Soustava obecných soudů se skládá ze soudů okresních, krajských, vrchních a z Nejvyššího soudu. Okresní a krajské soudy rozhodují o sporech a dalších právních věcech v prvním stupni, přičemž to, na který soud se v prvním stupni obrátím, stanovuje zákon. Krajské a vrchní soudy potom rozhodují o odvoláních proti rozhodnutím okresních a krajských soudů. Nejvyšší soud rozhoduje zejména o dovoláních.
Okresních soudů máme celkem 86 a tvoří základnu našeho soudnictví. Obyvatelé z našich dvou největších měst ovšem znají ještě jejich trochu jiné označení: V obvodu města Brna vykonává působnost okresního soudu Městský soud v Brně a v Praze vykonávají působnost okresních soudů obvodní soudy.
V obvodu města Prahy pak namísto krajského soudu hovoříme o Městském soudu v Praze. Krajský soud v Praze má sídlo v hlavním městě v Praze, jeho působnost je ovšem dána pouze pro obce Středočeského kraje. V ničem jiném než v označení se ale od ostatních okresních a krajských soudů neliší.
Související služba
Čeká vás soudní řízení?
Soudní řízení může být úspěšné, pokud bude po právní stránce pečlivě připravené. Neponechávejte proto nic náhodě a využijte advokátních služeb. Provedeme pečlivou analýzu případu a postaráme se o přípravu žaloby i zastupování u soudu, kde budeme tvrdě vymáhat vaše práva.
Chci pomoci v soudním řízení
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Okresní soud
Jak už jejich název napovídá, okresní soudy jsou rozděleny podle jednotlivých okresů a mají působnost především v rámci daného okresu. Zabývají se civilními spory, jako jsou například smluvní spory, majetkové případy, dědické řízení, rozvody a další občanskoprávní záležitosti. A řeší také méně závažnou trestnou činnost. Okresní soudy dále rozhodují v exekučních řízeních, kdy je třeba vymáhat peněžité pohledávky.
Každý okresní soud má svůj vlastní organizační řád a personální obsazení, které zahrnuje předsedy soudu, místopředsedy soudu, další soudce a přísedící. Okresní soud rozhoduje v senátech skládajících se ze soudce a dvou přísedících, nebo samosoudcem.
Krajský soud
Krajské soudy jsou dalším důležitým stupněm v soudní hierarchii, nad okresními soudy. Krajské soudy rozhodují jako soudy druhého stupně nebo i v prvním stupni v případě složitějších záležitostí.
Je jich celkem 8 – to znamená že ne každý z našich krajů má vlastní krajský soud. V krajích, kde krajský soud není ale fungují pobočky.
Krajské soudy se zabývají složitějšími civilními spory a mají působnost v širším regionálním rozsahu než okresní soudy. Může se jednat o rozsáhlejší majetkové spory, složité smluvní vztahy apod. Rovněž řeší závažnější trestné činy.
Krajské soudy se skládájí z předsedy a místopředsedů soudu, dalších soudců a přísedících. Jako soudy prvního stupně v trestních věcech rozhodují v senátech skládajích se ze soudce a dvou přísedících. V ostatních případech se senáty skládají z předsedy a dvou soudců. V některých případech pak rozhodují jen samosoudci.
Vrchní soud
Vrchní soudy jsou v České republice pouze dva – Vrchní soud v Praze a Vrchní soud v Olomouci. Mají na starosti odvolání proti prvostupňovým rozhodnutím krajských soudů a přezkoumávají zákonnost rozhodnutí jiných orgánů v případech stanovených zákonem.
Vrchní soudy se skládájí z předsedy soudu, místopředsedy nebo místopředsedů soudu a dalších soudců. Rozhodují v senátech složených z předsedy senátu a dvou soudců.
Tip na článek
Rozhodl soud ve váš neprospěch a chcete se proti tomu bránit? Posoudíme vaše šance na úspěch a postaráme se o přípravu odvolání, dovolání či ústavní stížnosti podle toho, o jaké řízení jde a v jaké fázi se nachází.
