Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Jak se bránit diskriminaci na pracovišti

Diskriminace není sprosté slovo, ale skutečný problém na mnoha pracovištích. Rozlišujeme však nejen přímou a nepřímou diskriminaci, ale i pozitivní diskriminaci.
vedoucí slovně kárá ženu sedící u počítače s hlavou v dlaních
4 minut čtení
3. 12. 2019

Co se rozumí diskriminací?

Přímá diskriminace znamená, že je s jednou osobou zacházeno hůře než s jinou ve srovnatelné situaci a to z důvodu rasy, etnického původu, národnosti, víry, světového názoru, pohlaví, zdravotního postižení, věku nebo sexuální orientace. Např. zaměstnavatel určí, že jen muži mají nárok na letní dovolenou, ženy pouze v listopadu.

Nepřímá diskriminace je zákeřnější. Je to jednání, kdy zaměstnavatel jedná zdánlivě v mezích práva, ale ve svých důsledcích je zaměstnanec diskriminován. Např. zakáže zaměstnavatel na krku jakékoliv kovové předměty všem zaměstnancům, přitom cílí na křesťany, kteří chtějí nosit zlatý křížek. Přítom k tomu ale není žádný objektivní důvod a jen se tak zaměstnavatel chce zbavit křesťanů, které zaměstnává.

Za nepřímou diskriminaci se považuje i odmítnutí či opomenutí přijmout přiměřená opatření pro zajištění přístupu zdravotně postižených osob. O takovou diskriminaci by však nešlo, kdyby nějaké toto opatření bylo příliš velké zatížení pro zaměstnavatele. Většinou se jedná o náklady, které by převýšily užitek, který by z toho zdravotně postiženým mohl plynout.

Dalšími formami diskriminace, které se hodně skloňují v souvislosti s kampaní “Me too” jsou obtěžování a pronásledování. Obtěžování může mít mnoho různých podob, od verbální po psaný projev, gesta nebo chování, ale musí být dostatečně závažné a vytvářet zastrašující, ponižující nebo urážlivou atmosféru. Není to tedy pozvání na rande či pochválení pěkného klobouku.

V personálních vztazích jsou časté i případy, kdy zaměstnanec má připomínky vůči zaměstnavateli nebo si stěžuje na porušování práv u inspektorátu práce. Zaměstnavatel pak začne zaměstnance různým způsobem pronásledovat a to se projeví třeba v podobě nepříznivého zacházení (tzv. mobbing).

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele?

S diskriminací totiž souvisí tzv. povinnost rovného zacházení se všemi zaměstnanci. Ať jde o postup při přijímání zaměstnance, pracovní podmínky, odměňování za práci, včetně jiných plnění, odbornou přípravu a příležitosti dosáhnout povýšení v zaměstnání.

Např. vykonávají-li konkrétní muž a žena u jednoho zaměstnavatele práci stejnou ve všech aspektech (složitost, odpovědnost, atd.), musí mít žena stejnou výši mzdy jako tento muž. Ve skutečnosti tomu tak ale stále v mnoha případech není. Rozdíl mezi platy u žen a mužů je v ČR stále přes 22 %, v rámci Evropy se tedy dá mluvit stále o “nadprůměru”.

O diskriminaci ani nerovné zacházení se však nejedná v případě, kdy zaměstnanec nesplňuje nároky na dané pracovní místo. Ty však musí být dostatečně přiměřené k výkonu dané práce. Např. těžko bude ve štědrovečerní pohádce hrát princeznu ošklivý starý chlap. Prostě zde vybíráme pěkné děvče hodící se i do daného prostředí.

Nemůže se také považovat za diskriminační postup zaměstnavatele, když nepřijme na pracovní místo ženu, které nesmí podle právního předpisu vykonávat (např. práce s těžkými břemeny, práce ve výškách apod.).

Dojde–li k diskriminaci, má poškozený právo se u soudu domáhat, aby byly odstraněny následky diskriminace. V určitých případech, kdy byla poškozena dobrá pověst či postavení ve společnosti, vznikne poškozené osobě právo na náhradu nemajetkové újmy v penězích. Výši peněžité náhrady určí soud vzhledem k závažnosti a k okolnostem, za nichž k porušení práva došlo. Zároveň může být vyměřena pokuta.

Některé formy diskriminace naopak zákon připouští nebo dokonce vyžaduje. Může jít o opatření zaměstnavatele k vyrovnání kvalifikace mezi zaměstnanci nebo k rovnoměrnému zastoupení v zaměstnávání mužů a žen.

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

od 490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 5
Hodnoceno: 1 krát

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

zaměstnankyně odchází z práce s krabicí plnou věcí

Nedodržení výpovědní lhůty

Našli jste si jinou práci, kde po vás chtějí nastoupit ihned. Vy ale máte ve svém současném zaměstnání ještě výpovědní lhůtu a zaměstnavatel vám ji nezkrátí?...

24. 8. 2018
Ondřej Preuss
Co znamená práce na

Co znamená práce na "IČO"?

Nabízí vám zaměstnavatel práci na IČO místo klasické pracovní smlouvy? Co to pro vás znamená a na co si dát pozor?

28. 8. 2018
Ondřej Preuss
Dokumenty ve složkách

Co je kvalifikační dohoda?

Nabídl vám zaměstnavatel, že vám zaplatí školení nad rámec vaší současné kvalifikace pod podmínkou, že s ním uzavřete kvalifikační dohodu? Co to je a co to pro vás znamená?

28. 8. 2018
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019