Život přináší mnoho změn a někdy se stane, že se ocitnete před důležitým rozhodnutím dát výpověď v práci. Bez ohledu na to, zda na vás čeká jiná lákavá pracovní nabídka, nebo toužíte utéct před nepříjemným pracovním prostředím, vždy je důležité mít na paměti právní postup při podávání výpovědi. V tomto článku vám představíme pět důležitých bodů, na které nezapomenout, když se rozhodnete dát výpověď.
1. Kde to mám podepsat? Kam mám výpověď doručit?
Výpověď je vždy nutné podat písemně s vlastnoručním podpisem. Jen tak bude platit. Nespoléhejte se však na předání z ruky do ruky. Doručení výpovědi je potřeba prokázat.
Nejlepší je tedy výpověď podat osobně a zároveň si nechat u zaměstnavatele potvrdit její kopii podpisem a razítkem (postačí na podatelně). Případně si pořiďte dvě kopie výpovědi a jednu si i s razítkem a podpisem nechejte.
Pokud to nejde, pošlete ji poštou. Vždy však alespoň doporučeně a pečlivě uschovejte podací lístek.
Jestliže použijete konkrétní vzor výpovědi nebo formulář výpovědi, není nutné se jím řídit detailně, důležité je pouze dodržet základní náležitosti.
2. Co musí výpověď obsahovat? Existuje nějaký formulář?
Na výpověď není žádný předepsaný vzor či formulář. Pokud však chcete mít jistotu, že vaše výpověď obsahuje vše potřebné, můžete využít náš vzor výpovědi. Mělo by z ní být jasné, kdo ji dává, komu a kdy. Důvod výpovědi, tedy proč chce zaměstnanec odejít, uvádět nemusí. Naopak, pokud podává výpověď zaměstnavatel, musí důvod jasně vymezit a obhájit si ho. Při podání výpovědi ze strany zaměstnance vzor nemusíte použít, ale může vám usnadnit její přípravu.
3. Jak dlouho trvá výpovědní doba, tedy kdy podat výpověď, když už mám domluvené nové místo?
Výpovědní doba je zpravidla dvouměsíční. V pracovní smlouvě může být sjednána i delší, nikdy ne kratší. Začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Pokud tedy dáte výpověď např. 31. 5., skončí výpovědní doba 31. 7. Jestliže si nejste jisti, jak napsat výpověď nebo jak správně spočítat výpovědní dobu, doporučujeme konzultovat vše s naším advokátem. Pokud by byla doručena o den později, tedy první červnový den, skončí až 31. 8. Určité výjimky pak může způsobit např. nemoc zaměstnance.
Související služba
Chci dát v práci výpověď
Poradíme vám, jak postupovat při výpovědi z práce, zda rozvázání pracovního poměru raději neřešit dohodou, pohlídáme vaše práva a pomůžeme získat od zaměstnavatele maximum. Jednáme rychle, účinně, v celé ČR. Cenu budete znát předem a zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
4. Potřebuji z práce odejít dřív než za dva měsíce, jaké mám možnosti? A co když jen tak bez dohody přestanu do práce v době běžící výpovědi chodit – co mi hrozí?
Vždy je možné se dohodnout na jakémkoliv dni ukončení (rozvázání) pracovního poměru, tedy i ze dne na den. To však předpokládá souhlas obou stran – zaměstnance i zaměstnavatele. Žádost o ukončení pracovního poměru můžete formulovat i písemně, což zjednoduší proces a zvýší jeho transparentnost. I pro tyto případy existují různé vzory výpovědí a formuláře, které vám pomohou s přípravou dokumentu.
Pokud dohoda není možná, měl by zaměstnanec výpovědní dobu dodržet. Měl by tedy výpověď dát včas, a to i tehdy, když ho od toho zaměstnavatel zrazuje a nabízí jednání o lepších podmínkách. Výpověď je totiž vždy možné dohodou zrušit, takže se tím zaměstnanec o nic nepřipravuje a může jednat dál.
Pokud by zaměstnanec odešel bez svolení zaměstnavatele dříve, vystavuje se riziku, že po něm zaměstnavatel bude požadovat náhradu škody (např. nedokončený projekt prodražil náklady na externisty, stála výrobní linka atd.). Zaměstnavatel by to však musel velmi dobře prokázat, včetně výše dané škody. Nemůže ji tedy “střelit” od boku.
V případě, že jste ještě novou práci nenašli, je nejvyšší čas začít hledat v průběhu výpovědní doby. Váš stávající zaměstnavatel má totiž povinnost vám každý týden poskytnou půlden volna na hledání nové práce (např. na účast na pohovorech). Toto volno se dá sčítat, takže si například za měsíc můžete vzít dva celé po sobě jdoucí dny. Je ovšem nutné zmínit, že se jedná o neplacené volno (placené je pouze v případě, že jste dostali výpověď vy).
5. Jak je to s konkurenční doložkou?
Pokud dáte výpověď, nemusí se vaše pouto s bývalým zaměstnavatelem úplně přetrhnout. Může přetrvat např. v zákazu pracovat pro konkurenční společnost kvůli uzavřené konkurenční doložce.
Konkurenční doložka je vlastně dohoda, že zaměstnanec nějakou dobu (nejdéle však rok) po skončení pracovního poměru nebude vykonávat výdělečnou činnost, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči zaměstnavateli soutěžní povahu. Zabraňuje se tím zneužití know-how. Za to však musí být sjednáno i peněžité vyrovnání, které zaměstnavatel hradí zaměstnanci po celou dobu „nekonkurence“. Výše tohoto vyrovnání by přitom měla představovat minimálně polovinu průměrné mzdy zaměstnance.
Jakmile se rozhodnete, že je čas opustit své současné zaměstnání, je důležité postupovat pečlivě a řídit se právními předpisy. Náš průvodce vám poskytl klíčové informace o tom, jak podat výpověď a co očekávat v následujících dnech a týdnech. Závěrem je však třeba připomenout, abyste nezapomněli, že každá situace je jedinečná. Ať už podáváte výpověď ze zaměstnání, hledáte vzor výpovědi, nebo si nejste jistí, jak správně formulovat žádost o ukončení pracovního poměru, vždy je dobré mít vše důkladně připravené. Pokud proto máte nějaké pochybnosti nebo otázky ohledně vaší výpovědi, je dobré je konzultovat s odborníkem na pracovní právo.
Závěrem
Hledáte vzor výpovědi nebo formulář pro ukončení pracovního poměru? Pokud máte jakékoliv pochybnosti, neváhejte se obrátit na naše odborníky na pracovní právo, kteří vám pomohou předejít komplikacím. Pro snadnější přípravu využijte náš vzor výpovědi ke stažení a buďte si jisti, že vaše výpověď splňuje všechny právní náležitosti.
Nezapomeňte, že každá situace je jedinečná – ať už jde o žádost o ukončení pracovního poměru dohodou, nebo o řešení výpovědní doby. Klíčem k hladkému rozvázání pracovního poměru je dobrá příprava a znalost právních kroků.