Pracovní právo

Jen prací člověk není živ, ale tvoří podstatnou část jeho života. Nechte si proto poradit od odborníků, na co vše máte vůči svému zaměstnavateli právo a jak řešit případné spory. Poskytneme rady v případě výpovědi pracovní smlouvy či práce při mateřské nebo rodičovské dovolené.

Vzor výpovědi pracovní smlouvy zdarma od právníků
2 minuty čtení

Vzor výpovědi pracovní smlouvy ze strany zaměstnance

Ondřej Preuss
5. 4. 2021

Chcete podat v práci výpověď? Nevíte si rady, jak ji správně sepsat, aby splňovala všechny podstatné náležitosti a zároveň hrála ve váš prospěch? Stáhněte si vzor výpovědi pracovní smlouvy ze strany zaměstnance sepsaný týmem advokátů a vyvarujte se rizik, které by mohly vyplývat z její neplatnosti.

Číst dále

otec se synem montují skříňku
5 minut čtení

Novela zákoníku práce přináší sdílené pracovní místo a další změny

Ondřej Preuss
30. 7. 2020

V červenci konečně nabyla účinnosti dlouho očekávaná novela zákoníku práce. Nejde však o žádnou novinku, daná novela má tuhý kořínek a konečně se dostane do praxe po dlouhých letech příprav. Její znění, v různě pozměněných verzích, již totiž několikrát ve fázích legislativního procesu bylo, nicméně vždy bezúspěšně. Dočkáme se tak konečně tzv. sdíleného pracovního místa, změny úpravy dovolené či změny doručování.

Číst dále

Žena s batohem na vyhlídce
4 minuty čtení

Dovolená v době koronaviru

Ondřej Preuss
1. 4. 2020

Epidemie koronaviru narušila mnoha lidem plány na zimní dovolenou a s dalším šířením nemoci Covid-19 je určitě na místě se ptát, jak naložit s plánováním dovolené během léta. Cestovní kanceláře, u kterých už má řada zákazníků objednané zájezdy, se ale také ocitají pod velkým, zejména finančním tlakem. Jak v této době postupovat a s čím počítat při řešení dovolené? Číst dále

Pracující matka u počítače drží své dítě v šátku
3 minuty čtení

Práce při mateřské a rodičovské dovolené

Ondřej Preuss
29. 1. 2020

Příchod nového člena do rodiny dokáže pěkně zamíchat s životem všech jejích členů. Někdy je pro maminku šok najednou opustit své pracovní místo a ráda by si ještě při mateřské dovolené přivydělala. A nebo z jiného soudku, co když jste zaměstnavatel a zjistíte, že náhrada za pracovníka na rodičovské dovolené funguje lépe?
Číst dále

Boss interviewing future employee
2 minuty čtení

Pracovní smlouva na dobu určitou

Ondřej Preuss
8. 1. 2020

V případě že si sjednáte pracovní poměr na dobu určitou, stanovíte tím jasný konec. Tento smluvní vztah je pro zaměstnavatele výhodný tím, že mohou se zaměstnancem, který se neosvědčí, po uplynutí doby jednoduše rozejít. Číst dále

Zaměstnanec uprostřed práce sedí na zemi se zraněním nohy
3 minuty čtení

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci

Ondřej Preuss
6. 1. 2020

Pod pojmem „Bezpečnost a ochrana zdraví při práci“ (BOZP) se skrývá celá řada problematik a pravidel. Mnozí zaměstnavatelé i zaměstnanci tyto oblasti vnímají spíše jako nutné zlo a jakousi formalitu. To se však může změnit v případě závažného úrazu, kontroly inspektorátu práce či pracovněprávního sporu. Jak se tedy připravit, aby vás jako zaměstnavatele tyto události nezaskočily?
Číst dále

Žena řešící návrat do práce po ukončení rodičovské dovolené
5 minut čtení

Ukončení pracovního poměru po rodičovské

Ondřej Preuss
4. 12. 2019

Zaměstnavatel má povinnost zaměstnat matku po návratu z rodičovské dovolené v souladu s pracovní smlouvu. Mnohdy se ale stává, že místo obsadí. Jaká mají práva vracející se zaměstnanci, mohou dostat po ukončení rodičovské dovolené výpověď, mohou požadovat odstupné? V tomto článku odpovíme na nejzásadnější otázky ohledně návratu do práce po rodičovské. Číst dále

vedoucí slovně kárá ženu sedící u počítače s hlavou v dlaních
3 minuty čtení

Jak se bránit diskriminaci na pracovišti

Ondřej Preuss
3. 12. 2019

Diskriminace není sprosté slovo, ale skutečný problém na mnoha pracovištích. Rozlišujeme však nejen přímou a nepřímou diskriminaci, ale i pozitivní diskriminaci.
Číst dále

Zdrcená žena sedící u počítače dostává výpověď
3 minuty čtení

Výpověď z organizačních důvodů

Ondřej Preuss
25. 11. 2019

Jednou z variant výpovědi z pracovního poměru je výpověď pro takzvané organizační důvody. Zaměstnavatel je ale v takových případech poměrně těsně svázán zákonnou úpravou a při výpovědi dělá často chyby.
Číst dále

Dvě ženy stojí před soudkyní
3 minuty čtení

Jak napadnout výpověď u soudu

Ondřej Preuss
21. 11. 2019

Každému zaměstnanci se může stát, že mu bude jednoho nepříliš krásného dne doručena výpověď z pracovního poměru. Co můžete požadovat a jak postupovat v případě, že považujete výpověď za neoprávněnou?
Číst dále

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021