastníka nemovitosti nebo společenství vlastníků. Pokud podnikáte v oblasti potravin, kosmetiky nebo chemie, vztahují se na vás hygienické normy. Právník vám může pomoci s obchodními podmínkami, smlouvami i registrací ochranné známky.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Právník pro podnikání

Poskytneme vám zkušeného právníka pro vaše podnikání. Ať už budete jeho pomoc potřebovat nárazově, nebo třeba celý rok, bude vám vždy k dispozici. Při objednávce platíte pouze cenu za první měsíc služby, dále probíhá úhrada v měsíčních intervalech.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 6 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8—18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)