Rychlá právní rada: Po smrti rodiče zjistil notář, že existuje dluh. Musím ho platit?

Mgr. Nikola Šedová
3. července 2025
1 minuta čtení
1 minuta čtení
Právní aktuality

Dědictví se netýká jen majetku, ale i dluhů. Pokud zesnulý zanechal závazky, přecházejí na dědice – ale zákon současně stanoví jasné limity, aby dědic neručil neomezeně celým svým vlastním majetkem.

dědictví a dluhy

Podle občanského zákoníku odpovídáte za dluhy zůstavitele jen do výše ceny nabytého dědictví. Jinak řečeno: pokud dědictví přijmete, ručíte za dluhy jen tím, co jste zdědili. Pokud je hodnota dluhů vyšší než hodnota dědictví, věřitelé mají právo uspokojit se pouze z dědictví samotného, ne z vašeho osobního majetku. Notář během řízení sepíše soupis majetku i závazků a právě podle toho se určuje rozsah odpovědnosti.

Pokud se obáváte, že dluhy převyšují hodnotu majetku, můžete zvážit odmítnutí dědictví – ale musíte to udělat ve lhůtě 1 měsíce od okamžiku, kdy jste byli o právu odmítnutí poučeni (v případě bydliště v ČR). Pokud dědictví neodmítnete, jste dědicem se všemi důsledky, tedy i odpovědností za dluhy do výše ceny nabytého dědictví. Proto je důležité si během dědického řízení nechat vše podrobně vysvětlit a případně požádat notáře o soupis dědictví.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 6 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8—18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)