Zveřejnění fotografie zloděje | Dostupný advokát

Zveřejnění fotografie zloděje na sociálních sítích se může prodražit

Obrázek k článku Zveřejnění fotografie zloděje na sociálních sítích se může prodražit

24. 6. 2016 / autor: Ondřej Preuss

Nejvyšší správní soud rozhodl, že zveřejnění fotografie zloděje na sociální síti je protiprávní. Nemůže to podle něj udělat poškozený obchodník, ale jen orgán státu garantující bezpečnost, tedy Policie ČR. Soud tedy nepřímo upřednostnil osobnostní práva zloděje nad majetkovým právem podnikatele.

V listopadu 2011 zloděj ukradl z pražského obchodu drahé elektrokolo. Majitel obchodu měl však celou krádež natočenou na průmyslovou kameru. Fotografii zloděje zveřejnil na svém Facebooku a požádal veřejnost o sdílení a pomoc při pátrání. Jeho snaha byla úspěšná a díky zveřejnění byl skutečně zloděj dopaden a kolo objeveno.

Pokuta od úřadu

Úřad pro ochranu osobních údajů však dal podnikateli v dubnu 2012 pokutu 5 tisíc korun. Úřadu ani tak nevadilo samotné pořízení snímku zloděje. Vadilo mu zveřejnění na Facebooku.

Podle úřadu platí jednoduchá rovnice, záznam je určen jen pro vnitřní užití a pro policii, která ho ale už paradoxně zveřejnit může. Zveřejnění je prý v rozporu s účelem pořízení záznamu.

Městský soud zasahuje

S tímto závěrem se však neztotožnil Městský soud v Praze a pokutu zrušil. Podle soudu úřad vlastně vůbec neuvedl, z jakého důvodu považuje zpracování údajů ve formě zveřejnění fotografie na sociální síti Facebook za rozporné s účelem, pro který jsou údaje shromažďovány.

Účelem je totiž samozřejmě ochrana majetku a té bylo naopak zveřejněním dosaženo dokonale, když bylo kolo nalezeno v jednom z bazarů na Praze 8 a dopaden a usvědčen i samotný pachatel.

V této souvislosti je podle soudu stěžejní posouzení otázky proporcionality a vyvážení práva na ochranu osobních údajů zloděje v porovnání s právem majitele obchodu na ochranu vlastního majetku. Městský soud trochu rýpe do Úřadu na ochranu osobních údajů, který podle něj staví ochranu soukromí pachatele trestného činu nad právo majitele na ochranu vlastního majetku. Sám soud to vidí přesně opačně. K logickému upřednostnění práva podnikatele navíc soud vedla i skutečnost, že zloděj kradl, i když věděl, že je při tom natáčen a bylo mu to jedno.

Nejvyšší správní soud "strikes back"

Úřad na ochranu osobních údajů proti tomuto rozhodnutí podal kasační stížnost. Trval na tom, že dopadení pachatelů trestných činů v demokratickém právním státě je podle něj rolí policie a nikoliv poškozeného obchodníka. Ten má jen záznamy předat policii a ctít presumpci neviny, dokud nerozhodne soud.

Této argumentaci bohužel přisvědčil i Nejvyšší správní soud. Podle něj za dané situace totiž k žádnému konfliktu mezi právem na ochranu majetku podnikatele a právem na ochranu osobních údajů zloděje nedochází a není co poměřovat. Zákon sám totiž údajně stanoví, kudy vedou hranice mezi právem na ochranu majetku na straně jedné a právem na ochranu osobních údajů na straně druhé.

Z posledního rozsudku tedy plyne, že můžete dostat pokutu, pokud zveřejníte na Facebooku osobní údaje zloděje, byť by byl později i díky tomu usvědčen. Je však možné, že celou věc ještě později zvrátí Ústavní soud.


Rychlá konzultace s právníkem – specialistou na problém, který potřebujete vyřešit

Úvodní konzultace je nejúčinnější způsob řešení jakékoli právní záležitosti. Během 30-60 minut pro vás najdeme vhodný právní postup a navrhneme vám řešení. Podklady nám pošlete jednoduše elektronickou cestou, a do druhého dne se s vámi spojíme a celou věc probereme.

Rychlou úvodní konzultací vám dokážeme poradit s 90 % toho, s čím se jako běžný občan nebo firma setkáte. Nejčastěji to bývají tyto případy:

  • obrana práva z uzavřené smlouvy (včetně uplatnění smluvních pokut),
  • dohody a spory ohledně koupě nemovitostí a nájmů bytů (včetně zápisu do katastru nemovitostí),
  • rozvody a výživné,
  • spory ohledně náhrady škody,
  • neoprávněné exekuce a zastupování v insolvenčním řízení,
  • neoprávněná výpověď ze zaměstnání, včetně nároku na odstupné,
  • reklamace vad a záruky za provedené práce,
  • ochrana osobnosti,
  • pokuty uložené za provoz automobilu,
  • převody automobilů a motocyklů.

Vše s námi můžete vyřídit telefonicky, e-mailem nebo přes Skype, ať už bydlíte kdekoliv. Jednoduše a skutečně účinně. Bez zbytečného chození do advokátní kanceláře. Radíme běžně i přes 8 časových pásem klientům, kteří právě surfují na Bali.

Každý měsíc poradíme na dálku nejméně 200 lidem. Osobně nebo při soudním řízení pak další stovce.

Co pro vás uděláme:

Varianty naší nabídky Rychlá konzultace Prémiová konzultace
Délka konzultace s advokátem30 minut
Konzultace proběhnetelefonicky, Skypetelefonicky,
Skype, e-mail
Jak rychle konzultace proběhnedo 24 hodindle vaší potřeby
Konečná cena včetně DPH690570,22 Kč bez DPH13001074,32 Kč bez DPH

Jako advokáti samozřejmě zachováváme soukromí a mlčenlivost. Cokoli si řekneme nebo napíšeme, zůstane pouze mezi námi. I proto máme zabezpečený systém, přes který nám posíláte citlivé podklady. Vše je tak bezpečnější než přes e-mail.

Rychlé představení služby

Děkujeme klientům, kteří nám dovolili sepsat své příběhy, a sdílet tak s dalšími z vás své zkušenosti:

Ing. Lucie Proroková, Ostrava (překladatelka): „S jednorázovou konzultací jsem byla velice spokojena. Získala jsem zpětnou vazbu ke smlouvě a navíc jsem z celé konzultace získala zápis. A to vše v krátkém termínu - do druhého dne od objednání.“
Michal Vrátný, Praha (podnikatel): „Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.“
MDDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín (zubařka): „Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy s neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.“
Lukáš Řezníček, Praha (řízení letového provozu): „Web i odvedenou službu hodnotím rozhodně pozitivně. Advokátní kancelář Dostupný advokát odhalila v mé smlouvě o převodu bytu „nenápadné“ riziko, které by mě stálo hodně peněz.“
Štěpán Mičunek, Rožnov p. R. (podnikatel): „Na Dostupného advokáta jsem se obrátil s prosbou o pomoc s neplatičem. Advokáti mi poradili, jak dále postupovat. Náš spor se dostal až před soudy, kde byl Dostupný advokát můj právní zástupce. Soudy jsem vyhrál, služby tohoto webu mohu vřele doporučit.“
Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí (servisní technik): „Jít osobně za právníkem mně přišlo dost nepříjemné. Zde jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s ním musel setkat a hledat ho v seznamu advokátů. Koupil jsem u něj právní konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. S právníkem jsem mluvil online přes skype, byl příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.“
Pavel Kasal, Praha (provozovatel webu): „Při předčasném odstoupení od operativního leasingu mi byla vyúčtována nesmyslně vysoká částka za to, že se vůz údajně prodal za nižší cenu, než byla jeho tržní hodnota. To se mi nezdálo, a tak jsem se obrátil na online právní poradnu Dostupného advokáta, který se velice rychle seznámil s celým případem a následně mi doporučil možné varianty, jak se bránit. Samozřejmě mi pomohli připravit potřebné podklady. Díky nim jsem musel uhradit pouze zlomek původní částky a tím ušetřil desetitisíce korun.“
Mgr. Vojtěška Kupcová, Otrokovice: „Chci poděkovat za výborné služby, které jste mi poskytli. Jsem důchodkyně a nesplacená směnka ve výši 100.000 Kč pro mne představovala ztrátu finanční rezervy, kterou v mém věku považuji za důležitou. Ztrácela jsem naději. "Dostupný advokát" kvalifikovaně záležitost vyřešil bez toho, abych někam musela chodit či se dokonce účastnit soudních jednání! Mnohokrát děkuji, vaší práce si velice vážím a přeji hodně úspěšných řízení.“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Napsali o naší službě:


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: