Smích jako výhrada svědomí | Dostupný advokát

Smích jako výhrada svědomí

Obrázek k článku Smích jako výhrada svědomí

29. 10. 2018 / autor: Ondřej Preuss

Před časem byla v Praze založena církev smíchu Ecclesia Risorum. Jejím přiznaným cílem je umožnit usmívat se na občanských průkazech. To stávající legislativa zakazuje. Naopak vyžaduje, aby občan měl neutrální výraz a zavřená ústa. Je toto omezení nutné? Jaké další požadavky stát může na úřední podobiznu mít? Kdy lze uplatnit výjimku a z jakých důvodů? Jak advokát radí dané pravidlo prolomit?


Zobrazovaná osoba se nesmí smát ani usmívat. Dále musí být např. na fotografii také bez pokrývky hlavy, s výjimkou případu, kdy ji používá ze zdravotních nebo náboženských důvodů. 

Této výjimky využil před několika lety vyznavač církve pastarafiánství, Lukáš Nový. Jeho souvěrci věří, že vesmír vytvořilo Létající špagetové monstrum. Proto si dal na hlavu cedník a brněnští úředníci mu skutečně přechodný doklad vytavili. Teprve později se do věci vložilo ministerstvo a jelikož pastarafiáni nejsou v ČR registrovanou církví, další „nošení“ cedníku na hlavě aktivistovi zatrhlo.

Pastarafiánství vzniklo jako kritika výuky evoluční teorie vzniku světa na amerických školách. Nový projekt Neboj se smát však jde trochu jinou cestou. Podle autorů má poukázat na nesmyslnost „státem posvěceného neutrálního výrazu na osobních dokladech”. Podpořily ho osobnosti kulturního a společenského života jako světoznámý jazzman Rudy Linka, herečky Ester Geislerová či Chantal Poullain.

Z faktického hlediska skutečně není důvod, aby se lidé na fotografiích mračily. Digitální snímače to neošálí, a tak nelze argumentovat ani bojem proti terorismu či neoprávněným přechodům hranic. Lze tedy uvažovat tak, že pokud připouštíme výjimky z náboženských důvodů u pokrývek hlavy, měli bychom to připustit i u úsměvu.

Ostatně Ústavní soud před časem uznal, že tzv. výhradu svědomí lze aplikovat nejen z náboženských důvodů, ale i ze světských. Není tedy patrně nutné hrát si na církev. Jako advokát bych doporučil, že se vychází se totiž nepřímo z toho, že výhradu svědomí lze v konkrétním případě uznat, aniž by pro daný případ byla tato možnost výslovně zákonem či ústavou zakotvena.

V právním státě však nemůžeme připustit bezmezné výjimky z obecných pravidel. To by byl konec právní jistoty. Naopak, lidé jsou si před zákonem rovni, jak „poznávají“ i nejmocnější politici v našem státě.

Proto Ústavní soud u uplatnění výhrady svědomí přišel s určitým testem, tedy předpoklady dané výjimky. Mimo jiné ústavní soud požaduje konzistentnost a přesvědčivost tvrzení stěžovatele. Těžko totiž uvěřit např. někomu, že nemůže z náboženských důvodů nechat očkovat své děti, když v kostele v životě do minulé neděle nebyl. Podstatné jsou také společenské dopady, to znamená, že se soudy zabývají klasickou otázkou: Co kdyby se tak zachoval každý? Tím by se totiž pravidlo úplně zhroutilo.

Myslím tedy, že církev smíchu by se nad tím měla zamyslet a vlastně zkusit napnout své síly možná trochu jiným směrem. Nejlepší by totiž bylo, kdyby zkusila získat politický vliv a zkusila dosáhnout změny nelibé povinnosti legislativní cestou. To je totiž princip demokracie, kdy obecná pravidla určují zákonodárci a vyhlášky, nikoliv soudy a jednotlivci.


Rychlá konzultace s právníkem – specialistou na problém, který potřebujete vyřešit

Úvodní konzultace je nejúčinnější způsob řešení jakékoli právní záležitosti. Během 30-60 minut pro vás najdeme vhodný právní postup a navrhneme vám řešení. Podklady nám pošlete jednoduše elektronickou cestou, a do druhého dne se s vámi spojíme a celou věc probereme.

