Nákupy na internetu: jak na odstoupení od smlouvy?

Covidová pandemie a dlouhý lockdown dramaticky změnily nákupní chování Čechů, kteří nyní stále více nakupují online. Za poslední rok zabrousila do e-shopů i většina zatvrzelých, kteří to doposud odmítali. Je proto dobré si připomenout, v čem se nákupy na internetu odlišují od nákupů v kamenných obchodech. Zvlášť se pak zaměříme na možnost odstoupení od smlouvy.

ženy nakupuji na internetuu
5 minut čtení

Kapitoly článku

Důvěřuj, ale prověřuj

Do jisté míry anonymní online prostředí snadněji poskytuje pole působnosti i různým šejdířům, jejichž zboží ve skutečnosti vypadá zcela jinak než na fotce, nebo je v horším případě třeba ani vůbec nemají a nehodlají prodávat. Pokud neplánujete nakupovat na velkých, prověřených e-shopech jako je například Alza, Datart, CZC či Mall, raději zkontrolujte, že se skutečně jedná o seriózní obchod. Vyplatí se to nejen pro samotnou koupi, ale i pro případné reklamace. Hodnocení obchodníků nabízejí například vyhledávače jako Heureka či Zboží, případně je možné zapátrat dále na internetu po zkušenostech zákazníků, což platí i při nákupech v Číně, při kterých byste měli být ještě více obezřetnější.

K bezpečnému nakupování patří i pročtení stránky s obchodními podmínkami prodejce. Je dobré se zaměřit zejména na informace o možnostech platby, dodání, reklamaci zboží či odstoupení od smlouvy.

Tip: častými chybami v obchodních podmínkách e-shopů jsme se již zabývali v dřívějším článku.

Dostali jste se do potíží kvůli nakupování na internetu?

Pomůžeme vám s odstoupením od smlouvy či jinou svízelnou situací. Do 24 hodin vám navrhneme řešení i jeho výslednou cenu. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. A pokud si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Za dopravu se platí

Dodání vytoužené tiskárny, trička či knihy až domů nebo do obchůdku za rohem je velmi lákavé, ale samozřejmě to také něco stojí. Podle marketingových výzkumů je pro Čechy obzvlášť velkým lákadlem za dopravu neplatit, a proto často pátrají po kouzelné formulce “při nákupu nad … doprava zdarma.” Co na tom, že nakonec koupí mnohem více věcí, než původně plánovali. Ušetřit 70 či 80 Kč za služby DPD, PPL či České pošty jim za to stojí.

Co se mi nelíbí, to vrátím

Jednou z nesporných výhod nakupování na internetu je i to, že si můžete objednat zboží třeba o půlnoci z tepla postele. Je zde ale také jedna zásadní nevýhoda. Vybrané kalhoty si nelze před koupí vyzkoušet, sprchovou hlavici potěžkat a knihu prolistovat. Proto vám zákon umožňuje většinu zboží koupeného online vrátit bez udání důvodu. V tomto případě se nejedná se o reklamaci, ale o odstoupení od smlouvy.

Odstoupit od smlouvy můžete ve lhůtě 14 dní od převzetí věci (a pokud by vás na toto právo obchodník neupozornil, pak se lhůta prodlouží o další rok). E-shopy by o této možnosti měly zákazníky informovat a nabídnout rovnou i formulář pro odstoupení. Najdete jej zpravidla na webu obchodníka, v některých případech i vytištěný a přiložený přímo k zásilce. Můžete ale využít i svůj vlastní text.

Následně (či současně s odstoupením) byste měli do 14 dnů zakoupenou věc na své náklady vrátit a obchodník by vám měl rovněž do 14 dnů zaslat peníze. Nemusí je ovšem vracet dříve, než k němu dorazilo vrácené zboží.

Možnost odstoupení od smlouvy je velká výhoda online nakupování. Některé kamenné obchody ji sice také nabízejí, ale rozhodně to není jejich povinností. Zákazník by ale neměl tuto výhodu zneužívat a dělat si z e-shopu půjčovnu, kdy zboží 14 dní používá a poté jej vrací.

Na druhou stranu požadavek některých obchodů, aby se jim výrobek vrátil v naprosto netknutém obalu je taktéž (až na pár vyjímek) nereálná. 14denní lhůta by měla sloužit k běžnému vyzkoušení a prohlédnutí výrobků a jeho případnému navrácení bez vad a v původním obalu zpět do obchodu.

Lhůta 14 dnů pro odstoupení od smlouvy je určena pro vás, tedy pro to, abyste v ní formulář odstoupení odeslali. Dojde-li poté k prodejci například až 16 dní od koupě, ničemu to nevadí.