Nejvyšší soud
Nejvyšší soud je nejvyšším soudním orgánem. Rozhoduje především o mimořádných opravných prostředcích (tedy dovolání v civilním řízení a stížnosti pro porušení zákona v řízení trestním). Jeho důležitou funkcí je také sjednocování české judikatury, zejména došlo-li v obdobné situaci k rozdílným rozhodnutím soudů nižších stupňů.
Počet soudců Nejvyššího soudu se pohybuje kolem sedmdesátky. Rozhodování pak probíhá v rámci velkých senátů kolegií, tříčlenných senátů a kolegií. O mimořádných opravných prostředcích rozhodují především tříčlenné senáty skládající se z předsedy senátu a dvou soudců.
Tip na článek
Zajímá vás, jak funguje Nejvyšší soud ČR? Pak vám nesmí ujít náš další článek.
Další soudy
Mimo soustavu obecných soudů pak stojí Nejvyšší správní soud, který je soudním orgánem specializovaným výlučně pro oblast správního soudnictví. Ke slovu přichází také v době voleb, kdy rozhoduje ve věcech volebních a v médiích bývá zmiňován také v souvislosti z rozpouštění politických stran a politických hnutí. Známý byl třeba příklad Dělnické strany, jejíž činnost byla shledána za protiprávní, a z toho důvodu zrušena.
Samostatnou kapitolou je pak Ústavní soud České republiky. Ten bývá sice laiky někdy považován za jakousi poslední instanci, ke které se lze obrátit vždy, když vše ostatní selže, ale zdaleka tomu tak není. Ústavní soud má především zaštiťovat a garantovat ústavnost právního řádu. Ve vztahu k fyzickým a právnickým osobám může zasahovat pouze, pokud došlo k porušení jejich základních lidských práv.
Kde najdu trestní, civilní a rejstříkové soudy?
V praxi se setkáváme ještě s mnoha dalšími názvy soudů, které nás mohou zmást. Není však třeba za nimi hledat další soudní budovy. Zpravidla se jedná o některý z již jmenovaných soudů. Pojďme si některá označení přiblížit.
Rejstříkový soud je soud, který je určen právním předpisem k vedení obchodního rejstříku, do něhož se zapisují údaje o podnikatelích. Vždy se jedná o krajský soud. Obchodní soudy byly součástí naší soudní soustavy v minulosti, někdy se tak ale stále veřejností označují krajské soudy, neboť ty v prvním stupni řeší podstatnou část sporů s tématikou obchodních společností.
Dále se někdy se setkáváme s označením trestní soud, civilní soud (event. občanskoprávní soud). Taktéž se ovšem nejedná o další specializované soudy, které by fungovaly mimo již jmenovaných. V praxi je tomu tak, že v rámci konkrétního soudu vykonávají někteří soudci agendu civilního soudnictví a jiní se věnují trestnímu právu. Podobně je tomu se správním soudnictvím u krajských soudů. Každý soud má tedy určité okruhy či agendy, které spravuje, a obracím-li se na něj třeba v trestním řízení, mohu jej označit za „trestní soud“.
Tip na článek
Byl jste obviněn a bylo proti vám zahájeno trestní stíhání? V sázce je opravdu mnoho a nevyplatí se absolvovat trestní řízení bez porady s advokátem. Provedeme pečlivou analýzu případu a navrhneme postup obhajoby v rámci trestního řízení, v němž budeme tvrdě vymáhat vaše práva.
Ani pod pojmem kasační soud nehledejme nic zvláštního. Jedná se prostě o soud, který rozhoduje o kasační stížnosti.
Jedinou výjimku z výše jmenovaných tvoří Rozhodčí soud. Zde se skutečně jedná o samostatnou instituci, který je zřízena při Hospodářské komoře České republiky. Rozhodují zde zapsaní rozhodci podle zákona o rozhodčím řízení. Rozhodčí soud má jako jediná světová instituce oprávnění rozhodovat doménové spory o domény .eu, kromě toho rozhoduje i spory o domény .cz, .com, .org, .net, .biz a další. Je také jedinou českou institucí oprávněnou v rozhodčím řízení rozhodovat spotřebitelské spory.
Kdy rozhoduje okresní a kdy krajský soud?
