Zveřejnění fotografie zloděje | Dostupný advokát

Zveřejnění fotografie zloděje na sociálních sítích se může prodražit

Nejvyšší správní soud rozhodl, že zveřejnění fotografie zloděje na sociální síti je protiprávní. Nemůže to podle něj udělat poškozený obchodník, ale jen orgán státu garantující bezpečnost, tedy Policie ČR. Soud tedy nepřímo upřednostnil osobnostní práva zloděje nad majetkovým právem podnikatele.
Obrázek k článku Zveřejnění fotografie zloděje na sociálních sítích se může prodražit
3 minut čtení
Ondřej Preuss
24. 6. 2016

V listopadu 2011 zloděj ukradl z pražského obchodu drahé elektrokolo. Majitel obchodu měl však celou krádež natočenou na průmyslovou kameru. Fotografii zloděje zveřejnil na svém Facebooku a požádal veřejnost o sdílení a pomoc při pátrání. Jeho snaha byla úspěšná a díky zveřejnění byl skutečně zloděj dopaden a kolo objeveno.

Pokuta od úřadu

Úřad pro ochranu osobních údajů však dal podnikateli v dubnu 2012 pokutu 5 tisíc korun. Úřadu ani tak nevadilo samotné pořízení snímku zloděje. Vadilo mu zveřejnění na Facebooku.

Podle úřadu platí jednoduchá rovnice, záznam je určen jen pro vnitřní užití a pro policii, která ho ale už paradoxně zveřejnit může. Zveřejnění je prý v rozporu s účelem pořízení záznamu.

Městský soud zasahuje

S tímto závěrem se však neztotožnil Městský soud v Praze a pokutu zrušil. Podle soudu úřad vlastně vůbec neuvedl, z jakého důvodu považuje zpracování údajů ve formě zveřejnění fotografie na sociální síti Facebook za rozporné s účelem, pro který jsou údaje shromažďovány.

Účelem je totiž samozřejmě ochrana majetku a té bylo naopak zveřejněním dosaženo dokonale, když bylo kolo nalezeno v jednom z bazarů na Praze 8 a dopaden a usvědčen i samotný pachatel.

V této souvislosti je podle soudu stěžejní posouzení otázky proporcionality a vyvážení práva na ochranu osobních údajů zloděje v porovnání s právem majitele obchodu na ochranu vlastního majetku. Městský soud trochu rýpe do Úřadu na ochranu osobních údajů, který podle něj staví ochranu soukromí pachatele trestného činu nad právo majitele na ochranu vlastního majetku. Sám soud to vidí přesně opačně. K logickému upřednostnění práva podnikatele navíc soud vedla i skutečnost, že zloděj kradl, i když věděl, že je při tom natáčen a bylo mu to jedno.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Nejvyšší správní soud "strikes back"

Úřad na ochranu osobních údajů proti tomuto rozhodnutí podal kasační stížnost. Trval na tom, že dopadení pachatelů trestných činů v demokratickém právním státě je podle něj rolí policie a nikoliv poškozeného obchodníka. Ten má jen záznamy předat policii a ctít presumpci neviny, dokud nerozhodne soud.

Této argumentaci bohužel přisvědčil i Nejvyšší správní soud. Podle něj za dané situace totiž k žádnému konfliktu mezi právem na ochranu majetku podnikatele a právem na ochranu osobních údajů zloděje nedochází a není co poměřovat. Zákon sám totiž údajně stanoví, kudy vedou hranice mezi právem na ochranu majetku na straně jedné a právem na ochranu osobních údajů na straně druhé.

Z posledního rozsudku tedy plyne, že můžete dostat pokutu, pokud zveřejníte na Facebooku osobní údaje zloděje, byť by byl později i díky tomu usvědčen. Je však možné, že celou věc ještě později zvrátí Ústavní soud.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

od 490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

Jak získat informace od veřejných institucí?

Potřebujete podklady pro výběrové řízení? Máte podnikatelský záměr a hledáte informace, které po vás žádá investor?

1. 3. 2016
Ondřej Preuss

Jak se bránit proti odtahům aut při čištění ulic?

Probíhá jarní čištění silnic a s ním spojené starosti pro motoristy. Může si město či obec účtovat za odtah a parkování zapomenutého auta bránícímu vyčištění zimní špíny z vozovky?...

19. 4. 2016
Ondřej Preuss

Kdy může zaměstnavatel „vyhodit“ zaměstnance?

Možná vám jako drobnému podnikateli pije krev věčné dohadování s líným zaměstnancem. Nebo řešíte nelehké vyhlídky vašeho obchodu a musíte se bohužel s někým rozloučit, aby vůbec vaše podnikání přežilo....

6. 6. 2016
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019