eva
Chci dát v práci výpověď
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Pět nejužitečnějších částí zákoníku práce

Pracovní právo je upraveno řadou právních předpisů, ale jeho “biblí” je právě zákoník práce. Upravuje jak základní principy, tak také zcela konkrétní ustanovení popisující vznik pracovního poměru a okolnosti jeho trvání. Zjistíte zde rovněž, co vám musí zaměstnavatel zajistit a na co máte jako zaměstnanec nárok. Vybrali jsme pro vás proto pět částí zákoníku práce, na něž nejčastěji směřují vaše dotazy a jejichž znalost se vyplatí.

Kolegové pracují přesčas podle zákoníku práce
5 minut čtení
5. 11. 2021

Kapitoly článku:

Základní zásady pracovněprávních vztahů

Zákoník práce je vystavěn na liberálních principech a základní zásadou je “co není zakázáno, je dovoleno.” Vzhledem k předpokladu, že zaměstnanec má slabší vyjednávací pozici ve vztahu, jsou některá jeho práva speciálně ošetřena. Během čtení jednotlivých ustanovení zákoníku práce si všímejte pojmů jako “musí”, “nesmí”, “je povinen”, “je zakázáno”. To signalizuje, že individuální dohoda zde není možná. Výčet důležitých ustanovení, od kterých se lze odchýlit pouze ve prospěch zaměstnance, pak upravuje také § 363 zákoníku práce.

Velmi důležitými zásadami jsou zásada rovného zacházení se zaměstnanci a zákaz jejich diskriminace. Zaměstnavatel s vámi nesmí jednat jiným, méně příznivým způsobem než s ostatními, například z důvodu vaší víry, rasy, pohlaví či sexuální orientace. Stejně tak by neměl dopustit na pracovišti obdobný typ jednání se zaměstnanci, jako jsou formy šikany, pronásledování či obtěžování. Co konkrétně za takové jednání považujeme, nám zpřesňují ve svých judikátech soudy.

Tip: Byla-li vaše základní práva porušena, přečtěte si, u kterých orgánů se lze domáhat pomoci

Plánujete dát výpověď v práci?

Ochráníme vaše práva, pokud se chystáte dát výpověď v práci. S námi máte jistotu, že vaše výpověď bude platná a vy nepřijdete o nic, na co máte dle pracovní smlouvy nárok. To vše do dvou pracovních dnů a online.

Chci se poradit o své výpovědi

Vznik pracovního poměru

Ústřední část zákoníku práce je věnovaná pracovnímu poměru, což je v porovnání s ostatními pracovněprávními vztahy dominantní a základní vztah. Zákoník práce zná dva způsoby vzniku pracovního poměru. Jedním z nich je jmenování, druhým, se kterým se setkala drtivá většina z nás, pak pracovní smlouva.

Jde o dvoustranný projev vůle zaměstnance a zaměstnavatele, který směřuje ke vzniku pracovního poměru. Jeho podstatnými náležitostmi jsou druh vykonávané práce, místo jejího výkonu a den nástupu do práce. Zákoník práce umožňuje poměrně vysokou míru flexibility ve formě i obsahu pracovní smlouvy. Je proto dobré znát ale nejenom podstatné náležitosti, ale také se orientovat v tom, co vše je vhodné v pracovní smlouvě zakotvit pro nastavení bezpečného fungování vašeho vztahu se zaměstnavatelem. Může to být mimo jiné zkušební doba, výše mzdy, vysílání na služební cestu, speciální délka výpovědní doby a podobně.

Pracovní podmínky zaměstnanců

Pracovní podmínky můžeme chápat v širším smyslu jako uspokojivé pracovní prostředí, bezpečí na pracovišti a různé úkony a postupy vedoucí ke spokojenosti zaměstnanců. Pod tento pojem se mohou schovat i další okolnosti, za nichž vykonáváte svou práci, tedy pracovní doba a její rozvržení či přestávky na oddech.

Rozvržení pracovní doby musí skloubit ekonomické a provozní potřeby zaměstnavatele, zákonnou úpravu a její limity, od nichž se nelze odchýlit a v neposlední řadě i ochranu zdraví zaměstnance. Najdete zde proto řadu ustanovení, která vám musí zaměstnavatel bezpodmínečně zajistit. Jsou jimi například zařazení přestávek v práci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce a mezi dvěma směnami alespoň 11 hodin.

Tip: Pokud vám zaměstnavatel změnil směny a vaše pracovní doba vám nevyhovuje, nastudujte si, jak se bránit.

