Databáze ochranných známek: K čemu slouží a jak v nich hledat?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
17. dubna 2025
6 minut čtení
6 minut čtení
Ostatní právní témata

Zaregistrovali jste si značku a máte pocit, že je hotovo? Omyl. Ochranná známka není neprůstřelná vesta a rozhodně nezaručuje, že vás nikdo nebude napadat. A ještě horší je, když se registrujete bez předchozího prověření – to může vést k bolestnému sporu a ztrátě značky. Klíčem k prevenci jsou databáze ochranných známek. K čemu slouží, kde je najdete a jak v nich efektivně hledat?

Řekněme si to hned na začátku: Ochranná známka není štít, který automaticky ochrání vaši značku před útokem. Přesto má spousta podnikatelů pocit, že jakmile mají tuto papírovou jistotu v ruce, tak jsou krytí. Jenže pak může přijít studená sprcha.

Představte si, že si malý e-shop s oblečením zaregistruje ochrannou známku na název své značky – dejme tomu „Urban Fox“. Všechno proběhne hladce. Logo, web, doména, reklama, sociální sítě – značka roste. Jenže po roce přijde výzva: firma z Německa, která už léta používá a má registrovanou podobnou známku „UrbanFuchs“, podá žalobu na zrušení. A ejhle – „Urban Fox“ přichází o značku, doménu i důvěru zákazníků.

Proč? Protože původní vlastník české známky ignoroval databázi ochranných známek. Nikdy se nepodíval, jestli podobná nebo zaměnitelná známka už náhodou neexistuje. A ta existovala – jen v jiné zemi a trochu jinak zapsaná. Přesto měla právní sílu.

Proč to tak funguje? Protože v právu duševního vlastnictví neplatí „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ bez výhrad. Pokud vaše známka koliduje s již existující, starší známkou – ať už slovně, obrazově nebo významově – máte problém.

I proto je potřeba používat databáze ochranných známek. Ochrannou známku nestačí pouze mít, je potřeba ji před registrací prověřit, sledovat ji během jejího života a bránit ji, když je ohrožena. K tomu všemu slouží právě zmíněná databáze ochranných známek.

Související služba

Zaregistrujeme vaši značku

Ať už začínáte podnikat a chcete ochránit svou značku, anebo vám najednou vznikla potřeba ochránit se před konkurencí, pomůžeme vám s registrací ochranné známky. Všechnu administrativu vyřídíme za vás.

To mě zajímá

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 6 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Co je databáze ochranných známek a kdo ji spravuje?

Když se řekne databáze ochranných známek, tak si mnoho lidí bezděčně představí něco velmi technického. A svým způsobem mají i pravdu. Jedná se totiž o rozsáhlé seznamy, rejstříky a evidenční systémy. Zároveň však jde o nástroje plné praktických informací, které snadno využijete, i pokud nemáte zrovna právnické vzdělání.

V každé databázi ochranných známek se dají dohledat tyto informace:

  • název známky (slovní označení),
  • typ (slovní, obrazová, kombinovaná, zvuková…),
  • vlastník/přihlašovatel,
  • status známky (podaná, zveřejněná, zapsaná, zamítnutá, zrušená…),
  • třídy výrobků a služeb (tzv. Niceská klasifikace),
  • země nebo územní platnost (např. ČR, EU, mezinárodně),
  • obrazové znázornění – u log a obrazových známek,
  • data – datum podání, zveřejnění, zápisu, případně zamítnutí.

Existují tři velké instituce, které rejstříky ochranných známek spravují. Českou databázi spravuje Úřad průmyslového vlastnictví. Ten obsahuje veškeré přihlášky a zapsané ochranné známky pro území České republiky. Zároveň umožňuje fulltextové i pokročilé vyhledávání. Ve vyhledávacím formuláři patentů a užitných vzorů stačí zadat pár údajů a už si můžete prohlížet všechny české přihlášky vynálezů zveřejněné od roku 1991, patenty, užitné vzory a evropské patenty platné na území Česka.

Dále je pak evropská databáze EUIPO (European Union Intellectual Property Office), která shromažďuje všechny ochranné známky platné v celé Evropské unii (takzvané ochranné známky EU). Třetí databází ochranných známek je potom mezinárodní databáze WIPO (World Intellectual Property Organization), která obsahuje ochranné známky zapsané podle Madridského systému, s výběrem států, kde platí (např. EU, USA, Čína…). Ta by pro vás byla důležitá většinou jen ve chvíli, kdy plánujete expandovat mimo Evropskou unii.