Jednotlivé soudy mají svou působnost rozdělenou podle pravidel o věcné a místní příslušnosti, přičemž příslušnost soudu a soudce stanoví zákon. Věcná příslušnost určuje, který druh soudu (např. zda okresní nebo krajský) se bude zabývat věcmi určitého druhu, navíc zda v prvním stupni nebo jako soud odvolací. Místní příslušnost pak určí, který konkrétní soud (zda v Olomouci či Hradci Králové) bude danou věc projednávat. Může to být dáno například místem trvalého pobytu či sídlem žalované osoby, místem spáchání trestného činu, či umístěním nemovitosti, o níž se v řízení jedná. Přesná pravidla v tomto směru stanoví občanský soudní řád, trestní řád a některé další předpisy.
- Okresní soudy jsou zásadně věcně příslušné pro řízení ve většině občanskoprávních (též exekučních, péče o nezletilé) i trestních věcí v prvním stupni.
- Krajské soudy rozhodují v prvním stupni záležitosti právně složitější, jako jsou spory týkající se autorských práv, práva obchodních společností apod. V trestním řízení projednávají prvostupňově například vraždy, některé případy loupeží či znásilnění.
- Vrchní soudy jsou zejména soudy odvolacími proti rozhodnutím krajských soudů, pokud tyto soudy rozhodovaly v prvním stupni.
Soudci
Jednotliví soudci, kteří u soudů působí, mohou být jmenováni po splnění relativně náročných podmínek. Základem je samozřejmě české občanství, způsobilost k právním úkonům a trestní bezúhonnost. Dále se předpokládá vysokoškolské právnické vzdělání a justiční zkouška (které předchází tříletá praxí justičního kandidáta). Do svého úřadu jsou jmenováni prezidentem republiky.
Soudci v některých případech rozhodují sami, jako takzvaní samosoudci, jindy v senátech. Pravidlem rozhodování soudů v prvním stupni je rozhodování samosoudcem. O odvolání rozhodují soudy v senátech složených ze tří soudců.
Tip na článek
Odvolání je zde pro případy, kdy nesouhlasíte s rozhodnutím soudu. Jedná se o řádný opravný prostředek, pomocí kterého se může kterákoliv ze stran občanskoprávního řízení pokusit zvrátit soudní rozhodnutí. Více se o něm dozvíte v našem článku.
Rozhodovat jednotlivé právní věci může jen soudce (i přísedící), jenž není z projednávání vyloučen a je schopen rozhodovat nezávisle, nestranně a spravedlivě. Soudce je vyloučen, je-li s ohledem na jeho vztah k věci, k účastníkům řízení nebo jejich zástupcům důvod namítat jeho podjatost. Přitom může buď sám sdělit účastníkům, že je vyloučen, nebo o jeho vyloučení může rozhodnout nadřízený soud na základě námitky účastníka.
Zástupci lidu
U českého soudu zaručeně neuslyšíte dotaz, zda porota dospěla k rozhodnutí o vině či nevině. Nicméně i laikové mohou být v našem systému zastoupeni ve funkci již zmíněných přísedících. Sedí v taláru spolu s profesionálním soudcem, předsedou senátu, u některých kauz v prvním stupni rozhodování. Účastní se jednání všech trestních řízení před okresním soudem a krajským soudem, jestliže rozhoduje jako soud prvního stupně a řeší zločin, jehož spodní hranice trestní sazby je pět let a více. V občanském soudním řízení pak rozhoduje senát s účastí přísedících jen pří řízení před okresním soudem ve věcech pracovních.
Shrnutí
Soudní systém České republiky představuje složitou, ale dobře strukturovanou síť institucí, které mají klíčový význam pro uplatňování práva a ochranu občanských práv a svobod. Od okresních soudů, které se zabývají každodenními civilními a trestními případy, přes krajské a vrchní soudy, které rozhodují o složitějších záležitostech a odvoláních, až po Nejvyšší soud, který zajišťuje sjednocování judikatury a rozhoduje o mimořádných opravných prostředcích. Ústavní soud pak dohlíží na soulad právního řádu s ústavou a chrání základní práva občanů.