Když v tom mají zmatek i úřady
Kdo někdy vyplňoval úřední formulář, ví, že otázka, co napsat do kolonky státní občanství, není vždy tak jednoduchá, jak by se zdálo. Někdy je v dokumentu požadováno občanství, jindy státní příslušnost, a občas dokonce i národnost. A aby toho nebylo málo, některé úřady používají tyto pojmy jako synonyma, přestože se z právního i faktického hlediska liší.
Nejde jen o jazykové nuance. Některé z těchto pojmů mají právní důsledky, jiné jsou čistě deklaratorní (tedy jen vyjadřují osobní postoj, bez právních dopadů) a některé slouží především pro statistické účely.
Co je státní občanství a jak se liší od příslušnosti?
Začněme tím nejzásadnějším — státní občanství ČR. Podle zákona o státním občanství jde o právní vztah mezi fyzickou osobou a státem. Tento vztah zakládá práva a povinnosti — například právo volit, právo na diplomatickou ochranu, ale také povinnost dodržovat zákony České republiky.
Občanství může člověk získat:
- narozením (automaticky, pokud je alespoň jeden z rodičů občanem ČR),
- osvojením,
- určením otcovství,
- udělením na žádost (tzv. naturalizací),
- nebo volbou (tzv. opcí).
Co se týče rozdílu mezi státním občanstvím a státní příslušností, v českém právu je mezi nimi v podstatě rovnítko. Termín státní příslušnost se dříve používal hlavně v mezinárodních smlouvách a právních textech, ale dnes je fakticky nahrazen termínem občanství.
Přesto se termín „státní příslušnost česká“ stále objevuje v různých formulářích nebo v jazykově méně aktualizovaných dokumentech. Pokud tedy v žádosti najdete kolonku „státní příslušnost“, jednoduše tam uveďte to samé, co byste napsali do kolonky „občanství“: tedy Česká republika, případně „české“.
Související služba
Nevíte, co napsat do kolonky „občanství“ nebo „národnost“? Pomůžeme vám
Využijte naši právní poradnu a zašlete nám svůj dotaz. Srozumitelně vám vysvětlíme i to, jak správně vyplnit úřední formuláře, a poradíme i s udělením či ověřením státního občanství ČR.
Mám dotaz
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 6 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Národnost: Vaše kulturní identita, nikoli právní status
A teď přichází nejčastější kámen úrazu — národnost. Mnoho lidí má za to, že národnost a občanství jsou jedno a totéž. Ve skutečnosti se ale jedná o zcela rozdílné věci.
Zatímco občanství (a tedy i státní příslušnost) je právně definované a ověřitelné, národnost je subjektivní pocit příslušnosti ke kulturní, jazykové nebo etnické skupině. Jinými slovy jde o to, s kým se cítíte být spjati, ne o to, co máte napsáno v pase.
V České republice je uvádění národnosti dobrovolné — typicky při sčítání lidu. Lidé mají možnost napsat například „česká“, „moravská“, „slezská“, „romská“, „slovenská“ nebo třeba „vietnamská“. Není zde žádné správně nebo špatně.
Zmatek nastává, když se lidé ptají, zda mají napsat národnost česká nebo ČR. Odpověď je jednoduchá — stát je „Česká republika“, národnost je „česká“. Formulář tedy nevyplňujte „ČR“, ale „česká“ (pokud se tak identifikujete).
Národnost nemá žádný právní význam. I když uvedete, že se hlásíte k jiné národnosti než české, nijak to neovlivňuje vaše státní občanství nebo práva plynoucí z občanství České republiky.
Tady je jednoduchý návod:
Pokud formulář požaduje „státní občanství“, nejbezpečnější odpověď je „Česká republika“. Pokud se do kolonky nevejde celý název, můžete napsat „ČR“, nebo „české“. Ve většině případů to nebude problém.
Pokud je požadována „státní příslušnost“, platí totéž — odpověď „Česká republika“ nebo „česká“.
Příklady:
- Přihláška k trvalému pobytu: uveďte „Česká republika“
- Daňové přiznání nebo žádost o dávky: vyplňte „české“ nebo „ČR“
- Sčítání lidu – kolonka „národnost“: zde můžete napsat „česká“, „romská“ nebo cokoli jiného, nebo pole nechat prázdné
Pokud si nejste jisti, co napsat, řiďte se tím, co je uvedeno ve vašem občanském průkazu nebo cestovním pase. Tam najdete formu, kterou úřady preferují.
