Policie České republiky
Policie České republiky hraje klíčovou roli v trestním řízení, zejména v jeho počátečních fázích – v tzv. přípravném řízení. Přípravné řízení v trestním řízení zahrnuje vyšetřování trestných činů a shromažďování důkazů před tím, než je případ předán soudu. Celou dobu přitom policie spolupracuje a je pod dohledem státního zástupce.
Cílem této fáze je zjistit, zda došlo k trestnému činu, kdo je za něj zodpovědný a zda existují dostatečné důkazy pro podání obžaloby. Přípravnou fázi lze rozdělit do dvou hlavních fází:
Fáze prověřování
Tato část přípravné fáze začíná, když policie obdrží informace o možném trestném činu a dochází k sepsání záznamu o zahájení trestního řízení. Jejím cílem je zjistit, zda jsou přítomny důvody k zahájení trestního stíhání. Během prověřování dochází k:
- Shromažďování prvotních informací: Policie sbírá informace o údajné trestné činnosti z různých zdrojů a obstarává si znalecké posudky.
- Zajištění důkazů: Zajištění prvotních důkazů, jako jsou fotografie, videozáznamy, fyzické stopy apod.
- Provedení prohlídek a zajištění věcí: Domovní a jiné prohlídky za účelem nalezení a zajištění věcí důležitých pro trestní řízení.
Pokud prověřování ukáže, že existují důvodné podezření z trestného činu, přechází se do druhé části přípravné fáze – vyšetřování.
Související služba
Zvažujete podání trestního oznámení?
Stali jste se obětí či svědkem trestného činu a zvažujete podání trestního oznámení? Poradíme, jak postupovat. Ochráníme vaše práva rychle, efektivně a výhodně.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Fáze vyšetřování
Vyšetřování začíná rozhodnutím státního zástupce o zahájení trestního stíhání. V této fázi jsou shromažďovány a analyzovány důkazy, které budou později použity v soudním řízení:
- Výslech obviněného: Obviněný je formálně vyslýchán, má právo na přítomnost obhájce a je informován o svých právech.
- Výslechy svědků a poškozených: Policie vyslýchá svědky a poškozené osoby.
- Expertizy a znalecké posudky: Policie může přizvat znalce k vypracování odborných posudků, například v oblasti balistiky, forenzní analýzy, psychologických posudků apod.
- Rekonstrukce činu: Pokud je to nutné, může být provedena rekonstrukce trestného činu za účelem lepšího pochopení průběhu událostí.
- Opatření omezující osobní svobodu: Podle závažnosti trestného činu a okolností případu může být obviněný vzat do vazby, ale jen ze zákonem stanovených důvodů (např. aby se zabránilo jeho útěku, ovlivňování svědků nebo pokračování v trestné činnosti).
Po shromáždění a zhodnocení všech důkazů je přípravná fáze ukončena a pokud státní zástupce dospěje k závěru, že jsou důkazy dostatečné k prokázání viny obviněného, podá obžalobu k soudu. Tím role policie do jisté míry ustupuje do pozadí a do popředí se dostávají další dva orgány činné v trestním řízení – státní zástupce a soud.
Státní zástupce
Státní zástupce je právník, který pracuje pro státní zastupitelství a zastupuje stát v trestním řízení. Státní zástupci mají širokou škálu povinností a odpovědností od samých počátků trestního řízení až po konečný rozsudek (tedy pokud není řízení zastaveno dříve).
Dozor, řízení a rozhodování v přípravné fázi
Už jsme nastínili, že státní zástupce spolupracuje a dohlíží na práci policie v přípravné fázi. Konkrétně dohlíží na to, aby policie a další vyšetřovací orgány postupovaly v souladu se zákonem a respektovaly práva všech zúčastněných stran. Státní zástupce může policii a dalším orgánům ukládat konkrétní úkoly a pokyny k provedení vyšetřovacích úkonů. Rozhoduje také o umístění obviněného do vazby. Na základě důkazů a informací shromážděných během prověřování pak rozhoduje o zahájení trestního stíhání.
V případě spáchání trestného činu příslušníky Generální inspekce bezpečnostních sborů, BIS, Vojenského zpravodajství, Vojenské policie nebo Úřadu pro zahraniční styky a informace si bere státní zástupce na starost samotnou vyšetřovací funkci, aby byla zajištěna nestrannost a spravedlnost.
Zastupování státu před soudem
Státní zástupce je při soudním řízení protistranou obviněného (obžalovaného), zastupuje veřejný zájem během hlavního líčení, předkládá důkazy a argumenty, které podporují obžalobu a klade otázky svědkům, obviněným a dalším zúčastněným stranám. Přednáší obžalobu i závěrečnou řeč. Může podávat opravný prostředek v neprospěch (ale případně také ve prospěch) obžalovaného, zúčastněné osoby i poškozeného. Na konec hlavního líčení předkládá své závěrečné návrhy, včetně navrhovaného trestu pro obviněného.
Roli státního zástupce posílila od roku 2012 novela trestního řádu, která mu umožňuje navrhovat dohodu o vině a trestu. Předpokládá slib obviněného, že se přizná k trestnému činu a na oplátku navržení mírnějšího trestu ze strany státního zástupce. Dohodu připravuje státní zástupce a musí jí schválit soud. Dochází díky ní k urychlení a zefektivnění trestního řízení a rovněž k úspoře nákladů.
Soud
Soud je klíčovým orgánem, který rozhoduje o vině a trestu obviněného je složený z jednoho nebo více nestranných soudců.
Role soudu v hlavním líčení
Předseda soudu nařizuje hlavní líčení, a to do třech týdnů v případě okresního soudu v prvním stupni nebo třech měsíců v případě krajského soudu v prvním stupni od podání žaloby státním zástupcem.
Tip na článek
Tip: Soustava soudů České republiky se může zdát poměrně přehledná a jasná, přesto se ale v souvislosti s ní setkáváme s celou řadou dotazů. Pokud také tápáte, přečtěte si, na který soud se obrátit.
Soud během hlavního líčení projednává důkazy předložené státním zástupcem i obhajobou a zajišťuje, že je hlavní líčení vedeno spravedlivě, a jsou dodržována práva všech zúčastněných stran. Nakonec rozhodne o ukončení nebo pokračování trestního řízení, v závislosti na okolnostech případu některým z následujících způsobů:
- Vrácení věci státnímu zástupci: Soud může vrátit věc státnímu zástupci, pokud shledá, že v průběhu přípravného řízení došlo ke změně situace. Může se tak stát v případě, kdy se objeví další důkazy nebo dojde k zjištění, že obviněný spáchal další trestné činy.
- Podmíněné zastavení trestního stíhání: Soud může podmíněně zastavit trestní stíhání, pokud se obviněný se přiznal k trestnému činu, spáchal pouze přečin, nahradil škodu nebo bezdůvodné obohacení a je ochotný splnit určité podmínky stanovené soudem.
- Narovnání: Soud může schválit narovnání mezi obviněným a poškozeným, pokud se obviněný a poškozený dohodnou na odškodnění nebo jiném vyrovnání a jedná se o přečin.
- Přerušení trestního stíhání: Soud může přerušit trestní stíhání v určitých situacích, například: pokud je obviněný vážně nemocný a není schopen účastnit se řízení.
- Odsuzující rozsudek: Pokud soud zjistí, že obviněný je vinen, rozhodne o druhu a výši trestu. To může zahrnovat trest odnětí svobody, peněžitý trest, podmíněný trest, domácí vězení atd.
- Zprošťující rozsudek: Pokud soud zjistí, že obviněný není vinen nebo nejsou dostatečné důkazy k prokázání viny, obviněného zprostí obžaloby.
Tip na článek
Tip: V jaké škále trestů se reálně soudci pohybují a lze predikovat, jaký trest se bude ukládat? To se dozvíte v našem dalším článku.
Shrnutí
Trestní řízení je komplexní proces, v němž hraje klíčovou roli Policie České republiky, státní zastupitelství a soud. Policie se zaměřuje na přípravné řízení, kde provádí prověřování a vyšetřování trestných činů. Státní zástupci dohlížejí na zákonnost a správnost postupu policie, rozhodují o zahájení trestního stíhání a zastupují stát v soudním řízení. Soudy pak nezávisle rozhodují o vině a trestu obviněných na základě shromážděných důkazů a průběhu hlavního líčení. Celý proces je strukturovaný tak, aby zajistil spravedlnost, nestrannost a ochranu práv všech zúčastněných stran.