Jak dát výpověď v práci v 5 bodech | Dostupný advokát

Jak dát výpověď v práci v 5 bodech

Obrázek k článku Jak dát výpověď v práci v 5 bodech

23. 5. 2016 / autor: Ondřej Preuss

Přišla Vám lepší nabídka? Nemůžete vystát nervózního či sadistického šéfa? Nebo si prostě potřebujete odpočinout? Poradíme Vám, jak podat výpověď a nepřipravit se o svá práva.

1. Kde to mám podepsat? Kam mám výpověď doručit?

Výpověď je vždy nutné podat písemně s vlastnoručním podpisem. Jen tak bude platit. Nespoléhejte se však na předání z ruky do ruky. Doručení výpovědi je potřeba prokázat.

Nejlepší je tedy výpověď podat osobně a zároveň si nechat u zaměstnavatele potvrdit její kopii podpisem a razítkem (postačí na podatelně).

Pokud to nejde, pošlete ji poštou. Vždy však alespoň doporučeně a pečlivě uschovejte podací lístek.

2. Co musí výpověď obsahovat? Existuje nějaký formulář?

Na výpověď není žádný předepsaný vzor či formulář. Mělo by z ní být jasné, kdo ji dává, komu a kdy. Důvod výpovědi, tedy proč chce zaměstnanec odejít, uvádět nemusí. Naopak, pokud podává výpověď zaměstnavatel, musí důvod jasně vymezit a obhájit si ho.

3. Jak dlouho trvá výpovědní doba, tedy kdy podat výpověď, když už mám domluvené nové místo?

Výpovědní doba je zpravidla dvouměsíční. V pracovní smlouvě může být sjednána i delší, nikdy ne kratší. Začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Pokud tedy dáte výpověď např. 31.5., skončí výpovědní doba 31.7. Pokud by byla doručena o den později, tedy první červnový den, skončí až 31.8. Určité výjimky pak může způsobit např. nemoc zaměstnance.

4. Potřebuji z práce odejít dřív než za dva měsíce, jaké mám možnosti? A co když jen tak bez dohody přestanu do práce v době běžící výpovědi chodit - co mi hrozí?

Vždy je možné se dohodnout na jakémkoliv dni ukončení (rozvázání) pracovního poměru, tedy i ze dne na den. To však předpokládá souhlas obou stran – zaměstnance i zaměstnavatele.

Pokud dohoda není možná, měl by zaměstnanec výpovědní dobu dodržet. Měl by tedy výpověď dát včas, a to i tehdy, když ho od toho zaměstnavatel zrazuje a nabízí jednání o lepších podmínkách. Výpověď je totiž vždy možné dohodou zrušit, takže se tím zaměstnanec o nic nepřipravuje a může jednat dál.

Pokud by zaměstnanec odešel bez svolení zaměstnavatele dříve, vystavuje se riziku, že po něm zaměstnavatel bude požadovat náhradu škody (např. nedokončený projekt prodražil náklady na externisty, stála výrobní linka atd.). Zaměstnavatel by to však musel velmi dobře prokázat, včetně výše dané škody. Nemůže ji tedy “střelit” od boku.

5. Jak je to s konkurenční doložkou?

Pokud dáte výpověď, nemusí se vaše pouto s bývalým zaměstnavatelem úplně přetrhnout. Může přetrvat např. v zákazu pracovat pro konkurenční společnost kvůli uzavřené konkurenční doložce.

Konkurenční doložka je vlastně dohoda, že zaměstnanec nějakou dobu (nejdéle však rok) po skončení pracovního poměru nebude vykonávat výdělečnou činnost, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči zaměstnavateli soutěžní povahu. Zabraňuje se tím zneužití know-how. Za to však musí být sjednáno i peněžité vyrovnání, které zaměstnavatel hradí zaměstnanci po celou dobu „nekonkurence“.

Stáhněte si zdarma vzor výpovědi. Se vším ostatním okolo změny zaměstnaní vám rovněž pomůžeme.

Zajistíme, že vaše výpověď bude platná. Pomůžeme vám dostat od zaměstnavatele vše, na co máte nárok. Už do dvou dnů, v celém Česku!

Ochráníme vaše práva, pokud se chystáte dát výpověď v práci. S námi máte jistotu, že vaše výpověď bude platná a vy nepřijdete o nic, na co máte dle pracovní smlouvy nárok. Vše vám pomůžeme vyřešit už do dvou dnů, pohodlně a on-line.

Rychle pryč ze zaměstnání k nové výzvě

Ať si přejete ukončit pracovní poměr výpovědí, nebo se chcete na odchodu se zaměstnavatelem dohodnout (laicky výpověď dohodou), a to ve zkušební době nebo po jejím uplynutí, naše právní služba vám zajistí důstojný odchod ze zaměstnání.

Ochráníme vaše práva, vyjednáme odstupné

Pečlivě zanalyzujeme vaši právní pozici a dohlédneme, aby vám zaměstnavatel zaplatil vše, na co máte nárok. Pomůžeme vám stejně jako panu Méďovi z našeho známého videa. Zajistíme, že skončení pracovního poměru proběhne nejen v souladu s právem, ale především k vaší plné spokojenosti. Pomůžeme vám vyjednat odstupné.

Co pro vás uděláme:

Varianty naší nabídky Vzor výpovědi Premium
Vzor výpovědi ze zaměstnaneckého poměru
Výpověď ze zaměstnání na míru vašemu případu
Konzultace s advokátem - zhodnocení rizik a dalšího postupu30 minut
Jak rychle vše zpracujeme a najdeme pro vás řešení?do 48 hodin
Konečná cena včetně DPHzdarma = 013001074,32 Kč bez DPH

Rychlé představení služby

Nespoléhejte na rady zdarma ani vzory

Anonymní vzory a rady z bezplatné právní poradny vám mohou zkomplikovat život a v důsledku nemusí ochránit vaše práva, byť si vzor výpovědi u nás můžete rovněž stáhnout. Jedině rada poskytnutá advokátem, který se specializuje na pracovní právo, vás opravdu účinně ochrání. Garantujeme bezchybnost ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance podle zákoníku práce.

S čím jsme už klientům pomohli?

Radíme klientům při všech způsobech ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance, včetně výpovědi z pracovního poměru, ukončení dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Vše proběhne rychle , diskrétně a ve váš prospěch. S námi se nemusíte starat o to, jak napsat a podat výpověď.

Co říkají lidé, kteří využili našich služeb?

Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí (servisní technik): „Jít osobně za advokátem mně přišlo dost nepříjemné. S Dostupným advokátem jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s kýmkoli vůbec musel setkat. Koupil jsem u něj konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu do dost exotické země, aniž by mi cokoli vysvětlil a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. Advokát přes skype příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Radíme vám i v médiích:


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: