Právní novinky roku 2017 | Dostupný advokát

Právní novinky roku 2017

Obrázek k článku Právní novinky roku 2017

4. 1. 2017 / autor: Ondřej Preuss

Přelom roku je tradičně obdobím největších právních změn. Buďte o krok napřed a seznamte se s právními novinkami roku 2017 i změnami, které se teprve připravují. Ať už jde o první významnou novelu „nového“ občanského zákoníku, změny v pracovním právu nebo třeba liberalizaci spotřebitelských loterií či karikatur.

Obchodní právo a e-commerce

Do českého práva se začíná intenzivně promítat nové nařízení EU o ochraně osobních údajů (známé pod zkratkou GDPR - General Data Protection Regulation). Celý rok se na něj budou podnikatelé připravovat, i když platit bude zřejmě až od května 2018. Přináší řadu novinek, jako například větší důraz na zabezpečení osobních údajů, právo na přenositelnost údajů či právo být zapomenut (tedy nezobrazovat se ve výsledcích vyhledávání atp.). Za osobní údaj budou nově považovány i cookies.

Od nového roku je možné volně pořádat takzvané spotřebitelské loterie. Už není nutné se složitě vyhýbat náhodnému prvku nebo omezovat výhru. Loterie však musí být férová a podle předem daných pravidel. Od ledna platí i nová regulace klasického hazardu. Velmi kontroverzní zákon povoluje podnikání zahraničních sázkových on-line společností a obsahuje velmi kritizovanou možnost blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem. Ostatně za ni také dostalo Ministerstvo financí anticenu v anketě Křišťálová lupa.

Novela zákona o obchodních korporacích pak mění některá pravidla pro velké akciové společnosti, ale třeba ruší i povinnost zřizovat u banky speciální účet pro splacení základního kapitálu, pokud jeho výše nepřesahuje 20 tisíc korun. To ulehčí menším projektům další administrativní krok při zakládání společnosti.

Občanský zákoník

Prezident již před vánočními svátky podepsal velkou novelu občanského zákoníku. Jde o reakci na legislativní chyby, které si vyžádala každodenní aplikace nového kodexu, ale i o návrat k některým zavedeným institutům.

Zákonem se tak např. potvrzuje, že pro jednání před notářem (při zápisu ve formě veřejné listiny) stačí pouze plná moc s úředně ověřeným podpisem. Není tedy potřeba plnou moc u jiného notáře nejprve nechat připravit taktéž jako veřejnou listinu.

Na scénu se také vrací předkupní právo pro spoluvlastníky nemovitostí. Zastánci jeho obnovy zdůrazňují, že existovalo přes padesát let a vlastnické podíly by se měly spíše scelovat. Tato nová úprava má však být účinná až od ledna 2018.

Zákon nově zavádí i veřejnou evidenci tzv. svěřenských fondů, tedy účelového majetku „vyvedeného“ z vlastnictví konkrétního člověka. Evidenci povedou rejstříkové soudy a měla by omezit zneužitelnost fondů k nekalým účelům.

Tyto novinky budou platit vesměs po dvou měsících ode dne, kdy novela vyjde ve Sbírce zákonů.

Pracovní právo

V létě se dočkáme dlouho připravované velké novely zákoníku práce. Upravuje nově počítání dovolené či zjednodušuje doručování písemností (např. výpovědi). Obsahuje také kontroverzní úpravu práce z domova (home office), která ale ve skutečnosti patrně ponechá vše tak, jak to funguje dnes i bez regulace.

Někteří zaměstnavatelé kritizují, že se ruší možnost jednostranného převedení zaměstnance na jinou práci. Oceňují však naopak nový institut vrcholového řídícího zaměstnance. Ten bude méně svázán ochranou určenou pro zaměstnance běžného. Podmínkou zavedení takové pozice ale mimo jiné bude dosažení smluvní mzdy alespoň ve výši 75 tisíc korun.

