Jak se bránit výpovědi po 1.1.2014?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
1. ledna 2015
2 minuty čtení
2 minuty čtení
Pracovní právo

Nový občanský zákoník přinesl mnoho změn zejména do občanského a obchodního práva. Původně měl být jeho podkapitolou i úplně nový zákoník práce.

Jak se bránit výpovědi na hodinu

Tato koncepce nakonec neprošla, přesto se však i v pracovním právu setkáváme s dílčími změnami. Zejména pak v oblastech, které jsou na NOZ přímo navázány.

Zásadní novinkou je však možné prolomení prekluzivní lhůty dvou měsíců na zpochybnění výpovědi z pracovního poměru. O co jde?

Dříve platilo, že pokud byl pracovní poměr rozvázán sporně nebo nepřátelsky, běžela lhůta dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr tímto rozvázáním skončit (například ode dne, kdy uplynula výpovědní doba). Během této krátké doby bylo třeba podat žalobu na neplatnost příslušné výpovědi. Nebyla-li žaloba podána, soud již výpověď zrušit nikdy nemohl, i kdyby byla od začátku zcela nesmyslná (viz § 72 zákoníku práce).

Související služba

Dostal(a) jsem výpověď z práce

Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Mnozí odborníci dovozují, že toto pravidlo má čerstvě trhlinu. Nově totiž zákoník práce u některých rozvazovacích právních jednání uvádí, že se k nim nepřihlíží. Jedná se o výpověď, okamžité zrušení nebo výpověď ve zkušební době učiněné jinak než písemně. Následkem formálně nesprávně provedené výpovědi, tak není její neplatnost (které by bylo třeba se domáhat starým postupem s dvouměsíční lhůtou na podání žaloby), ale ještě závažnější zdánlivost (nicotnost).

Zdánlivé právní jednání jakoby neexistuje, nikdo ho nemusí respektovat a nemá žádné právní následky. Zdánlivosti se tedy není třeba domáhat ve dvouměsíční lhůtě, ale může být namítnuta i kdykoliv později, resp. patrně v obecné tříleté promlčecí lhůtě. To, co dříve opatrně dovozovaly soudy, je tak tedy nyní přímo v zákoně.

Citace zvýrazněná: Zdánlivé právní jednání jakoby neexistuje, nikdo ho nemusí respektovat a nemá žádné právní následky. Zdánlivosti se tedy není třeba domáhat ve dvouměsíční lhůtě, ale může být namítnuta i kdykoliv později, resp. patrně v obecné tříleté promlčecí lhůtě. To, co dříve opatrně dovozovaly soudy, je tak tedy nyní přímo v zákoně.

Citace s čárou: Zdánlivé právní jednání jakoby neexistuje, nikdo ho nemusí respektovat a nemá žádné právní následky. Zdánlivosti se tedy není třeba domáhat ve dvouměsíční lhůtě, ale může být namítnuta i kdykoliv později, resp. patrně v obecné tříleté promlčecí lhůtě. To, co dříve opatrně dovozovaly soudy, je tak tedy nyní přímo v zákoně.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Dostal(a) jsem výpověď z práce

Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)