ze dne 27. března 1990
Zákon o právu petičním umožňuje obrátit se na úřady se společným požadavkem. Zákon č. 85/1990 Sb., petiční zákon, chrání sběr podpisů, právo na odpověď a zakazuje nátlak.
Petici může sepsat kdokoli. Potřebujete jasný text, jméno a adresu podpisů. Úřad musí odpovědět do třiceti dnů a vysvětlit, co udělá. Elektronickou petici odešlete datovou schránkou a je stejně platná.
Sbíráte podpisy proti kácení aleje? Stolík na chodníku nepotřebuje povolení, jen nesmíte lidi obtěžovat hlukem. Policie zasáhne, pokud by někdo podpisy vynucoval.
Slušně napsaná petice otevírá dveře; přidejte fakta a úřad se problematikou musí zabývat.
Federální shromáždění Československé socialistické republiky se usneslo na tomto zákoně:
§ 1
§ 2
Ve výkonu petičního práva nesmí být nikomu bráněno. Výkon tohoto práva nesmí být nikomu na újmu.
§ 3
§ 4
§ 5
§ 6
Vzešla-li petice ze shromáždění,1) platí pro ni ustanovení § 1, 2 a 5 tohoto zákona s tím, že musí být uvedeno, z jakého shromáždění vzešla a jak byla shromážděním schválena; petičním výborem se rozumí svolavatel shromáždění.
§ 6a
§ 7
Státní orgány upraví způsob přijímání, projednávání a vyřizování peticí jim adresovaných ve svých jednacích řádech nebo obdobných předpisech.
§ 8
Pokud se v tomto zákoně mluví o státních orgánech, rozumí se tím i právnické osoby, jimž byla působnost státního orgánu svěřena.
§ 9
Ustanovení jiných právních předpisů upravující řízení před státními orgány a přijímání a vyřizování stížností, oznámení a podnětů neplatí pro přijímání a vyřizování peticí podle tohoto zákona.
§ 10
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
1) Zákon č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím