Přišla Vám lepší nabídka? Nemůžete vystát nervózního či sadistického šéfa? Nebo si prostě potřebujete odpočinout? Poradíme Vám, jak podat výpověď a nepřipravit se o svá práva.
Přišla Vám lepší nabídka? Nemůžete vystát nervózního či sadistického šéfa? Nebo si prostě potřebujete odpočinout? Poradíme Vám, jak podat výpověď a nepřipravit se o svá práva.
Život přináší mnoho změn a někdy se stane, že se ocitnete před důležitým rozhodnutím dát výpověď v práci. Bez ohledu na to, zda na vás čeká jiná lákavá pracovní nabídka, nebo toužíte utéct před nepříjemným pracovním prostředím, vždy je důležité mít na paměti právní postup při podávání výpovědi. V tomto článku vám představíme pět důležitých bodů, na které nezapomenout, když se rozhodnete dát výpověď.
Výpověď je vždy nutné podat písemně s vlastnoručním podpisem. Jen tak bude platit. Nespoléhejte se však na předání z ruky do ruky. Doručení výpovědi je potřeba prokázat.
Nejlepší je tedy výpověď podat osobně a zároveň si nechat u zaměstnavatele potvrdit její kopii podpisem a razítkem (postačí na podatelně). Případně si pořiďte dvě kopie výpovědi a jednu si i s razítkem a podpisem nechejte.
Pokud to nejde, pošlete ji poštou. Vždy však alespoň doporučeně a pečlivě uschovejte podací lístek.
Tip: Přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte, kdy můžete dostat výpověď pro nadbytečnost.
Na výpověď není žádný předepsaný vzor či formulář. Mělo by z ní být jasné, kdo ji dává, komu a kdy. Důvod výpovědi, tedy proč chce zaměstnanec odejít, uvádět nemusí. Naopak, pokud podává výpověď zaměstnavatel, musí důvod jasně vymezit a obhájit si ho.
Tip: Stáhněte si vzor výpovědi zdarma. Se vším ostatním okolo změny zaměstnání vám rovněž pomůžeme.
Výpovědní doba je zpravidla dvouměsíční. V pracovní smlouvě může být sjednána i delší, nikdy ne kratší. Začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Pokud tedy dáte výpověď např. 31.5., skončí výpovědní doba 31.7. Pokud by byla doručena o den později, tedy první červnový den, skončí až 31.8. Určité výjimky pak může způsobit např. nemoc zaměstnance.
Poradíme vám, jak postupovat při výpovědi z práce, zda rozvázání pracovního poměru raději neřešit dohodou, pohlídáme vaše práva a pomůžeme získat od zaměstnavatele maximum. Jednáme rychle, účinně, v celé ČR. Cenu budete znát předem a zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
Vždy je možné se dohodnout na jakémkoliv dni ukončení (rozvázání) pracovního poměru, tedy i ze dne na den. To však předpokládá souhlas obou stran – zaměstnance i zaměstnavatele.
Pokud dohoda není možná, měl by zaměstnanec výpovědní dobu dodržet. Měl by tedy výpověď dát včas, a to i tehdy, když ho od toho zaměstnavatel zrazuje a nabízí jednání o lepších podmínkách. Výpověď je totiž vždy možné dohodou zrušit, takže se tím zaměstnanec o nic nepřipravuje a může jednat dál.
Pokud by zaměstnanec odešel bez svolení zaměstnavatele dříve, vystavuje se riziku, že po něm zaměstnavatel bude požadovat náhradu škody (např. nedokončený projekt prodražil náklady na externisty, stála výrobní linka atd.). Zaměstnavatel by to však musel velmi dobře prokázat, včetně výše dané škody. Nemůže ji tedy “střelit” od boku.
Tip: Toto je 5 tipů, které se vám budou hodit při podání výpovědi.
V případě, že jste ještě novou práci nenašli, je nejvyšší čas začít hledat v průběhu výpovědní doby. Váš stávající zaměstnavatel má totiž povinnost vám každý týden poskytnou půlden volna na hledání nové práce (např. na účast na pohovorech). Toto volno se dá sčítat, takže si například za měsíc můžete vzít dva celé po sobě jdoucí dny. Je ovšem nutné zmínit, že se jedná o neplacené volno (placené je pouze v případě, že jste dostali výpověď vy).
Pokud dáte výpověď, nemusí se vaše pouto s bývalým zaměstnavatelem úplně přetrhnout. Může přetrvat např. v zákazu pracovat pro konkurenční společnost kvůli uzavřené konkurenční doložce.
Konkurenční doložka je vlastně dohoda, že zaměstnanec nějakou dobu (nejdéle však rok) po skončení pracovního poměru nebude vykonávat výdělečnou činnost, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči zaměstnavateli soutěžní povahu. Zabraňuje se tím zneužití know-how. Za to však musí být sjednáno i peněžité vyrovnání, které zaměstnavatel hradí zaměstnanci po celou dobu „nekonkurence“. Výše tohoto vyrovnání by přitom měla představovat minimálně polovinu průměrné mzdy zaměstnance.
Jakmile se rozhodnete, že je čas opustit své současné zaměstnání, je důležité postupovat pečlivě a řídit se právními předpisy. Náš průvodce vám poskytl klíčové informace o tom, jak podat výpověď a co očekávat v následujících dnech a týdnech. Závěrem je však třeba připomenout, abyste nezapomněli, že každá situace je jedinečná. Pokud proto máte nějaké pochybnosti nebo otázky ohledně vaší výpovědi, je dobré je konzultovat s odborníkem na pracovní právo.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Poradíme vám, jak postupovat při výpovědi z práce, zda rozvázání pracovního poměru raději neřešit dohodou, pohlídáme vaše práva a pomůžeme získat od zaměstnavatele maximum. Jednáme rychle, účinně, v celé ČR. Cenu budete znát předem a zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
S Dostupným advokátem jsem řešila několik otázek. Zařídili mé firmě ochrannou známku, poradili mi v oblasti pracovního práva a v neposlední řadě jsem s nimi konzultovala otázky zakládání nové společnosti. Jsem maximálně spokojená, protože vždy jsem dostala rychlou a komplexní službu se skvělým poměrem cena/výkon.
Jít osobně za advokátem mně přišlo dost nepříjemné. S Dostupným advokátem jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s kýmkoli vůbec musel setkat. Koupil jsem u něj konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu do dost exotické země, aniž by mi cokoli vysvětlil a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. Advokát přes skype příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.