Platba na účet do zahraničí a jak ji stornovat

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
1. května 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Ostatní právní témata

Platba na zahraniční účty není pro většinu z nás každodenní aktivitou, a proto se kolem tohoto tématu vynořuje řada otázek. Jaké typy mezinárodních plateb existují a čím se liší od plateb klasických? A co dělat v případě, že pošlete vyšší částku než jste měli v úmyslu nebo spletete jedno číslo v bankovním účtu příjemce? To se dozvíte v tomto článku.

Zahraniční SWIFT a SEPA platba

Zahraniční platba se od té klasické zas až tolik neliší. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že je potřeba uvést určité informace navíc a zaplatit poplatek. Jeho výše závisí na tom, kam platbu pošlete nebo odkud ji dostanete. K mezinárodním platbám se využívá tzv. SWIFT platba. V případě, že ale potřebujete provést platbu v eurech v rámci Evropského hospodářského prostoru, nabízí se vám tzv. SEPA platba. Ta má oproti klasické mezinárodní platbě SWIFT řadu výhod:

  • Nižší cena: SEPA platby jsou obvykle levnější než tradiční mezinárodní platby SWIFT. Některé banky dokonce nabízejí SEPA platby bez poplatků.
  • Rychlost: SEPA platby jsou zpracovány rychleji než klasické mezinárodní platby. Obvykle jsou realizovány do jednoho pracovního dne.
  • Bezpečnost: SEPA platby využívají pokročilé bezpečnostní protokoly a normy, které vás pomáhají chránit proti podvodům a neoprávněným transakcím.
Související služba

Máte problém?

Stali jste se obětí podvodu nebo jste odeslali peníze na špatný účet a jeho majitel vám je odmítá vrátit? Rádi vám pomůžeme! Provedeme pečlivou analýzu případu a postaráme se o přípravu předžalobní výzvy, žaloby, odvolání nebo rovnou o zastupování u soudu, kde budeme tvrdě vymáhat vaše práva.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Povinné součásti platby do zahraničí

Platba do zahraničí musí obsahovat klasické údaje, jako jakákoliv jiná platba. Kromě toho, ale musí obsahovat i další údaje specifické pro zahraniční platby. U SWIFT platby nesmí chybět IBAN a SWIFT/BIC kód, zatímco u SEPA platby vám postačí IBAN. Pojďme se podívat na to, co tyto zkratky znamenají.

IBAN

IBAN neboli International Bank Account Number (Mezinárodní číslo bankovního účtu), je standardizovaný mezinárodní formát čísla účtu, který byl navržen pro zlepšení přesnosti převodů peněz napříč hranicemi. IBAN usnadňuje a automatizuje zpracování mezinárodních plateb tím, že redukuje chyby při zadávání čísel účtů.

Struktura IBAN:

  • Země: První dvě písmena v IBAN reprezentují kód země podle normy ISO (např. CZ pro Českou republiku, DE pro Německo).
  • Kontrolní číslice: Následující dvě číslice jsou kontrolní čísla, která pomáhají ověřit integritu celého čísla účtu.
  • BBAN (Basic Bank Account Number): Zbývající část IBAN se skládá z BBAN, což je základní číslo bankovního účtu, které obsahuje kód banky a číslo účtu. Navíc může zahrnovat i další identifikátory, které pomáhají identifikovat konkrétní účet v rámci dané banky.
Tip na článek

Tip: Rádi byste zhodnotili vaše úspory? Přečtěte si, jak funguje akciový trh a jak začít s investováním do akcií.

SWIFT/BIC kód

SWIFT/BIC kód je standardizovaný mezinárodní kód, který se používá k identifikaci bank a jejich poboček při mezinárodních finančních transakcích. Zkratka SWIFT znamená „Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication“, což je název organizace, která poskytuje globální síť pro finanční komunikaci mezi bankami a dalšími finančními institucemi. BIC pak znamená „Bank Identifier Code“ a označuje tak samotný kód sloužící k jednoznačné identifikaci banky, která přijímá platbu.

Struktura SWIFT/BIC kódu:

  • Bankovní kód: První čtyři znaky jsou písmena, která identifikují banku.
  • Kód země: Následují dvě písmena reprezentující kód země podle normy ISO (například CZ pro Českou republiku).
  • Místo: Další dvě písmena nebo čísla identifikují město, kde banka sídlí.
  • Pobočka: Poslední tři znaky, které mohou být čísla nebo písmena, jsou volitelné a slouží k specifikaci konkrétní pobočky banky (nejsou-li uvedeny, používá se ‚XXX‘, což označuje hlavní centrálu banky).