Všechny databáze jsou přístupné online a jsou veřejné. Za vyhledání značky nemusíte platit ani se nemusíte registrovat.

Tip na článek

Tip: Pro jednodušší hledání napříč různými databázemi můžete využít platformu TMview, kde najdete ochranné známky z více než 70 zemí světa – včetně ČR.

Kdy a proč v databázích ochranných známek hledat?

Ochranná známka není pouze o registraci, jde o nástroj, který má svoji hodnotu – a také rizika. A právě databáze ochranných známek vám pomůže v různých fázích podnikání chránit svou značku i investice.

1. Při výběru názvu značky, domény nebo loga

Pokud chcete pojmenovat nějaký svůj nový produkt nebo službu, pak se podívejte do databází ještě před tím, než si objednáte logo a koupíte doménu. Možná totiž někdo už používá podobný vizuál nebo název. A pokud by vaše značka byla zaměnitelná, pak by byla neplatná. Takže se díky použití databáze vyhnete riziku, že budete muset měnit jméno, nebo dokonce platit někomu odškodnění.

2. Před podáním přihlášky ochranné známky

Ještě než sami něco přihlásíte, měli byste si logicky ověřit, že vám to projde. Možná vám to zní banálně, ale spousta lidí prostě zkusí něco podat a doufá, že jí to projde. Jenže Úřad průmyslového vlastnictví kontroluje kolize, a pokud nějaká existuje, pak přihlášku zamítne.

3. Při expanzi na nové trhy

Chcete se se svým produktem vydat na Slovensko, do Německa nebo třeba do USA? Pak si zkontrolujte databáze tamních známek. Překvapivě často se totiž stává, že značka, která je volná v Česku, je chráněná v jiné zemi. V praxi to vypadá tak, že česká firma s názvem „Milo“ chce expandovat na německý trh. Jenže tam už existuje „Milo®“ chráněná značka známého výrobce potravin. Výsledkem by tedy byla nutnost změny názvu.

4. Při podezření na porušení práv

Máte pocit, že vám někdo zkopíroval logo? Nebo že používá podobné barvy, fonty nebo znění? Pak se podívejte, jestli má zapsanou ochrannou známku. Pokud ne, pak může jít o porušení vašich práv. Ale jakmile ji zaregistrovanou má, možná se vy sami pohybujete na tenkém ledě.

5. Před koupí firmy nebo značky

Děláte due diligence? Pak nezapomeňte projít také seznam ochranných známek dané firmy. To, že nějaká značka existuje, ještě neznamená, že je právně chráněná. Spousta firem má totiž skvělé jméno, ale nemá zaregistrovanou ochrannou značku. Jiné ji zase mají, ale už je propadlá nebo napadaná. Díky databázím ochranných známek jednoduše zjistíte aktuální stav.

6. Pravidelně pro monitoring a podávání námitek

Jedna věc je ochrannou známku získat, druhá věc je chránit ji. Díky pravidelnému sledování databází zjistíte, zda si někdo nezkouší registrovat něco podezřele podobného vaší známce, stihnete podat námitku (máte jen 3 měsíce od zveřejnění) a budete mít také povědomí o tom, jak vaše konkurence rozšiřuje svou ochranu.

Shrnutí

Databáze ochranných známek jsou nepostradatelným nástrojem pro každého, kdo chce svou značku nejen zaregistrovat, ale především ji dlouhodobě chránit. Nestačí si totiž známku pouze zapsat – je třeba ji ještě před registrací prověřit, průběžně sledovat a v případě potřeby bránit. Právě k tomu slouží národní (Úřad průmyslového vlastnictví), evropské (EUIPO) i mezinárodní databáze (WIPO), které obsahují klíčové informace o existujících ochranných známkách: od názvu, typu a vlastníka přes třídy výrobků až po právní status. Vyhledávání je zdarma, online a zvládne ho i laik. Pomocí databází lze předejít zbytečným právním sporům, odhalit kolidující známky ještě před podáním přihlášky, ověřit dostupnost značky při expanzi na nové trhy, zjistit stav práv při nákupu firmy, identifikovat možné porušení práv nebo průběžně monitorovat, zda někdo neohrožuje vaši značku. Kdo chce budovat silnou a udržitelnou značku, ten by měl mít práci s databázemi ve svém podnikatelském návyku.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 6 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8—18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)