Svolení poškozeného jako okolnost vylučující protiprávnost
Svolení poškozeného je jednou z okolností vylučující protiprávnost. Jedná se o situace, kdy čin, který by byl za normálních okolností trestným činem nebo přestupkem, není považován za protiprávní a tedy ani za trestný, protože se vzhledem k okolnostem jedná o výjimečnou situaci uznanou zákonem.
Představte se třeba situaci, že se někomu násilím vlámete do domu. Takto bez kontextu by se rozhodně jednalo o trestnou činnost. Pokud však doplníte kontext – povodeň pomalu zaplavující zmíněný dům a nemohoucí babička, která se nemůže sama dostat ven, pak by se o trestnou činnost nejednalo.
Celkem existuje pět druhů okolností vylučujících protiprávnost:
- krajní nouze,
- nutná obrana,
- svolení poškozeného,
- přípustné riziko,
- oprávněné použití zbraně.
Související služba
Řešíte situaci související s okolností vylučující protiprávnost?
Popište nám svůj problém a my vám do 48 hodin připravíme právní rozbor. Připravíme vám nabídku právního zastoupení a u soudu budeme tvrdě vymáhat vaše práva.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Svolení poškozeného – definice a podmínky
Tento institut umožňuje, aby jednání, které by jinak bylo považováno za trestný čin, nebylo trestně postižitelné, pokud k němu dal poškozený svolení. Aby se skutečně jednalo o svolení poškozeného je třeba splnit několik podmínek:
Osoba musí být způsobilá svolení dát
Způsobilost osoby dát svolení znamená, že osoba, která svolení uděluje, musí být schopna plně rozumět povaze svého jednání, jeho důsledkům a musí být schopna toto jednání racionálně ovládat. Tato způsobilost se týká především svéprávnosti, tedy zda je osoba schopna právně platně jednat.
V praxi to znamená, že:
- Osoba musí být plnoletá a svéprávná.
- Osoba nesmí být pod vlivem omamných látek, alkoholu nebo jiných látek, které by mohly ovlivnit její schopnost rozhodovat.
- Osoba nesmí být duševně nemocná nebo trpět poruchou, která by mohla ovlivnit její schopnost pochopit důsledky svého jednání.
Tip na článek
Tip: Se svéprávností souvisí také trestní odpovědnost, tedy schopnost odpovídat za spáchané trestné činy. Přečtete si, co o ní říká trestní zákoník.
Svolení se týká věci, o které osoba může rozhodovat
Svolení se musí týkat záležitosti, o které je osoba oprávněna rozhodovat, což znamená, že člověk může udělit souhlas pouze k jednání, které se týká jeho vlastních práv nebo zájmů, nad kterými má právní kontrolu.
V praxi to znamená, že:
- Osoba může udělit svolení k lékařskému zákroku na svém těle, protože má právo rozhodovat o své tělesné integritě.
- Osoba může dát svolení k tomu, že zúčastní boxerského zápasu.
- Naopak osoba nemůže udělit svolení k činům, které by se týkaly práv někoho jiného (např. nemůže dát souhlas k tomu, aby byl někdo jiný zraněn) nebo které by byly v rozporu se zákonem (např. nemůže dát souhlas k tomu, aby byla sama zavražděna).
Svolení musí být dáno předem
Svolení musí být uděleno před samotným jednáním nebo současně s jednáním, které by jinak mohlo být považováno za protiprávní. To znamená, že poškozený musí jasně a vědomě souhlasit s určitým jednáním před tím, než k němu dojde, nebo alespoň ve chvíli, kdy k němu dochází.
Existuje také možnost, že svolení může být dáno až po spáchání činu, avšak pouze za určitých podmínek. V takovém případě je nutné, aby pachatel mohl důvodně předpokládat, že poškozený by s jeho jednáním vzhledem k okolnostem a svým poměrům souhlasil, i když tento souhlas nebyl získán předem nebo současně s činem.
Jak to v praxi může vypadat si vysvětleme na příkladech:
- Svolení předem: Pacientka přichází do nemocnice a po konzultaci s lékařem je informována o nutnosti chirurgického zákroku, který je nezbytný k léčbě jejího onemocnění. Lékař jí vysvětlí všechny rizika a přínosy operace. Pacientka po důkladném zvážení souhlasí s provedením operace a podepisuje informovaný souhlas.
- Svolení v průběhu činnosti: Během akutního lékařského zákroku dojde k nečekané komplikaci, která vyžaduje okamžitý další zákrok. Lékař, který provádí operaci, informuje pacientku, která je při vědomí, o nutnosti tohoto dalšího zásahu. Pacientka vyjadřuje svůj souhlas, aby se předešlo vážnějším následkům.
- Svolení po vykonání činnosti: Pacient je přivezen do nemocnice v bezvědomí po těžké nehodě a je nutné okamžitě provést život zachraňující operaci. Jelikož není možné získat jeho souhlas, lékaři operaci provedou.
Svolení je dobrovolné, určité, vážné a srozumitelné
Platí, že svolení musí být dobrovolné, určité, vážné a srozumitelné. Jednotlivé pojmy je možné vyložit následovně:
- Dobrovolné: Souhlas musí být dán bez jakéhokoliv nátlaku, fyzického nebo psychického donucení. Pokud by byl souhlas vynucen, nebyl by platný.
- Určité: Svolení musí být jasně definované a musí se vztahovat ke konkrétnímu jednání. Nejasný nebo obecný souhlas neplatí.
- Vážné: Souhlas musí být míněn vážně, nikoli v žertu nebo v situacích, kdy osoba nejedná s plným uvědoměním si důsledků.
- Srozumitelné: Svolení musí být vyjádřeno tak, že je zřejmé, co tím osoba myslí a že rozumí tomu, co povoluje.
V praxi to znamená, že například osoba, která souhlasí s lékařským zákrokem, musí být jasně informována o povaze zákroku a jeho rizicích, a její souhlas musí být získán bez jakéhokoliv nátlaku.
Svolení poškozeného – příklady
Se svolením poškozeného se můžeme setkat v různých oblastech života. Nejtypičtěji pak:
- U lékařských zákroků: Pacienti běžně udělují informovaný souhlas k operacím. Bez tohoto souhlasu by mohl být zákrok považován za těžké ublížení na zdraví.
- Při sportu: Kontaktní sporty jako jsou bojové sporty nebo třeba hokej s sebou nesou riziko zranění. hráči proto souhlasí s tím, že budou vystaveni riziku zranění, které je součástí hry. Bez tohoto souhlasu by mohl být každý úder nebo kontakt považován za útok nebo ublížení na zdraví.
- Při dalších zásazích do těla: Pokud si chce člověk nechat udělat tetování nebo piercing, uděluje souhlas se zásahem do kůže. V opačném případě by se mohlo jednat o ublížení na zdraví.
Shrnutí
Svolení poškozeného představuje důležitý právní institut, který umožňuje, aby jednání, jež by za normálních okolností bylo považováno za trestný čin nebo přestupek, nebylo trestně postižitelné. Tento princip je nezbytný pro ochranu práv a svobod jednotlivců, kteří jsou schopni sami rozhodovat o svých záležitostech a zájmech. Klíčové podmínky zahrnují způsobilost osoby udělit svolení, dobrovolnost, jasnost a specifikaci toho, že svolení se týká záležitostí, o kterých může daná osoba rozhodovat.