Možností špatného parkování existuje několik. Některé případy se však postihují jednodušeji než jiné. Někdy nedostanete ani napomenutí, jindy vám přijde pokuta, strhnou vám body nebo odtáhnou auto. My se podíváme na ty nejrozšířenější nešvary a co za ně potenciálně hrozí.
Parkování před výjezdem
Nic nedokáže naštvat tolik, jako když vám před výjezdem z domu někdo zaparkuje. V lepším případě jen zavazí průchodu, v tom horším vám blokuje vaše vlastní auto a vy se tak nikam nedostanete. Naštěstí jste v tomto případě v právu. Příjezdové cesty jsou totiž brány jako součást pozemní komunikace a tu ze zákona nesmí nikdo bez vážného důvodu blokovat (vážným důvodem je například dopravní nehoda, ne rychlá potřeba si něco vyřídit).
Pokud se jedná o automobil někoho, koho znáte (např. souseda), je nejlepší snažit se řešit tuto situaci nejdříve domluvou. Pokud se však jedná o cizí automobil nebo se i po domluvě se sousedem toto chování opakuje, je čas zavolat policii. Problém ale může nastat v případě odtahové služby. Náklady za odtah totiž nesete vy s tím, že až následně můžete částku vymáhat po majiteli auta.
Tip na článek
Tip: Vymáhání částky za odtah nemusí být zrovna nejjednodušší. V tomto případě se vám vyplatí služby našeho advokáta, který vaší žádosti přidá potřebnou autoritu a oficiálnost. Navíc si ušetříte týdny či měsíce proseb a upomínek o zaplacení a zpravidla ušetříte i za nákladné soudní řešení.
Parkování narušující bezpečnost
Parkovat je možné také tím způsobem, že dojde k narušení bezpečnosti. Ať už se jedná o blokování požárního hydrantu nebo vjezdu pro záchrannou službu. Toto se může stát zejména na sídlištích, kde jsou vyhrazené nástupní plochy pro hasiče a jejich výškovou techniku.
Takové parkování, které znemožní zásah hasičů pak může vyjít až na 25 000 korun. Stejně tak i blokování požárního hydrantu znamená pokutu ve výši až 20 000 korun. Škody přitom nemusí být jen peněžní, ale takové parkování může stát i životy.
Související služba
Řešení právního problému na míru
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Parkování na chodníku
Parkování na chodníku (respektive na jeho okraji) bohužel také není nic vzácného, a to zejména v ulicích trpících nedostatkem parkovacích míst. I v případě, že pro běžného chodce zůstane na chodníku dostatek místa, pro vozíčkáře nebo kočárky místo být nemusí.
V některých případech může být parkování na chodníku povoleno, ale pouze v případě, že je tak chodník označen. V opačném případě je za parkování na chodníku pokuta ve výši 1500 až 2500 korun.
Nehospodárné parkování
Často se setkáme s názorem, že nehospodárné parkování nelze nijak sankcionovat. Kdo zaparkuje metr od obrubníku a vytvoří tak příliš úzkou mezeru nebo zaparkuje takovým způsobem, že zablokuje dvě místa, prý není nijak postižitelný a hrozí mu jen morální odsudek od sousedů v přeplněných lokalitách.
Ve skutečnosti to však není až tak úplně beznadějné, navíc „lid“ může vždy pravidla změnit a tlačit policii, případně majitele parkoviště do řešení skutečných problémů. Ohleduplným parkováním by přitom mohlo často vzniknout i několik desítek míst navíc.
Klíčové je zde pravidlo, že každý je povinen se v provozu na pozemních komunikacích chovat ohleduplně a ukázněně. Primárně je toto pravidlo zaměřeno na ochranu zdraví, majetku či třeba zvířat.
Policisté ho však vykládají velmi široce a nehospodárné parkování by na jeho základě mohlo být také pokutováno. Je tedy na zvážení, zda v ulicích, kde často nevychází parkování optimálně, skutečně stání oficiálně nevyznačit, aby se řidiči nemohli vymlouvat, že nevěděli, jak zaparkovat.
Často se motoristé také vymlouvají, že jiné místo nenašli, jelikož ostatní již hloupě zaparkovali před nimi a místo na ně „zbylo“. Ani takový argument však nemusí v konkrétním případě obstát. Stačí, aby si policie neulehčovala práci a snažila se přestupek prokázat. Postačuje jen v několika případech, z preventivních důvodů.
Hlavní je slušnost
Nejde o to zavádět šikanu na řidiče. Spíše by si lidé měli uvědomit, že veřejný prostor je velmi cenný. Není rozhodně automatické, že lidé mohou bezplatně či za relativně nízký roční poplatek parkovat na veřejných komunikacích. Např. ve velkých japonských městech si resident nemůže ani oficiálně registrovat auto, dokud neprokáže, že má k dispozici soukromé parkovací stání. Je to tedy především na nás, na řidičích, jak se k hledání místa postavíme.
Také policie by se však někdy mohla více snažit, řešit méně prohřešky, které se jednoduše administrují. Mohla by se také zaměřit na složitěji prokazatelné přestupky, které však otravují život dlouhodobě. Zejména pokud si lidé zvyknou, že jsou za bezohlednost nepostižitelní.
Ani majitelé parkovišť či města by ale neměli zůstávat pozadu a v oblastech, kde je to vhodné, by měli nechat místa vyznačit. Policii by pak měla tlačit do vynucování ohleduplnosti při parkování.