Tato koncepce nakonec neprošla, přesto se však i v pracovním právu setkáváme s dílčími změnami. Zejména pak v oblastech, které jsou na NOZ přímo navázány.
Zásadní novinkou je však možné prolomení prekluzivní lhůty dvou měsíců na zpochybnění výpovědi z pracovního poměru. O co jde?
Dříve platilo, že pokud byl pracovní poměr rozvázán sporně nebo nepřátelsky, běžela lhůta dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr tímto rozvázáním skončit (například ode dne, kdy uplynula výpovědní doba). Během této krátké doby bylo třeba podat žalobu na neplatnost příslušné výpovědi. Nebyla-li žaloba podána, soud již výpověď zrušit nikdy nemohl, i kdyby byla od začátku zcela nesmyslná (viz § 72 zákoníku práce).
Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.
Mnozí odborníci dovozují, že toto pravidlo má čerstvě trhlinu. Nově totiž zákoník práce u některých rozvazovacích právních jednání uvádí, že se k nim nepřihlíží. Jedná se o výpověď, okamžité zrušení nebo výpověď ve zkušební době učiněné jinak než písemně. Následkem formálně nesprávně provedené výpovědi, tak není její neplatnost (které by bylo třeba se domáhat starým postupem s dvouměsíční lhůtou na podání žaloby), ale ještě závažnější zdánlivost (nicotnost).
Zdánlivé právní jednání jakoby neexistuje, nikdo ho nemusí respektovat a nemá žádné právní následky. Zdánlivosti se tedy není třeba domáhat ve dvouměsíční lhůtě, ale může být namítnuta i kdykoliv později, resp. patrně v obecné tříleté promlčecí lhůtě. To, co dříve opatrně dovozovaly soudy, je tak tedy nyní přímo v zákoně.
Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.
Dostali jste od zaměstnavatele výpověď nebo uzavřeli dohodu o skončení pracovního poměru? Na jaké odstupné máte v takovém případě nárok? To je jeden z častých dotazů našich klientů.
Stále se množí dotazy uživatelů našeho webu, zda může zaměstnavatel sledovat nebo soustavně monitorovat zaměstnance při pracovní činnosti....
Nový občanský zákoník („NOZ“) zásadním způsobem mění úpravu srážek ze mzdy. Snaží se je sjednotit a zjednodušit. Pracovní právo je tak přístupnější....