Začátek nebo konec pracovní doby

Se začátkem i koncem pracovní doby se váží jistá pravidla. Vyžaduje po vás zaměstnavatel být na pracovišti o hodinu dřív nebo jen 15 minut s předstihem? Nebo naopak po konci směny musíte být ještě na pracovišti a odcházeli o něco později? Co si může zaměstnavatel v rámci běžného nastavení pracovních podmínek dovolit a co už je přesčas? Na to jsme se zaměřili v našem článku.

Silničáři jdou po silnici k nákladnímu autu
4 minuty čtení

Kapitoly článku

Co je to pracovní doba

Na začátku si řekněme, co vlastně je pracovní doba. Je to doba, v níž je zaměstnanec povinen vykonávat pro zaměstnavatele práci, a doba, v níž je zaměstnanec na pracovišti připraven k výkonu práce podle pokynů zaměstnavatele. Je to tedy i čas, kdy jste na pracovišti a zaměstnavatel pro Vás nemá momentálně práci, ač je povinen Vám ji přidělovat.

Základní pracovní doba je 40 hodin týdně. Existují výjimky, kdy je stanovená pracovní doba kratší například pro pracovníky v dolech, ale také ve dvousměnném, třísměnném nebo nepřetržitém provozu.

Kdy musí být zaměstnanec připraven

Začátek a konec pracovní doby stanoví zaměstnavatel. Přitom zaměstnanec je povinen se začátkem pracovní doby začít vykonávat práci, to znamená, že nejen musí být na pracovišti, ale také musí být připraven vykonávat práci. Někdy je třeba, aby se zaměstnanec například převlékl do pracovního úboru, přesunul se v rámci areálu, případně se osprchoval. Platí přitom, že tato doba se nepočítá do pracovní doby.

Zaměstnavatel tedy po vás může požadovat, abyste chodili do práce dříve právě kvůli tomu, abyste ve stanovenou hodinubyli připraveni pracovat. Za pozdní příchody nemůže zaměstnavatel dávat například pokuty. Pokud je zaměstnanec skutečný hříšník a pravidelně chodí do práce pozdě, může dojít eventuálně k rozvázání pracovního poměru výpovědí pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci. Aby však mohl dostat výpověď, musí být na možnost výpovědi upozorněn vytýkacím dopisem, nejméně 6 měsíců před doručením výpovědi (12 měsíců v případě, že nesplňuje požadavky pro řádný výkon práce, které spočívají v neuspokojivých pracovních výsledcích).

Konec pracovní doby

Zaměstnanec může z práce odejít až po skončení pracovní doby. Pokud končí například v 17:00, nemůže podle zákona odejít 16:59. Samozřejmě záleží také na domluvě se zaměstnavatelem. Někteří mohou být více benevolentní, což může souviset také s povahou provozu. Na některých pozicích není důležité, aby zaměstnanec byl v přesný čas. Jinde však může být toto velmi podstatné, například v nepřetržitém provozu, nebo na pozici, kde je v případě absence zaměstnance hrozí vážná škoda nebo dokonce nebezpečí života lidí, například letový dispečer.

I zde platí, že pokud se potřebujete po směně vysprchovat, převléci či jakkoliv upravit, do pracovní doby se vám tento čas nezapočítává.

O hodinu dřív v zaměstnání?

Pokud by zaměstnavatel však chtěl, abyste druhý den přišli do práce o hodinu dříve, než je standardní pracovní doba, je to klasicky přesčas, který je v tomto případě vlastně před pracovní dobou. Za přesčas náleží zaměstnanci příplatek minimálně ve výši 25 % jeho průměrného výdělku. Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně jen z vážných důvodů a musí dodržet zákonem stanovená pravidla, která mimo jiné určují minimální dobu odpočinku, který musí zaměstnanec mít mezi jednotlivými směnami.

Pokud touto hodinovou nadstavbou pracovní doby zaměstnavatel odůvodňuje právě výše zmíněnou přípravu na směnu a vy víte, že ji zvládnete provést za deset minut, pak je takový požadavek zaměstnavatele neoprávěný. Je tedy na vás, zda přijdete do práce 5, 10 či 20 minut před začátkem směny, důležité je, abyste v danou dobu, například v 8:00 hod,  skutečně mohli začít pracovat. I pouhá minuta pozdního příchodu může být zaměstnavatelem vyhodnocena je porušení pracovní kázně.

Tip: Pracovní doba možná není při výběru zaměstnání to první, na co se zaměstnanci zaměří. Hraje však velmi důležitou roli a předem by se každý zaměstnanec měl informovat, jak si zaměstnavatel pracovní dobu představuje. Bližší podrobnosti jsme sepsali v našem článku.

 

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Shrnutí

Práva zaměstnance i zaměstnavatele lze tedy shrnout následujícím způsobem. Pokud jste vždy na pracovišti v dobu stanovenou zaměstnavatelem, jednáte se v souladu se zákoníkem práce a neporušujete své povinnosti, váš zaměstnavatel nemá žádný důvod, aby se vůči vám jakkoliv vymezoval, posílal vám vytýkací dopisy či vám odpíral mzdu.

Pokud po vás chce zaměstnavatel, abyste začali pracovat již dvacet minut před oficiálním začátkem směny, pak jde o práci přesčas, za níž vám náleží odměny.

Taktéž můžete zaměstnavateli sdělit, že pokud máte být na pracovišti již 10 minut před začátkem směny, jedná se prakticky o nařízení práce přesčas. Za tuto práci přesčas by vám pak měl zaměstnavatel poskytnout náležitou odměnu.

Tip: Setkali jste se někdy s pojmem „fond pracovní doby“? Pokud ne, nic složitého za tím nehledejte. Co se přesně za tímto slovním spojením skrývá, jak evidujeme pracovní dobu a jak vypadá konto pracovní doby, si můžete přečíst v našem článku.

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

průměrné hodnocení: 4.8
hodnoceno: 4 krát

…nebo jej sdílejte

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Reference služby Dostupný advokát

Recenze služby

Jakub Jedlinský

před 6 měsíců

Spokojenost s přístupem advokátů, s jejich trpělivostí i naceněním.

Recenze služby

Michal D.

před 6 měsíců

Rychla odpoved (telefonicky kontakt s pravnikem). Navrhli nekolik variant reseni, serazeno dle pomeru vykon / cena. Rozumne vysvetleno, nic netlacili.

Recenze služby

Luboš Zeman

před 7 měsíců

Obrátil jsem se o právní poradu – moje žádost byla vyřízena velmi rychle, kvalitně a hlavně kvalifikovaně. Všichni byli milí a ochotní. Mohu jen doporučit!

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
Logo Česká advokátní komora Apek Logo Advokátní kancelář roku 2023 a 2024
Sledujte novinky
Facebook Dostupný advokát Twitter / X Dostupný advokát
Dostupný advokát © 2013-2024