PayPal jako alternativa k přímé platbě na účet

Kromě přímé platby na účet existují ještě další alternativy, jak zahraniční platbu provést. Jednou z nejběžnějších alternativ je využití služby PayPal. Jedná se o elektronickou platební službu, která umožňuje uživatelům provádět online transakce. Tato služba prakticky funguje jako digitální peněženka, kde si uložíte vaše bankovní údaje nebo kreditní kartu a následně ji používáte k platbě za zboží a služby na internetu nebo k přijímání peněz, a to včetně zahraničních plateb. Oproti SWIFT a SEPO platbám nabízí řadu výhod:

  • Rychlost transakce: PayPal platby jsou často zpracovány téměř okamžitě, zatímco mezinárodní SWIFT převody mohou trvat několik pracovních dnů.
  • Pohodlí a jednoduchost: PayPal vám umožňuje posílat peníze pouze s využitím e-mailové adresy nebo telefonního čísla příjemce, což eliminuje potřebu znát bankovní údaje jako je IBAN či SWIFT kód.
  • Ochrana: PayPal poskytuje silné bezpečnostní opatření, včetně ochrany proti podvodům a neautorizovaným transakcím. Kromě toho PayPal nabízí ochranu kupujícího, která vám může pomoci získat náhradu v případě, že jste si zakoupili zboží, které nebylo doručeno nebo neodpovídalo popisu.
  • Globální dosah: PayPal nabízí široký dosah s podporou transakcí ve více než 200 zemích a v různých měnách, což usnadňuje mezinárodní nákupy a prodej.
Tip na článek

Tip: PayPal využívá řada lidí pro platby v různých čínských e-shopech. Přečte si také, jak funguje clo a DPH při nákupu z Číny.

Jak zrušit platbu

Ať už si ale vyberete jakýkoliv způsob zahraniční platby, může se vám stát, že dojde k omylu. Například pošlete vyšší částku než jste měli v úmyslu nebo spletete jedno číslo v bankovním účtu příjemce. Jak tedy v tomto případě platbu stornovat?

V první řadě kontaktujte co nejdříve vaši banku, ze které jste platbu odeslali. Platbu je obvykle možné stornovat před uplynutím termínu splatnosti vámi zadaného platebního příkazu. V některých případech je ale storno možné i po splatnosti. Je však potřeba počítat s tím, že na tento krok máte pravděpodobně jen několik minut, maximálně hodin. Zároveň je třeba zmínit, že stornování platby bývá zpoplatněno.

Pokud už peníze odešly, stále máte naději. V tomto případě je nutné ve spolupráci s vaší bankou poslat příjemci platby výzvu k tomu, aby peníze vrátil. Tomu vzniká povinnost vám peníze vrátit. Je ale možné, že se tak nestane. V tomto případě se znovu obraťte na vaši banku, která vám musí sdělit identifikační údaje majitele tohoto účtu.

Díky nim můžete majitele účtu sami kontaktovat a v případě jeho nespolupráce mu poslat předžalobní výzvu a případně i podat žalobu pro bezdůvodné obohacení. Dobrou zprávou je, že ve většině případů zabere již samotná předžalobní výzva a pokud ne, jistí to soud, u kterého s největší pravděpodobností uspějete.

Tip na článek

Tip: S předžalobní výzvou i žalobou vám rádi pomůžeme. Provedeme pečlivou analýzu případu a postaráme se o přípravu předžalobní výzvy, žaloby, odvolání nebo rovnou o zastupování u soudu, kde budeme tvrdě vymáhat vaše práva.

Neznámá platba na účtu

Je možné, že se ocitnete i na druhé straně barikády a na účtu vám přistane neznámá platba. V tuto chvíli není čas na oslavu, ale na to, abyste ji okamžitě vrátili na účet, ze kterého byla odeslána. I pro vás totiž platí, že pokud byste si peníze nechali, dopustili byste se bezdůvodného obohacení. V opačném případě by vám mohl hrozit právní postih a vznik úroků.

Tip na článek

Tip: Přečtěte si, kdy se jedná o bezdůvodné obohacení a jak se domáhat plnění zpět.

Shrnutí

Zahraniční platby představují díky moderním platebním metodám, jako je SWIFT a SEPA, efektivní a bezpečný způsob, jak posílat peníze přes hranice. Je však důležité mít na paměti, že v případě chyby v platbě, je důležité jednat rychle a spolupracovat s vaší bankou a případně vzít věci do vlastních rukou. Nikdy však nejste bez možností a s právní pomocí vše zvládnete.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Předžalobní výzva

Zastaneme se vás, když někdo poruší vaše práva. Zpracujeme pro vás kompletní předžalobní výzvu a postaráme se, abyste dostali zpět to, co vám patří. Záležitost odbavíme rychle, bezchybně a profesionálně. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)