ze dne 25. května 2021
Zákon o podpoře zahrádkářské činnosti posouvá hobby ze dvorků na úroveň veřejného zájmu. Zákon č. 221/2021 Sb., známý jako zahrádkářský zákon, uznává zahrádkářské spolky jako prospěšné organizace a vymezuje zahrádkové osady, pronájem a ochranu plodin.
Obec může pronajmout pozemky za regulované nájemné; výpovědní lhůta je pět let, pokud se nemění územní plán. Spolek vede osadní řád, seznam členů a evidenci staveb. Vlastník pozemku smí vstoupit jen s doprovodem předsedy; porušení hrozí pokutou až 50 000 Kč.
Chcete skleník? Podáte žádost výboru, zaplatíte roční příspěvek a dodržíte výšku stavby pod dva metry. Město zase čerpá dotaci na komunitní kompostéry a školu pozve na výuku v zahradě.
Zákon chrání zelené oázy, spojuje generace u záhonů a pomáhá samosprávám pečovat o veřejné zdraví i biodiverzitu.
Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:
§ 1
Tento zákon upravuje zahrádkářskou činnost jako veřejně prospěšnou, stanoví způsob přenechání pozemků k zahrádkářské činnosti a působnost správních úřadů a územních samosprávných celků při její podpoře.
§ 2
Zahrádkářskou činností se rozumí veřejně prospěšná činnost zaměřená na pěstování ovoce, zeleniny, květin, užitkových nebo okrasných rostlin, jejich další zpracování nebo úprava. Zahrádkářská činnost se podílí na zachování a ochraně zemědělského půdního fondu, přispívá k zadržování vody, zmírnění dopadu klimatických změn a podporuje druhovou rozmanitost v krajině, má výchovný a estetický aspekt pro utváření vztahu k přírodě mladé generace. Podílí se na ochraně přírody, životního prostředí a pestrosti krajinného rázu.
§ 3
Zahrádkářským spolkem je veřejně prospěšný spolek1), který vykonává zahrádkářskou činnost podle tohoto zákona prostřednictvím svých členů zpravidla v zahrádkářské osadě v souladu se svými stanovami a přispívá svou činností k dosahování obecného blaha (dále jen „spolek“). Tím není dotčeno ustanovení § 146 občanského zákoníku.
§ 4
Tradiční pěstování v České republice nepůvodních rostlinných druhů, specifikovaných v § 2 a 3, je součástí životního stylu pěstitelů a má nesporný celospolečenský význam. Vytvořené kolekce rostlin patří mezi kulturní hodnoty vytvořené na území České republiky ze soukromých zdrojů, které je potřeba chránit pro budoucí generace. Existuje nadnárodní celospolečenský zájem na zachování genetických zdrojů. Pěstování rostlin tohoto charakteru je společensky odůvodněné. Rostliny nepůvodních rostlinných druhů jsou vždy považovány za kulturní, uměle pěstované rostliny bez nutnosti prokazovat v České republice jejich původ.
§ 5
Zahrádkářskou osadou je pozemek nebo více pozemků v užívání nebo požívání spolku, které umožňuje jejich individuální užívání nebo požívání alespoň 3 členy tohoto spolku.
§ 6
§ 7
K ujednání, které se odchyluje od tohoto zákona v neprospěch spolku, se nepřihlíží.
§ 8
§ 9
§ 10
Tento zákon nabývá účinnosti prvním dnem šestého kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení.
1) § 214 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
2) Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů.
3) Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů.
4) § 2 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů.
5) Zákon č. 503/2012 Sb., o Státním pozemkovém úřadu a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.