Autorské právo

Novela autorského zákona také mimo jiné posiluje zaměstnavatele. Ulehčuje se totiž nakládání s tzv. zaměstnaneckými díly. K těm sice získává majetková práva zaměstnavatel, zaměstnanec však není úplně ze hry a může třeba omezit převoditelnost takového díla. Nově se tedy souhlas zaměstnance s převodem jeho práva považuje za neodvolatelný a vztahuje se ke všem dalším případným postoupením.

Zajímavou změnou je také zásadní rozšíření licence k architektonickým dílům. Dosavadní zákonná licence se vztahuje pouze k realizovaným stavbám. Novela rozšiřuje tuto licenci i na architektonická díla vyjádřená výkresem nebo plánem.

Novela také zavádí novou zákonnou licenci pro karikaturu a parodii. Nikdo se tedy nemusí autora díla ptát, zda ho smí využít ke karikatuře či parodii.

Spotřebitelské právo

Již od prosince máme nový zákon o spotřebitelském úvěru. Favorizuje spotřebitele, ale dělá vrásky některým poskytovatelům úvěrových služeb. Zjednodušil se proces výběru úvěru a spotřebiteli je také umožněno, aby měl vždy možnost předčasně úvěr splatit. V odůvodněných případech dokonce bez poplatků, v ostatních případech je poplatek regulovaný.

Letos je také rok ulehčení lidem v insolvenci a zjednoduší se patrně pravidla pro oddlužení.

Přestupky a tresty

Od půlky tohoto roku nastane i „revoluce“ v přestupkovém právu. Nový zákon spojí pod pojem "přestupek" vedle stávajících přestupků i jiné správní delikty fyzických osob, právnických osob a podnikajících fyzických osob.

Zároveň se zvyšují pokuty u některých přestupků, rozšiřuje se odpovědnost i na návodce, pomocníka či organizátora přestupku a zavádějí se i přestupky nové.

Rozšiřuje se také trestní odpovědnost právnických osob. Obchodní společnost tak bude moci nově třeba i někoho „znásilnit“.


Poradíme, jak váš problém nejvhodněji vyřešit

Pokud vaši právní záležitosti neřeší žádná služba z naší nabídky, pak vaši právní záležitost individuálně posoudíme a navrhneme nejvhodnější řešení. Tuto službu vám poskytneme zdarma, pokud si nás najmete na vyřešení vašeho problému, které vám v rámci této službu navrhneme.

V rámci této služby zjistíme, v čem je váš právní problém, jaká z něj pro vás vyplývají právní rizika a navrhneme konkrétní možná řešení. Žádný právní problém pro nás není dost velký. Zároveň se ale rádi zabýváme i standardizovanými případy za předem danou a pro vás výhodnou cenu, jejichž nabídku naleznete na hlavní stránce.

Jak vám službu poskytneme

  • Po krátké registraci uhradíte naše služby platební kartou nebo převodem na účet, je to jednoduché jako v jakémkoli jiném eshopu,
  • Do jednoho pracovního dne po úhradě služby vás kontaktuje náš advokát s posouzením vašeho problému a návrhem právního řešení,
  • v některých případech se s vámi náš advokát ještě telefonicky spojí, aby si ujasnil rozsah problému (počítejte cca 5-15 min),
  • poté, co budete znát rozsah vašeho právního problému, můžete investovat do jeho vyřešení.
Co pro vás uděláme Řešení na míru
Zjistíme v čem vězí váš právní problém a rizika
Navrhneme další postup za účelem vyřešení problému a pevnou cenu za toto řešení
Do kdy tak učiníme?do 24 hodin
Cena služby při následném objednání navrhovaného řešenízdarma
Konečná cena včetně DPH290239,66 Kč bez DPH

Co obvykle řešíme

Každý den řeší naši právníci (přesněji advokáti) ty nejkomplikovanější právní potíže našich klientů, například:

  • komplexní majetková vypořádání,
  • žaloby na jednotlivce i stát,
  • problémy v podnikání nebo v práci,
  • odpovědnost za škodu či ublížení na zdraví,
  • všechny způsoby zastupování u soudu včetně rozvodů a sporu o výživné a mnohé další.

