Zděděný dluh a co s ním?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
30. dubna 2024
5 minut čtení
5 minut čtení
Rodinné právo

S řešením pozůstalosti se bohužel také pojí spousta problémů. Co v případě, kdy zdědíte nějaký dluh? Je možné se tomu bránit? A co když takový dluh zdědí například dvouleté děti? Více se dozvíte v tomto článku.

Dědictví je bráno jako právo na pozůstalost – tedy na „souhrn jmění“ zůstavitele, který může zahrnovat jak majetek, tak i dluhy. Teprve z pozůstalosti jako celku se jednotlivým dědicům přiznávají podíly – podíly na pozůstalosti. Jediné, co nespadá do pozůstalosti, jsou např. práva a povinnosti, které jsou tak silně spjaté s osobou zůstavitele, že není možné aby přešly na někoho jiného.

Problém samozřejmě je, že protože se pozůstalost bere jako celek, je možné, že dluhy budou stejně vysoké, jako hodnota majetku, případně jej budou převyšovat. Dluhy zůstavitele pak tedy přechází na dědice (zákon sice může stanovit výjimky, těch je ale jenom naprosté minimum).

Související služba

Chcete rozhodnout o tom, kdo po vás bude dědit?

Mít jistotu, že bude vaše poslední vůle skutečně respektována? Připravíme závěť přesně dle vašich požadavků a současně dle platných předpisů tak, aby byla nenapadnutelná. To vše do pěti pracovních dnů a za předem stanovenou cenu.

Chci připravit závěť

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

V případě, že k takové situaci má dojít, existují čtyři možnosti, jak se vyhnout tomu, aby na dědice přešla pozůstalost (nebo její část), která je zatížena dluhy:

Zřeknout se dědického práva už před smrtí zůstavitele

Pokud by někdo chtěl upustit od svého práva na dědictví, musí tak učinit ještě za života osoby, od které dědí. V takovém případě je nutné, aby dědic se zůstavitelem sepsali o zřeknutí se dědického práva smlouvu ověřenou notářem, která vylučuje osobu z dědického řízení po smrti zůstavitele. Smlouvu je možné zrušit, ale pouze písemně formou oficiálního dokumentu, a to rovněž za života zůstavitele. Zřeknutí se dědického práva má vliv také na potomky toho, kdo se svého práva zřekl, pokud smlouva nestanoví jinak.

Tip na článek

Tip: Rozloučení se zesnulým je emočně velmi náročná situace. A starosti tím bohužel nekončí, protože musí proběhnout dědické řízení, během něhož se dělí majetek zůstavitele mezi dědice. Přečtěte si, jak projít dědickým řízením bez obav.

Tento postup není často využíván, ale může být užitečný, například pokud zůstavitel daruje nemovitost jednomu ze svých potomků a chce zbytek rodiny spravedlivě podělit bez pozdějších sporů. S obdarovaným potomkem může uzavřít smlouvu o zřeknutí se dědictví, čímž ho vyloučí z dalšího dědění.

Tip na článek

Tip: Darovat nemovitost je velký životní krok. Pomůžeme vám ho zrealizovat tak, abyste nešlápli vedle. Připravíme pro vás kompletní smluvní a právní servis, včetně darovací smlouvy, vkladu do katastru i s daněmi. Zvládneme to do 48 hodin, bezchybně a profesionálně.

Odmítnout dědictví

Dědic má možnost odmítnout dědictví i po úmrtí zůstavitele. Pro oficiální odmítnutí je potřeba odeslat prohlášení příslušnému soudu, a to do měsíce od okamžiku, kdy se dědic dozvěděl o svém právu na dědictví. Pro dědice, kteří žijí v zahraničí, se lhůta prodlužuje na tři měsíce. Odmítnutí se obvykle provádí během soudního jednání, ale lze jej podat i mimo tuto příležitost. Jednou odmítnuté dědictví již nelze vzít zpět a dědic ztrácí možnost změnit své rozhodnutí. Dědictví nelze odmítnout pouze částečně; odmítá se vždy celý dědický podíl.