Rychlou úvodní konzultací vám dokážeme poradit s 90 % toho, s čím se jako běžný občan nebo firma setkáte. Nejčastěji to bývají tyto případy:

  • obrana práva z uzavřené smlouvy (včetně uplatnění smluvních pokut),
  • dohody a spory ohledně koupě nemovitostí a nájmů bytů (včetně zápisu do katastru nemovitostí),
  • rozvody a výživné,
  • spory ohledně náhrady škody,
  • neoprávněné exekuce a zastupování v insolvenčním řízení,
  • neoprávněná výpověď ze zaměstnání, včetně nároku na odstupné,
  • reklamace vad a záruky za provedené práce,
  • ochrana osobnosti,
  • pokuty uložené za provoz automobilu,
  • převody automobilů a motocyklů.

Vše s námi můžete vyřídit telefonicky, e-mailem nebo přes Skype, ať už bydlíte kdekoliv. Jednoduše a skutečně účinně. Bez zbytečného chození do advokátní kanceláře. Radíme běžně i přes 8 časových pásem klientům, kteří právě surfují na Bali.

Každý měsíc poradíme na dálku nejméně 200 lidem. Osobně nebo při soudním řízení pak další stovce.

Co pro vás uděláme:

Varianty naší nabídky Rychlá konzultace Prémiová konzultace
Délka konzultace s advokátem30 minut
Konzultace proběhnetelefonicky, Skypetelefonicky,
Skype, e-mail
Jak rychle konzultace proběhnedo 24 hodindle vaší potřeby
Konečná cena včetně DPH690570,22 Kč bez DPH13001074,32 Kč bez DPH

Jako advokáti samozřejmě zachováváme soukromí a mlčenlivost. Cokoli si řekneme nebo napíšeme, zůstane pouze mezi námi. I proto máme zabezpečený systém, přes který nám posíláte citlivé podklady. Vše je tak bezpečnější než přes e-mail.

Rychlé představení služby

Děkujeme klientům, kteří nám dovolili sepsat své příběhy, a sdílet tak s dalšími z vás své zkušenosti:

Ing. Lucie Proroková, Ostrava (překladatelka): „S jednorázovou konzultací jsem byla velice spokojena. Získala jsem zpětnou vazbu ke smlouvě a navíc jsem z celé konzultace získala zápis. A to vše v krátkém termínu - do druhého dne od objednání.“
Michal Vrátný, Praha (podnikatel): „Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.“
MDDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín (zubařka): „Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy s neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.“
Lukáš Řezníček, Praha (řízení letového provozu): „Web i odvedenou službu hodnotím rozhodně pozitivně. Advokátní kancelář Dostupný advokát odhalila v mé smlouvě o převodu bytu „nenápadné“ riziko, které by mě stálo hodně peněz.“
Štěpán Mičunek, Rožnov p. R. (podnikatel): „Na Dostupného advokáta jsem se obrátil s prosbou o pomoc s neplatičem. Advokáti mi poradili, jak dále postupovat. Náš spor se dostal až před soudy, kde byl Dostupný advokát můj právní zástupce. Soudy jsem vyhrál, služby tohoto webu mohu vřele doporučit.“
Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí (servisní technik): „Jít osobně za právníkem mně přišlo dost nepříjemné. Zde jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s ním musel setkat a hledat ho v seznamu advokátů. Koupil jsem u něj právní konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. S právníkem jsem mluvil online přes skype, byl příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.“
Pavel Kasal, Praha (provozovatel webu): „Při předčasném odstoupení od operativního leasingu mi byla vyúčtována nesmyslně vysoká částka za to, že se vůz údajně prodal za nižší cenu, než byla jeho tržní hodnota. To se mi nezdálo, a tak jsem se obrátil na online právní poradnu Dostupného advokáta, který se velice rychle seznámil s celým případem a následně mi doporučil možné varianty, jak se bránit. Samozřejmě mi pomohli připravit potřebné podklady. Díky nim jsem musel uhradit pouze zlomek původní částky a tím ušetřil desetitisíce korun.“
Mgr. Vojtěška Kupcová, Otrokovice: „Chci poděkovat za výborné služby, které jste mi poskytli. Jsem důchodkyně a nesplacená směnka ve výši 100.000 Kč pro mne představovala ztrátu finanční rezervy, kterou v mém věku považuji za důležitou. Ztrácela jsem naději. "Dostupný advokát" kvalifikovaně záležitost vyřešil bez toho, abych někam musela chodit či se dokonce účastnit soudních jednání! Mnohokrát děkuji, vaší práce si velice vážím a přeji hodně úspěšných řízení.“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Napsali o naší službě:


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: