S trochou nadsázky by se dalo říct, že povinné ručení je něco jako vstupenka do silničního provozu. Bez ní můžete jezdit leda tak na kole – a i na tom vás může případně zastavit policista, když se rozhodnete projet semafor na červenou. Problémem je to, že někteří řidiči na placení této pomyslné vstupenky občas zapomenou nebo si myslí, že na ně se povinnost platit povinné ručení nevztahuje. A to je velká chyba. Takže co dělat, když si nejste jistí, zda vaše auto zaplacené povinné ručení má? Jak zjistit pojištění podle SPZ? A jak řešit nezaplacené povinné ručení, pokud už máte na krku pokutu nebo dluh? Pojďme si to detailně rozebrat.
Jak ověřit pojištění podle SPZ?
Takže, koupili jsme ojeté auto, ale někam jste založili smlouvu, nebo zkrátka jenom nevíte, zda jste poslední platbu za povinné ručení skutečně provedli? Nebojte, stres ještě nechte chvíli stranou. Existuje pár způsobů, jak zjistit pojištění podle SPZ.
Povinné ručení podle SPZ: Nejjednodušší cesta vede přes Českou kancelář pojistitelů. Stačí si otevřít jejich web a využít službu vyhledávání podle registrační značky. Když zadáte registrační značku (SPZ) svého vozu, zjistíte, zda má dané auto platné povinné ručení a u které pojišťovny je evidované. Takže povinné ručení podle SPZ si může jednoduše zjistit opravdu každý.
Doklady od pojišťovny: Pokud jste pečlivý typ, určitě byste měli mít v nějakých deskách nebo šuplíku schovanou smlouvu, výpis z účtu nebo jiný doklad o platbě povinného ručení. Hledání takových dokumentů je někdy doslova detektivní práce, ale stojí za to najít je dřív, než vás zastaví policie a vy i oni zjistíte, že jezdíte s nepojištěným autem.
Zelená karta: Máte ji? Protože pokud máte auto pojištěné, dostanete zelenou kartu. Dříve byl tento doklad opravdu zelený, dnes už je zelená karta bílá, což může být trochu matoucí. Každopádně nově už není povinnost mít kartu přímo u sebe v autě, policie si ověří platnost vašeho pojištění online.
Dotaz přímo u pojišťovny: Pokud jste už úplně v koncích a nevíte, jak jinak zjistit nezaplacené povinné ručení, není nic jednoduššího než zavolat přímo do pojišťovny, se kterou jste uzavírali smlouvu. Většinou stačí sdělit své jméno, rodné číslo a údaje k vozu a hned víte, na čem jste.
Související služba
Máte otázku na právníka, ale žádného neznáte?
Zkuste dostupného advokáta! Naše právní poradna je tu pro každého, který potřebuje poradit s jakoukoliv právní otázkou. Odpověď získáte do 48 hodin, a když bude potřeba, poradíme vám, jak postupovat dál. Jsme tu pro vás, ať už vás zajímá cokoliv, s čím vám právník může pomoci.
Chci odpověď na svůj dotaz
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 6 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Co vám hrozí za nezaplacené povinné ručení?
Tak, nyní jste možná zjistili, že vaše auto žádné povinné ručení zaplacené nemá. Takže máte problém, ale i ten má své řešení. V každém případě s autem nikam nejezděte, protože auto bez povinného ručení nemá na silnicích co dělat. Co všechno vám kvůli nezaplacenému povinnému ručení hrozí?
Pokuta od policie: Pokud vás zastaví policie a zjistí, že nemáte platné povinné ručení, hrozí vám pokuta až ve výši 40 tisíc korun. To je víc, než na kolik by vás vyšlo roční pojistné na většinu běžných aut. A to pokuta navíc není tím jediným, co vám znepříjemní život.
Poplatek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů: Pokud vaše auto nemá zaplacené povinné ručení, Česká kancelář pojistitelů (ČKP) si to dřív či později zjistí a začne vám účtovat poplatek za každý nepojištěný den. To může být třeba 50 až 250 korun za den dle typu vozu, takže už za pár měsíců se může částka vyšplhat na pár desítek korun. A jelikož ČKP není žádná charita, tak pokud jí nezaplatíte dobrovolně, klidně na vás pošle exekutora.
Regresní náhrada při nehodě: A teď přijde na řadu ta nejhorší varianta: Představte si, že jezdíte autem bez pojištění a způsobíte dopravní nehody. Při té napácháte na voze druhého řidiče škodu za půl milionu. Kdo to za vás zaplatí, když nemáte povinné ručení? Nikdo, celé to je na vás. Poškozený sice dostane peníze z garančního fondu, ovšem ty ČKP následně vymáhá po vás – do poslední koruny.
Tip na článek
Tip: Pokud nebudete platit povinné ručení, může se stát, že vám bude uvalena exekuce na účet. Jak tento druh exekuce probíhá a jaké jsou vaše možnosti, jak se bránit? To zjistíte v našem článku.
Co dělat, když zjistíte dluh na povinném ručení?
Takže teď už víte, že máte dluh. Co teď? Ani v tuto chvíli ještě nemusíte začít panikařit. I dluh na povinném ručení se stále dá řešit. V první řadě nepokračujte v dosavadním nastavení a okamžitě si sjednejte povinné ručení. Čím dříve uzavřete novou smlouvu, tím líp. Protože čím kratší dobu budete bez pojištění, tím nižší bude částka, kterou po vás ČKP bude chtít zaplatit.
V dalším kroku si ověřte výši svého dluhu. Pokud už vám od ČKP přišel dopis, zjistěte si, kolik přesně dlužíte. Občas se totiž může stát, že ČKP po vás bude chtít částku i za období, v němž jste auto nevlastnili. V takovém případě můžete podat reklamaci.
Dále si domluvte splátkový kalendář. To se vám vyplatí zejména ve chvíli, kdy je dlužná částka hodně vysoká a nemůžete ji zaplatit hned. Lepší je začít platit po částech, než čekat, až vám u dveří zazvoní exekutor.
Pokud nastala situace, kdy vám od ČKP přišla výzva k úhradě, ale vy jste si jistí, že povinné ručení platíte, pak okamžitě kontaktujte pojišťovnu a ČKP a odvolejte se. Připravte si smlouvu, výpisy z účtu a zelenou kartu, které mohou posloužit jako důkazy.
Co když měl platit předchozí majitel?
Jak postupovat v případě, že kupujete ojeté auto a zjistíte, že předchozí majitel neplatil povinné ručení? V každém případě co nejdříve uzavřete pojištění na sebe. Pokud by po vás ČKP chtěla něco vymáhat, předložte jí kupní smlouvu, kde je jasně uvedeno, že v daném období jste ještě nebyli majitelem daného vozu.
Jak předejít problémům do budoucna?
Především si nastavte trvalý příkaz k úhradě povinného ručení. To se platí většinou ročně nebo pololetně, takže se na něj docela jednoduše dá zapomenout. Trvalým příkazem k úhradě předejdete tomu, že platbu neodešlete. Při koupi auta si na zmiňovaném webu ČKP vždy ověřte podle SPZ, zda dané auto povinné ručení má. Pečlivě si schovávejte také smlouvu a doklady o platbě. Pokud naopak prodáváte auto, pak ihned zrušte pojištění a ohlaste změnu majitele na registru vozidel.
Povinné ručení je jako zubní kartáček – pokud ho nemáte, brzy to začne hodně bolet. A čím déle to odkládáte, tím víc vás to bude stát. Takže pokud si nejste jistí, zda máte vše v pořádku, zjistěte to podle SPZ hned teď. A pokud už vám přišel dopis o dluhu, nečekejte a začněte situaci řešit. Jinak vám povinné ručení způsobí nepovinné, ale dost nepříjemné finanční problémy.
Shrnutí
Nejjednodušší způsob, jak zjistit platnost povinného ručení, je využít službu České kanceláře pojistitelů, kde lze podle SPZ ověřit pojištění vozidla. Dále pomůže zelená karta, doklady od pojišťovny nebo přímý dotaz u pojistitele. Nezaplacené povinné ručení může vést k pokutě až 40 tisíc korun, poplatkům do garančního fondu nebo regresní náhradě v případě nehody. Pokud zjistíte dluh, co nejdříve si sjednejte pojištění, ověřte výši dlužné částky a domluvte si splátkový kalendář. U ojetých vozů si vždy ověřte, zda povinné ručení bylo hrazeno. Nejlepší prevencí je trvalý příkaz k úhradě a pečlivá kontrola dokladů.