Lze ve 14denní lhůtě vrátit jakoukoliv věc?

Zákon některé výrobky z této možnosti vyjímá. Typicky se jedná například o:

  • zboží podléhající rychlé zkáze – například potraviny,
  • zboží, které bylo vyjmuto z hygienického ochranného obalu – např. hygienické, zdravotní či sexuální pomůcky,
  • zboží upravené na míru – peněženka s vaším vyraženým monogramem,
  • vstupenky na volnočasové aktivity – koncert, divadlo či kino,
  • internetový obsah (jako hudba, film či počítačová hra) po jeho stažení.

Kdy spotřebitelskou ochranu nemáte?

Již z otázky by se dalo jednoduše dovodit, že spotřebitelskou ochranu nemáte, pokud nejste spotřebitelé. Tedy, nakupujete-li jako podnikatel.

Pokud při koupi uvádíte své IČO, můžete si ji sice uvést do nákladů, ale na oplátku přicházíte o většinu spotřebitelských výhod. Tedy především o možnost odstoupení od smlouvy do 14 dnů.

Nakupujete-li “na firmu”, určitě je potřeba ihned po převzetí zboží zkontrolovat. Pakliže byste našli nějaké vady, upozorněte na ně bez odkladu prodejce. Ten vůči podnikatelům odpovídá právě za vady zboží, které má v okamžiku převzetí. Mohou se pochopitelně projevit i později, ale to se o trochu hůře prokazuje.

Obdobně máte jako podnikatel zhoršené podmínky i u reklamace zboží. Zpravidla pro tento účel nelze využít 24měsíční lhůtu, ale lhůtu jinou, kterou prodejce stanovil v obchodních podmínkách. I proto je třeba je řádně číst a svá práva znát.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 1 krát

…nebo jej sdílejte

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Reference služby Dostupný advokát

Adéla Bobková Humlová

před 1 rokem

S Dostupným advokátem jsem řešila několik otázek. Zařídili mé firmě ochrannou známku, poradili mi v oblasti pracovního práva a v neposlední řadě jsem s nimi konzultovala otázky zakládání nové společnosti. Jsem maximálně spokojená, protože vždy jsem dostala rychlou a komplexní službu se skvělým poměrem cena/výkon.

Ing. Peter Čunderlík

před 2 měsíce

Není to poprvé, co spolupracuji s touto právní kanceláří. Má zadání jsou od jednoduchých výpovědí ke složitějším uzavíráním smluv, zejména ve skutečnostech, na které zákon nepamatuje. Ani toto není problémem pro tuto právní kancelář. Pokud klient akceptuje to, že i záporná odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – je vlastně řešením. A tady jako klient pociťuji (zobrazit více) Není to poprvé, co spolupracuji s touto právní kanceláří. Má zadání jsou od jednoduchých výpovědí ke složitějším uzavíráním smluv, zejména ve skutečnostech, na které zákon nepamatuje. Ani toto není problémem pro tuto právní kancelář. Pokud klient akceptuje to, že i záporná odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – je vlastně řešením. A tady jako klient pociťuji sílu právní kanceláře, že je věc konzultována z různých úhlů a pozor, peníze zde nejsou na prvním místě. Zastupitelnost kvality kvalitou doplněním z jiné oblasti- já říkám za rohem, co se přirozeně hned nevidí – může být rada od právníka pro klienta nesrozumitelnou, ale pokud klient věnuje maximální péči konzultaci a skutečně odevzdává pravdivé a snaží se i úplné informace, nemůže být negativní odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – negativní, ale konstruktivní. A proto souhlasím s názorem že pravdivé informování kanceláře již od počátku (člověk sám bez vzdělání a právnické praxe není neomylný) zjednodušuje další postup a řešení vznikají takříkajíc současně, ve spolupráci. Zastupitelnost, ochota pomoci, rychlost, dozeptání se bez obavy z navýšení ceny vytváří prostor 50% na 50%. Obě strany jsou stejně zainteresované na výsledku. Proto si i příště vyberu toto právní kancelář.

Из KZ в CZ ЧЕХИЯ.МИГРАЦИЯ.

před 2 měsíce

Díky za pomoc v řešení problému. Skupina profesionálních advokátů.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
ct-inverse
hn-inverse
idnes-inverse
prima-inverse
ihned-inverse
cro-inverse
Logo Česká advokátní komora logo-apek-male Logo Advokátní kancelář roku 2023
Sledujte novinky
Dostupný advokát © 2013-2023