Tip na článek

Tip: Zdědili jste nemovitost a zajímá vás, jak je to s dědickou daní? Dědická daň je zrušena. Přesto je však dobré nějaké finanční a daňové aspekty v souvislosti s dědictvím vést v patrnosti.

Dědic, který má právo na povinný díl (například potomek zůstavitele), může také odmítnout celé dědictví včetně tohoto dílu, který činí čtvrtinu toho, co by mu jinak náleželo. Zákon mu také umožňuje odmítnout dědictví, ale ponechat si povinný díl, tedy čtvrtinu jeho zákonného podílu, který je osvobozen od dluhů a vypočítává se z celkové hodnoty majetku.

Vzdát se dědictví před soudem v řízení o dědictví ve prospěch jiného dědice

Další možností, jak dědic může přistoupit k odstoupení od svého dědického podílu nebo jeho části, je vzdání se tohoto práva ve prospěch jiného dědice. Tento proces se obvykle odehrává během soudního řízení a vyžaduje souhlas toho dědice, kterému se dědictví přenechává. Vzdání se může týkat jak celého dědictví, tak jeho specifické části.

Zcizit dědictví

Poslední variantou je zcizení dědictví, které je realizováno jako vzájemná dohoda mezi dědicem a osobou, která dědictví přebírá, prostřednictvím veřejné listiny. Tato metoda má podobné charakteristiky jako vzdání se dědictví, ale liší se v tom, že druhou stranou smlouvy může být jakákoliv osoba, a nejen dědic určený závětí nebo zákonem.

Tip na článek

Tip: Lze zdědit družstevní byt a jak probíhá převod? To se dozvíte v našem dalším článku.

Kterou možnost zvolit?

Odmítnutí dědictví je tedy nejjednodušší a nejjistější způsob. Žádný z výše uvedených způsobů také neumožňuje získat skrze dědictví jenom majetek a vyhnout se dluhům; tím pádem dědic se např. odmítnutím vzdává pozůstalosti jako celku.

Dědic může také navrhnout, aby byl proveden soupis pozůstalosti – tedy aby se ve výsledku určila hodnota majetku a zohlednily se dluhy, které jsou součástí pozůstalosti; soupis pozůstalosti pak nařídí soud.

Zároveň je možné navrhnout, aby soud veřejně vyzval věřitele k přihlášení svých pohledávek za zůstavitelem – tedy aby se ozvali s tím, že jim zůstavitel něco dlužil a tyto dluhy pak spadají do pozůstalosti. Tímto je možné omezit případy, kdy budou dluhy převyšovat majetek v pozůstalosti – i kdyby se měl veškerý majetek vyčerpat jenom na uhrazení dluhů, pokud se použije tento postup, tak právo na vyrovnání dluhu budou mít jenom ti věřitelé, kteří se přihlásí v určité lhůtě. Tedy je možné, že se dědic dostane „na nulu“, ale ne „do mínusu.“ Z této možnosti ale také existují výjimky, takže nebude účinná na 100% (např. pokud má věřitel zástavní nebo jiné podobné právo k nějaké věci, která patří do pozůstalosti).

Tip na článek

Tip: Dědické řízení má přesně daná pravidla, která stanovují například výši dědických podílů. Někdy se ale může stát, že podíl může být umenšen o dary, které dostal dědic od zůstavitele během jeho života. Jedná se o tzv. kolaci. Jakým způsobem se tento princip uplatní a kdy nastává? To se dozvíte v našem článku.

Děti se do situace se zděděnými dluhy dostávají, protože mohou být dědici, ale zpravidla za ně jednají jejich zákonní zástupci – tj. se může stát, že zákonný zástupce neodmítne dědictví, ač by to v případě silně zadlužené pozůstalosti třeba bylo na místě, soud dědictví potvrdí a pak nastávají problémy.

Nejste si ještě co se dědictví týče jistí? Dejte nám vědět a my Vám poradíme.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Sepsání závěti

Chcete rozhodnout o tom, kdo po vás bude dědit? Odkázat konkrétní část majetku konkrétní osobě? Mít jistotu, že bude vaše poslední vůle skutečně respektována? Sepíšeme pro vás závěť podle vašich požadavků. To vše do 5 dní od objednávky služby.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)