Tip na článek
Tip: Z informací z nejnovějšího sčítání lidu vyplývá, že se k jiné než české národnosti hlásí asi 640 000 občanů a k české a současně i jiné národnosti dalších přibližně 360 000 občanů. Jaká práva mají národnostní menšiny ČR?
Historický exkurz: Proč v tom máme takový zmatek?
Zmatek mezi státním občanstvím, státní příslušností a národností nevznikl náhodou. Svou roli sehrála i historie Československa.
V dobách Československé socialistické republiky (ČSSR) a následně České a Slovenské Federativní Republiky (ČSFR) se běžně používal pojem „státní příslušnost“. Každý občan měl zároveň „federální občanství“ a „občanství republiky“ – buď České, nebo Slovenské. Tato dualita právního postavení vedla k jistému zmatku, který přetrvává i po rozpadu federace v roce 1993.
Dnes už máme jen jedno státní občanství – České republiky. Přesto se v různých dokumentech nebo mezinárodních smlouvách občas objeví starší označení „státní příslušnost“.
Navíc v některých zemích se termíny „občanství“ a „národnost“ používají jinak než u nás. Například v Rusku nebo na Ukrajině má „národnost“ specifický právní význam, který se zapisuje do pasu. To může u cizinců žijících v Česku způsobit zmatky při vyplňování českých formulářů.
Nejčastější chyby a omyly
Pojďme si na závěr projít nejčastější chyby, kterých se lidé při vyplňování údajů o občanství, příslušnosti a národnosti dopouštějí.
- Zaměňování občanství a národnosti: To, že se někdo cítí být Čechem, neznamená automaticky, že má české občanství. A naopak, může být občanem ČR, ale hlásit se třeba k romské nebo maďarské národnosti.
- Nejasné odpovědi: Kolonka „státní občanství“ a odpověď „Evropa“ nebo „EU“? To vám neprojde. Musíte uvést stát — tedy Českou republiku.
- Vyplňování národnosti jako „ČR“: Národnost není stát, ale identita. Pokud píšete „ČR“, může být odpověď považována za nesmyslnou.
- Kolonky ponechané prázdné: Někdy může být problém i v tom, že člověk kolonku vynechá, i když je povinná. Pokud nevíte, poraďte se raději s daným úředníkem nebo využijte naši poradnu.
Rozluštěno jednou provždy
Je to jednodušší, než se zdá. Státní občanství / státní příslušnost = právní vztah se státem. Pokud jste občanem ČR, napište do formuláře „Česká republika“, „ČR“ nebo „české“.
Národnost = kulturní identita. Tady záleží na vašem přesvědčení, nikdo vám nemůže nařídit, co napsat. Můžete napsat „česká“, „romská“, nebo to nechat prázdné.
Shrnutí
Občanství, státní příslušnost a národnost nejsou synonyma, i když se v českých formulářích často zaměňují. Státní občanství ČR (nebo státní příslušnost) označuje právní vztah mezi osobou a státem a zakládá konkrétní práva a povinnosti. Lze ho získat narozením, udělením nebo jinými způsoby a do formulářů se běžně uvádí jako „Česká republika“, „české“ nebo „ČR“. Oproti tomu národnost je subjektivní identita – např. česká, romská nebo vietnamská – a nemá žádný právní význam. Často je uváděna při sčítání lidu, ale její vyplnění není povinné. Historicky se v Česku používal termín „státní příslušnost“, a i když byl nahrazen „občanstvím“, v některých dokumentech přežívá. Nejčastějšími chybami jsou zaměňování těchto pojmů, uvádění „EU“ místo státu nebo nesprávné vyplnění kolonky pro národnost. Pokud si nejste jistí, co napsat, vycházejte z údajů ve svých dokladech.
Často kladené dotazy
Jaký je rozdíl mezi státním občanstvím a státní příslušností?
V českém právu jsou tyto pojmy prakticky totožné. Oba označují právní vztah mezi člověkem a Českou republikou. Liší se jen historicky a jazykově.
Co mám napsat do kolonky „státní občanství“?
Nejběžnější správná odpověď je „Česká republika“. V některých případech úřady akceptují i zkrácenou formu „české“ nebo „ČR“.
Co znamená „národnost“ a proč se na ni úřad ptá?
Národnost vyjadřuje osobní identitu, ne právní status. Vyplňuje se dobrovolně, nejčastěji při sčítání lidu, a nemá žádné právní důsledky.
Můžu napsat do kolonky národnost „ČR“?
Ne. Národnost není stát, ale kulturní nebo etnická příslušnost. Správná odpověď by byla například „česká“, „romská“ nebo jiná identita.