Kdo vám službu poskytne

Služby poskytují advokáti zapsáni na seznamu advokátů České advokátní komory (ČAK) nebo pod jejich zkušeným vedením advokátní koncipienti. Všichni naši právníci jsou pojištěni proti škodě, kterou by mohli klientovi způsobit nesprávnou právní radou. Podívejte se na medailonky našich advokátů.

Všichni naši advokáti a koncipienti jsou navíc specializovaní na určitou právní oblast, před vaší věcí již řešili řadu obdobných problémů. Proto jsou naše služby vysoce efektivní, odborné a v konečném důsledku i levnější než u právníků bez specializace.

Služby poskytujeme v celé ČR, zpravidla online! Nejsme jen advokáti z Prahy, ale naše služby vám poskytneme i v té poslední vísce. Online, efektivně, rychle, finančně výhodně.

Garance vrácení peněz!

Pokud se službou našeho advokáta nebude z jakéhokoliv důvodu spokojeni, vrátíme vám u nás utracené peníze bez diskuzí! Této garance se nebojíme, protože 99% našich klientů říká, že by naše služby doporučili svým rodinám a přátelům. Také se tak i děje.

Ačkoliv naše právní poradenství poskytujeme zpravidla online, budete v porovnání s klasickou advokátní kanceláří příjemně překvapeni. Požadujte pro sebe garanci kvality a nespoléhejte na bezplatnou právní poradnu ani bezplatné právníky.

Co říkají lidé, kteří využili našich služeb?

Ing. Lucie Proroková, Ostrava (překladatelka): „S jednorázovou konzultací jsem byla velice spokojena. Získala jsem zpětnou vazbu ke smlouvě a navíc jsem z celé konzultace získala zápis. A to vše v krátkém termínu - do druhého dne od objednání.“
Michal Vrátný, Praha (podnikatel): „Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.“
MDDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín (zubařka): „Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy s neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.“
Lukáš Řezníček, Praha (řízení letového provozu): „Web i odvedenou službu hodnotím rozhodně pozitivně. Advokátní kancelář Dostupný advokát odhalila v mé smlouvě o převodu bytu „nenápadné“ riziko, které by mě stálo hodně peněz.“
Štěpán Mičunek, Rožnov p. R. (podnikatel): „Na Dostupného advokáta jsem se obrátil s prosbou o pomoc s neplatičem. Advokáti mi poradili, jak dále postupovat. Náš spor se dostal až před soudy, kde byl Dostupný advokát můj právní zástupce. Soudy jsem vyhrál, služby tohoto webu mohu vřele doporučit.“
Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí (servisní technik): „Jít osobně za právníkem mně přišlo dost nepříjemné. Zde jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s ním musel setkat a hledat ho v seznamu advokátů. Koupil jsem u něj právní konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. S právníkem jsem mluvil online přes skype, byl příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.“
Pavel Kasal, Praha (provozovatel webu): „Při předčasném odstoupení od operativního leasingu mi byla vyúčtována nesmyslně vysoká částka za to, že se vůz údajně prodal za nižší cenu, než byla jeho tržní hodnota. To se mi nezdálo, a tak jsem se obrátil na online právní poradnu Dostupného advokáta, který se velice rychle seznámil s celým případem a následně mi doporučil možné varianty, jak se bránit. Samozřejmě mi pomohli připravit potřebné podklady. Díky nim jsem musel uhradit pouze zlomek původní částky a tím ušetřil desetitisíce korun.“
Mgr. Vojtěška Kupcová, Otrokovice: „Chci poděkovat za výborné služby, které jste mi poskytli. Jsem důchodkyně a nesplacená směnka ve výši 100.000 Kč pro mne představovala ztrátu finanční rezervy, kterou v mém věku považuji za důležitou. Ztrácela jsem naději. "Dostupný advokát" kvalifikovaně záležitost vyřešil bez toho, abych někam musela chodit či se dokonce účastnit soudních jednání! Mnohokrát děkuji, vaší práce si velice vážím a přeji hodně úspěšných řízení.“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Napsali o naší službě:


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: