Povinné ručení: Tohle by měl vědět každý řidič

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
3. dubna 2025
6 minut čtení
6 minut čtení
Ostatní právní témata

Každý, kdo se chystá usednout za volant, by měl mít jasně na zřeteli jednu zásadní věc – pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (lidově povinné ručení) není žádná volitelná věc, ale naprostá povinnost. Co všechno byste měli o povinném ručení vědět?

Bez povinného ručení si na silnici takzvaně neškrtnete. Pokud vás zastaví policie a zjistí, že nemáte pojištění odpovědnosti z provozu vozidla zaplacené, může to pro vás znamenat pořádně “mastnou” pokutu. A to nemluvíme o tom, co by se stalo, kdybyste bez povinného ručení způsobili dopravní nehodu. Pojďme se podívat na to, co přesně pojištění odpovědnosti z provozu vozidla kryje, jak si ho můžete sjednat a jaké sankce vám hrozí za jeho neplacení.

Co je povinné ručení a proč ho musí mít každý majitel auta?

Představte si, že si tak jedete městem a nešťastnou náhodou nedobrzdíte na semaforu. Bum a už jste nabourali drahé SUV před vámi. Škoda za stovky tisíc, ke všemu řidič druhého auta si stěžuje na bolesti krku a hrozí, že si vezme právníka. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je právě to, co vás v této situaci zachrání – pokud ho máte sjednané, škodu hradí pojišťovna, ne vy. Ovšem pokud jezdíte bez povinného ručení, připravte si v takovou chvíli hodně hlubokou peněženku.

Povinné ručení musí mít sjednané každé vozidlo, které se pohybuje po veřejných komunikacích. Bez něj nesmí řidič s vozem vyjet ani na parkoviště před obchodním centrem. Jakmile by vás zastavila policie a zjistila, že pojistku nemáte, dostanete pokutu až 40 000 Kč. A pokud jste bez pojištění způsobil nehodu, Česká kancelář pojistitelů ji sice zaplatí za vás, ale následně po vás bude vymáhat celou částku. A věřte, že se může jednat i o miliony.

Jaké typické škody kryje povinné ručení?

Povinné ručení v Česku chrání před finančními důsledky škod, které řidič způsobí ostatním při nehodě. Kryje:

  • Škody na majetku: Pokud nabouráte jiné auto, poškodíte dům, plot nebo třeba lampu na ulici, pojišťovna zaplatí opravy.
  • Zranění a úmrtí: Pokryje náklady na léčení a odškodnění, pokud při nehodě někdo utrpí zranění nebo zemře.
  • Ušlý zisk: Když nehoda způsobí někomu výpadek příjmů (například taxikář nemůže pracovat), pojištění mu tento ušlý zisk nahradí.
  • Právní výdaje: Pomůže uhradit náklady na právníky při řešení škod.
  • Zásah záchranných složek: Pokud musí na místo přijet hasiči nebo jiná záchranná služba, pojištění zaplatí i tyto náklady.
  • Pozor: Povinné ručení nepokryje škody na vašem vlastním autě – na to je potřeba havarijní pojištění.
Související služba

Nabourali jste a neměli sjednané povinné ručení?

Pokud jste se dostali do situace, kdy jste způsobili dopravní nehodu, přičemž nemáte sjednané povinné ručení, dost možná se vám teď bude hodit právní pomoc. Využijte služby Dostupného advokáta. Řekneme vám, jakým sankcím se nevyhnete a z čeho můžete naopak vybruslit. V případě nutnosti vás budeme i zastupovat.

To potřebuju

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Jak a kde si sjednat povinné ručení?

Sjednat si povinné ručení je dneska jednodušší než kdy dřív. Nemusíte kvůli němu dokonce ani osobně chodit na pobočku pojišťovny. Jednoduše si ho zařídíte i online a během pár minut. Nejrychlejší variantou je sjednání online přes web pojišťovny. Dnes dokonce existují různé srovnávače pro porovnání nabídek, abyste si mohli vybrat tu nejvýhodnější. Někteří lidí využívají svého pojišťovacího poradce, který jim pomáhal například s životním pojištěním nebo pojištěním nemovitosti. Odborník dokáže poradit s výběrem tak, aby odpovídal přesně vašim představám. A pak je tu také možnost zajít na pobočku pojišťovny, pokud preferujete osobní jednání, kde vám se vším pomůžou.

Při sjednání povinného ručení budete potřebovat technický průkaz vozidla, své osobní údaje (jméno, rodné číslo, bydliště) a informace o tom, kdo bude pojistníkem.

Cenu povinného ručení potom ovlivňuje spousta faktorů, ať už se jedná o značku a typ auta, objem motoru, věk a bydliště řidiče nebo bezeškodní průběh. Pokud někdo jezdí dlouho a bez nehod, pak dostane u pojišťovny slevu. Naopak mladí řidiči nebo ti, kteří za sebou už mají pár bouraček, si budou muset připlatit.

Na co si dát pozor při sjednání povinného ručení?

Mnoho řidičů se dívá jen na cenu a vybírá si podle ní to nejlevnější pojištění. Jenomže povinné ručení není jen o ceně – záleží i na tom, jaké limity krytí máte sjednané.

Pokud způsobíte nehodu s velkou škodou (třeba nabouráte luxusní auto nebo způsobíte zranění více lidem), základní limit 35 milionů korun může být málo. Proto je lepší vybrat si vyšší limity – ideálně 100 milionů Kč a více.

Co když pojistku nemáte? Sankce jsou přísné

Řekněme, že jste nechtěli utrácet za pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a říkali jste si, že „to nějak vyjde“. Jenže jste způsobil nehodu a škoda byla vyčíslena na dva miliony korun. Co teď?

Pokud nemáte pojištění, pak po vás bude celou částku vymáhat Česká kancelář pojistitelů. A ta rozhodně nemá trpělivost ani povinnost čekat na to, až tuto částku našetříte. Může vám obstavit účet, uvalit exekuci na majetek, a pokud nezaplatíte, můžete skončit v insolvenci.

Navíc pokud vás policie zastaví a zjistí, že nemáte povinné ručení sjednané, hrozí vám pokuta až 40 000 korun. K tomu vám může policie nařídit odstavit vozidlo z provozu a také vás čeká povinnost doplatit příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů.

Kdy pojišťovna neplatí? Na tyto situace se povinné ručení nevztahuje

Nenechte se ale uvést v omyl. To, že máte pojištění odpovědnosti z provozu vozidla ještě neznamená, že si na silnici můžete dělat cokoliv. Jsou situace, kdy za váš škodu nezaplatí ani pojišťovna anebo ji po vás bude vymáhat.

To může nastat, pokud se prokáže, že jste řídili pod vlivem alkoholu nebo drog. I když máte sjednané pojištění, platit budete všechno sami.

Nelegální závody nebo testování rychlosti – hráli jste si na pilota formule 1? Pokud budete usvědčeni, pojišťovna vám škodu neuhradí.

A potom tu máme také situaci, kdy úmyslně způsobíte škodu na vozidle. Pojišťovna totiž není charita, a pokud někomu schválně nabouráte auto, pak si škodu budete muset zaplatit sami.

Čili co z toho plyne? Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je zákonná povinnost, ale hlavně důležitá ochrana. Bez něj riskujete vysoké pokuty, obrovské dluhy a zbytečné problémy. Nevybírejte si jen podle ceny, ale podle krytí a služeb, které pojišťovna nabízí. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, jedno je jisté – lepší je mít pojištění a nikdy ho nepotřebovat, než ho nemít a později litovat.

Shrnutí

Povinné ručení je zákonná povinnost pro každého majitele vozidla a zároveň finanční ochrana proti škodám, které způsobíte ostatním. Kryje náklady na opravu poškozeného majetku (auta, budov, veřejného osvětlení), léčbu a odškodnění zraněných osob, ušlý zisk poškozených, právní výlohy a zásah záchranných složek. Neplatí ale na škody na vašem vlastním autě – na to potřebujete havarijní pojištění. Pokud povinné ručení nemáte, hrozí vám pokuta až 40 000 Kč a v případě nehody budete muset škodu zaplatit sami, což mohou být milionové částky. Pojištění lze sjednat snadno online, přes poradce nebo na pobočce, přičemž cena závisí na parametrech vozidla a řidiče. Důležité je sledovat nejen cenu, ale i limity krytí, protože nízké pojistné částky nemusí v případě vážné nehody stačit. Pojišťovna nemusí plnit, pokud jste řídili pod vlivem alkoholu, účastnili se nelegálních závodů nebo způsobili škodu úmyslně. Povinné ručení vám může ušetřit obrovské náklady a problémy, proto se nevyplatí ho podceňovat.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)