První pomoc při zneužití platební karty

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
25. srpna 2024
7 minut čtení
7 minut čtení
Trestní právo

Platební karty se staly běžnou součástí našeho každodenního života, ale s jejich rozšířením přichází i riziko zneužití. Dnes si přiblížíme, jak se můžete efektivně chránit před zneužitím své karty, jaké kroky podniknout, pokud se stanete obětí takového činu, a jaké právní důsledky mohou viníky postihnout.

platební karta, zneužití platební karty

Jak a kdy může dojít ke zneužití platební karty?

Zneužití platební karty znamená neoprávněné použití karty nebo jejích údajů k provedení transakcí bez vědomí a souhlasu jejího majitele. Toto jednání může mít mnoho podob, od fyzického zneužití karty až po sofistikované kybernetické útoky.

K fyzickému zneužití dojde snadno například při krádeži peněženky nebo karty. Pachatel může následně kartu použít k platbám v obchodech, vybírání hotovosti z bankomatu, případně i k nákupům na internetu, pokud má přístup k údajům karty.

Phishing je dalším častým způsobem, jak dochází k neoprávněnému použití karty. Jedná se o podvodné techniky, při kterých jsou oběti pomocí různých strategií přesvědčeny, aby dobrovolně poskytly své citlivé údaje. Pachatelé často zasílají e-maily nebo SMS zprávy, které vypadají jako oficiální komunikace od banky nebo jiné důvěryhodné instituce, a vyžadují zadání údajů o kartě na falešné webové stránce.

 

Tip na článek

Tip: Internet je světem plným příležitostí, zábavy a informací. V našem dalším článku se zaměřujeme na nebezpečí, které na nás na internetu číhají, podíváme se na nejčastější druhy podvodů a poradíme vám, jak se na internetu chovat, abyste se těmto nebezpečím vyhnuli.

Související služba

Stali jste se obětí či svědkem trestného činu, zvažujete podání trestního oznámení?

Poradíme, jak postupovat. Ochráníme vaše práva rychle, efektivně a výhodně.

Chci se poradit

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Kybernetické útoky představují sofistikovanější metody, kdy hackeři napadají databáze obchodníků nebo poskytovatelů platebních služeb a získávají údaje o kartách ve velkém. Tyto informace poté mohou být použity k neautorizovaným transakcím nebo prodávány na černém trhu.

Všechny tyto formy zneužití karty mohou mít pro oběť závažné finanční důsledky.

Jak se chránit před zneužitím platební karty?

Začněte tím, že svou kartu budete vždy nosit na bezpečném místě a nebudete ji nechávat bez dozoru. Důležité je také pravidelně kontrolovat výpisy z účtu a sledovat podezřelé transakce, které by mohly naznačovat zneužití. V elektronickém bankovnictví si také můžete nastavit různá upozornění a především limity pro používání karty.

Při online nákupech je klíčové nakupovat pouze na ověřených a zabezpečených stránkách. Vždy zkontrolujte, zda webová adresa začíná na „https://“ a zda je vedle ní symbol zámku, což indikuje zabezpečené připojení. Nikdy nesdílejte údaje o kartě přes e-mail, SMS či telefonní hovor a využívejte dvoufaktorovou autentizaci tam, kde je to možné.

Tip na článek

Tip: “Výhodné” e-mailové nabídky na koupi podezřele levných či běžně nedostupných předmětů raději ignorujte. Koupě falešné Viagry, “značkových” reproduktorů či kabelek se již mnohokrát ukázala jako podvod. Odkaz vede zpravidla na podezřelou webovou stránku, jejíž provozovatelé po zakoupení nereálně levného výrobku zneužijí údaje o zadané platební kartě.

Při používání bankomatů se vyhněte těm, které vypadají podezřele nebo jsou umístěny na odlehlých místech. Před vložením karty zkontrolujte, zda není na bankomatu nainstalováno podvodné zařízení, jako je tzv. skimmer, který by mohl kopírovat údaje z vaší karty. Obecně pokud je na bankomatu nainstalováno jakékoliv nezvyklé zařízení, tak mu svou kartu nesvěřujte.

Jak jsme již výše zmínili, dalšími užitečnými opatřeními jsou nastavení limitů pro platby a výběry, používání virtuálních karet pro online platby, a v neposlední řadě i okamžitá blokace karty v případě jejího ztracení nebo podezření na zneužití. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel můžete výrazně snížit riziko zneužití vaší platební karty. Pokud budete mít například týdenní limit nastavený na 20 000 Kč (či méně), můžete zabránit největším excesům, jako je “vytunelování” celého konta.

Co dělat, pokud se stanete obětí zneužití karty?

Pokud zjistíte neoprávněnou transakci na svém účtu, je důležité jednat co nejrychleji. Prvním krokem by měla být okamžitá blokace vaší platební karty. To lze obvykle provést prostřednictvím mobilní aplikace vaší banky, internetového bankovnictví nebo zavoláním na zákaznickou linku banky. Kontaktní informace pro blokaci karty jsou někdy uvedeny na zadní straně karty, ale je dobré je mít uložené i jinde, abyste k nim měli přístup i v případě ztráty karty.

Po zablokování karty je nutné informovat banku o neoprávněné transakci. Banka vás obvykle požádá o podrobnosti transakce, aby mohla zahájit šetření. Je důležité také co nejdříve písemně potvrdit, že jste transakci neautorizovali, což může zahrnovat vyplnění formuláře pro reklamaci.

Dalším krokem je nahlášení zneužití karty na policii, zejména pokud došlo ke značné finanční škodě. Policie bude potřebovat podrobnosti o transakci a může si vyžádat i kopie komunikace s bankou. Zpráva od policie může být také užitečná při dalším jednání s bankou nebo pojišťovnou.

Během celého procesu komunikujte s bankou pravidelně a sledujte stav vyšetřování. Je důležité si uschovat všechny doklady a komunikaci, které mohou sloužit jako důkazy při případném sporu či trestním řízení.

Právní aspekty a trestní odpovědnost za zneužití platební karty

Zneužití platební karty je závažným trestným činem, který podle trestního zákoníku může spadat i pod více skutkových podstat. Typickou skutkovou podstatou spojenou se zneužitím platební karty je Neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku – sem spadá jak používání cizí platební karty (Kdo sobě nebo jinému bez souhlasu oprávněného uživatele opatří, zpřístupní, přijme nebo přechovává platební prostředek, který umožňuje výběr hotovosti…), tak také padělání platební karty – například prostřednictvím již zmíněného skimmingu (Kdo sobě nebo jinému opatří, zpřístupní, přijme nebo přechovává padělaný nebo pozměněný platební prostředek…). Trestní zákon určuje jednotlivé varianty tohoto trestného činu dle závažnosti, přičemž v případě padělání a účasti v organizované skupině či spáchání trestného činu velkého rozsahu hrozí až 12 let odnětí svobody. Pokud se pachatel dopustí “pouze” využívání cizí platební karty, hrozí mu nejvýše dva roky odnětí svobody.

Trestní zákon dále rozlišuje trestné činy spojené s paděláním peněz (Padělání a pozměnění peněz, Udávání padělaných a pozměněných peněz, případně Výroba a držení padělatelského náčiní a zařízení určeného k neoprávněnému získání platebního prostředku). Posledně jmenovaná skutková podstata opět míří i na padělání platebních karet.

Příběhy z praxe

V praxi existuje řada případů, kdy oběti zneužití platební karty dokázaly uspět v právních sporech a získat odškodnění. Dokonce i když vám vaše banka nejprve odmítne jakkoliv pomoci, vyplatí se být trpělivý a trvat na svých právech (tedy především v případě, kdy jste v tom nevinně; nikdo vám nenahradí úbytek z karty, kterou si vypůjčil váš nezletilý syn na nákup počítačových her).

V médiích jsme se například setkali s příběhem ženy, která zjistila, že její platební karta byla zneužita k nákupům v zahraničí, přestože sama v danou chvíli nikam fyzicky nevycestovala. Ihned kontaktovala svou banku a nahlásila neoprávněné transakce. Banka zprvu odmítla reklamaci s tím, že transakce byly provedeny správně. Žena se ale nevzdala a řešila případ přes Finančního arbitra. Ten nakonec rozhodl v její prospěch a banka nakonec musela všechny neoprávněné transakce refundovat.

Jiný známý případ se týká podnikatele, který objevil neoprávněné výběry z firemního účtu. Po zjištění, že karty byly zneužity pomocí skimmingu, což je technologie, která kopíruje data z magnetického proužku karty, okamžitě kontaktoval banku a policii. I v tomto případě banka nejprve odmítla reklamaci a podnikatel se obrátil na soud. Soudní řízení odhalilo nedostatečné zabezpečení bankomatu, což vedlo k rozhodnutí ve prospěch podnikatele a k nařízení vrácení všech ztracených prostředků.

Z advokátní praxe:

Na advokátní kancelář Dostupný advokát se čas od času obracejí oběti podobných trestných činů. Jeden čas oběti zaznamenaly přesvědčivé a naléhavé telefonáty o tom, že z jejich účtu právě někdo vybírá vysoký obnos. V panice pak sdělily cenné údaje o své kartě a následně skutečně ke zneužití došlo. Vězte ale, že banky údaje o vaší kartě znají a nechtějí je prověřovat prostřednictvím mailu ani telefonního hovoru. Pouze některé z případů trestních oznámení dopadly ve prospěch obětí. Stalo se tak v situaci, kdy bylo obětí více a některé z hovorů byly dokonce nahrávány a policie tak získala řadu důkazů.

Budoucnost bezpečnosti platebních karet

Bezpečnost platebních karet se neustále vyvíjí, aby čelila stále sofistikovanějším hrozbám. Moderní technologie a právní rámec hrají klíčovou roli v ochraně spotřebitelů a zajištění bezpečného prostředí pro finanční transakce.

Jednou z nejvýznamnějších technologických inovací, která již nyní zvyšuje bezpečnost platebních karet, je zavedení čipových karet s technologií EMV (Europay, Mastercard, Visa). Tyto karty generují unikátní kód pro každou transakci, čímž výrazně snižují riziko zneužití dat. V budoucnu se očekává další rozšíření biometrických ověřovacích metod, jako je rozpoznávání otisků prstů, obličeje nebo duhovky, což může poskytnout ještě vyšší úroveň zabezpečení.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Podání trestního oznámení

Ocitli jste se situaci, která vyžaduje podání trestního oznámení? Jsme tu od toho, abychom vám pomohli. Spolehlivě ochráníme vaše práva a celý proces vyřídíme za vás. Vše zvládneme rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)