Právník pro podnikání
Máme 2 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Jak na ochrannou známku a její registraci

Vytvořili jste zajímavý produkt nebo se vaše firma rozjíždí a stává známou? Určitě byste neměli podcenit právní ochranu vaší značky nebo názvů produktů či služeb.
stoh papírů s razítkem
3 minut čtení
20. 8. 2018

V obchodním světě se často stává, že konkurence brzy začne nabízet na trhu výrobek pod stejnou značkou nebo názvem. Abyste byli dostatečně chráněni, je nejlepší provést registraci ochranné známky.

Co je ochranná známka?

Může to být jakékoliv označení, které je nějak graficky znázorněno a musí splňovat zákonem stanovené podmínky. Nejčastěji to bývá Logo, slovo nebo fráze označující konkrétní výrobek, ale také barva tvar nebo obal výrobku. Ochranná známka zajišťuje dostatečnou ochranu registrované obchodní značky. Vlastník ochranné známky má výlučné právo k jejímu užívání. Nikdo další ji tedy nesmí používat a kopírovat. Má také právo k užívání značky ®.

Ochranná známka platí 10 let od podání přihlášky a po uplynutí této doby je možné žádat o její prodloužení. Platí pouze na území České republiky, lze ale registrovat i evropské, nebo mezinárodní ochranné známky.

Právník pro podnikání

Poskytneme vám zkušeného právníka pro vaše podnikání. Ať už budete jeho pomoc potřebovat nárazově, nebo třeba celý rok, bude vám vždy k dispozici. Při objednávce platíte pouze cenu za první měsíc služby, dále probíhá úhrada v měsíčních intervalech.

Registrace ochranné známky

Registrace se provádí u Úřadu průmyslového vlastnictví. Po podání přihlášky úřad zkoumá, zda má přihláška všechny formální náležitosti, a poté zda je možné ochrannou známku zaregistrovat. Tedy zda se nejedná o označení, které se například shoduje s jinou již existující známkou, jestli se nejedná o označení druhu věcí, klamavé označení atd. K tomuto zkoumání funguje na Úřadu průmyslového vlastnictví automatizovaný systém řízení o ochranných známkách a systém prohledává databázi podle různých kritérií (např. podle znění známky, obrazového třídění, druhu a také podle vlastníka registrované ochranné známky výrobku nebo služby). Pokud tedy úřad zjistí, že přihláška nesplňuje některá kritéria, nezaregistruje ji.

V další fázi procesu úřad zveřejní přihlášku a veřejnost může ve lhůtě 3 měsíců podávat námitky a připomínky, o kterých následně úřad rozhodne. K námitkám je možné se vyjádřit a tím je i vyvrátit. Pokud vznikne takovýto spor, je možné i smírné řešení. Tedy s namítajícím uzavřít dohodu. Lze také části výroku přihlášky omezit o napadené části. Je tedy na místě před podáním přihlášky provést vlastní rešerši zamýšleného loga či názvu, neboť případnými spory se celý proces registrace časově velmi prodlouží, finančně prodraží a může skončit i neúspěchem. Za jednotlivé úkony se platí správní poplatky úřadu průmyslového vlastnictví.

Celý proces je poměrně složitý, a může skončit neúspěchem například kvůli drobné chybě, námitkám a podobně. Doporučujeme obrátit se na odborníky, kteří vám ochrannou známku zařídí. Vyhnete se tak starostem a předejdete možnému zdržení a prodražení celého procesu.

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Právník pro podnikání

Poskytneme vám zkušeného právníka pro vaše podnikání. Ať už budete jeho pomoc potřebovat nárazově, nebo třeba celý rok, bude vám vždy k dispozici. Při objednávce platíte pouze cenu za první měsíc služby, dále probíhá úhrada v měsíčních intervalech.

od 3300 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 0.9
Hodnoceno: 4 krát

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Obrázek k článku Na co nezapomenout ve smlouvě o dílo

Na co nezapomenout ve smlouvě o dílo

Opravujete byt či si necháváte vytvořit webové stránky? Nebo jste naopak ten, kdo pro zákazníka dům staví nebo mu třeba opravuje auto? Pak v těchto případech budete uzavírat smlouvu o...

17. 1. 2018
Ondřej Preuss
Obrázek k článku Ochrana osobnosti – Jak se bránit zásahu do cti?

Ochrana osobnosti – Jak se bránit zásahu do cti?

Stali jste se někdy obětí pomluvy? Představme si například situaci, kdy někdo začne opakovaně zveřejňovat na různých sociálních sítích vaši upravenou fotografii, která naznačuje, že něco kradete v obchodě....

30. 11. 2016
Ondřej Preuss
Obrázek k článku Výhody a nevýhody podnikání právnické osoby oproti podnikání na živnostenský list

Výhody a nevýhody podnikání právnické osoby oproti podnikání na živnostenský list

Rozvíjí se vaše podnikání úspěšně a přemýšlíte, jestli vám už není živnostenské oprávnění příliš těsné? Přemýšlíte nad nevýhodami, které vám založení právnické osoby přinese? Nevíte, jaké kroky k založení společnosti...

3. 10. 2017
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019