Zánik pracovního poměru

Asi nejdotazovanější částí pracovněprávních předpisů jsou ustanovení týkající se rozvázání pracovního poměru. Za jakých okolností a jak podat výpověď, kdy končí pracovní poměr a naopak, kdy vám může zaměstnavatel platně výpověď dát.

Základní pravidlo v tomto směru je, že zaměstnanec nemusí mít pro ukončení pracovního poměru žádný specifický důvod. Musí pouze respektovat písemnou formu výpovědi a následnou výpovědní dobu, která bývá zpravidla dvouměsíční. Běží ale až od prvního dne měsíce následujícího po měsíci, ve kterém jste dali výpověď.

Tedy například, pokud dáte výpověď 10. října, dvouměsíční výpovědní doba běží od 1. listopadu. Z toho důvodu bývají výpovědi nejčastěji doručovány druhé straně až ke konci měsíce.

Naopak ze strany zaměstnavatele musí být striktně splněn některý z výpovědních důvodů stanovených v § 52 zákoníku práce. Naplňuje se tím opět ochrana zaměstnance, jakožto slabší strany vztahu.

Je zřejmé, že je to hlavně Mzda, která představuje hlavní motivační prvek mnoha pracovněprávních vztahů. Pracovní právo v tomto ohledu nastavuje jednak minimální mzdu, na kterou máte nárok a pro pracovníky státu, obcí nebo příspěvkových organizací pak tabulky základní výměry platu. Pro zaměstnance je klíčový i přepočet hrubé a čisté mzdy a nastavení mzdy ve formě různých jejích složek. To vše ale v detailní podobě upravují jiné právní předpisy a v zákoníku práce to nenajdeme.

Překážky v práci

V životě každého zaměstnance se poměrně často vyskytují situace, pro které nemůže v danou chvíli pro svého zaměstnavatele pracovat, ačkoliv by měl. Ať už se jedná o doprovod člena rodiny k lékaři, pracovní neschopnost či ošetřování člena rodiny. Zákoník práce i v těchto situacích zaměstnance chrání a ukládá zaměstnavateli, aby omluvil nepřítomnost z zaměstnance v práci, poskytl mu pracovní volno a v některých případech i náhradu mzdy či platu.

Tip: Dalším oblíbeným typům pracovněprávních vztahů, tedy dohodě o provedení práce a dohodě o pracovní činnosti  se věnujeme v samostatném článku.

Neexistuje mnoho předpisů, které bychom doporučili i do knihovničky těch, kteří se právem profesně nezabývají. Ale pokud bychom takové hledali, zákoník práce by byl jistě na čelních příčkách. Jak je vidět z předchozích řádků, alespoň krátké přečtení a znalost základních práv v pracovním procesu vám může zajistit jejich dodržování a citelně zlepšit vyjednávací pozici.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

  • Vše zvládneme on-line
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Chci dát v práci výpověď

Poradíme vám, jak postupovat při výpovědi z práce, zda rozvázání pracovního poměru raději neřešit dohodou, pohlídáme vaše práva a pomůžeme získat od zaměstnavatele maximum. Jednáme rychle, účinně, v celé ČR. Cenu budete znát předem a zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Témata článku:

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí

před 2 roky

Jít osobně za advokátem mně přišlo dost nepříjemné. S Dostupným advokátem jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s kýmkoli vůbec musel setkat. Koupil jsem u něj konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu do dost exotické země, aniž by mi cokoli vysvětlil a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. (zobrazit více) Advokát přes skype příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.

Martin Čapuška

před 1 rokem

Chtěl bych touto formou poděkovat zvláště svému advokátu panu Mgr. Svobodnému, taktéž panu JUDr. Preussovi a paní Klostermannové. Precizní přístup, empatie, rychlost a rozlousknuli i případy spojené se zahraničím mimo EU. Ušetříte si čas a nervy, pokud se obrátíte na tento skvělý tým. Děkuji celému týmu, a doporučuji je jej opravdu všem.

MUDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín

před 2 roky

Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy z neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

HR předává zaměstnanci výplatní pásku

Co smí zaměstnavatel strhnout z platu?

Může se stát, že na své výplatní pásce uvidíte různé srážky ze mzdy. Někdy to je příspěvek na stravenky, karta multisport nebo jiné benefity, popřípadě se tam může objevit položka…

29. 8. 2018
Muž a žena se baví u počítače o pracovní nabídce

Pracovní smlouva a zkušební doba

Zaměstnanci i zaměstnavatelé pracovní smlouvy podceňují. Pro zaměstnance je to již pouze formální krok k vyhlídnuté pozici. Mnohem více dá na obsah inzerátu a smlouvu často příliš nepročítá.

1. 7. 2019
Lékařský personál se baví na chodbě nemocnice

Pracovní doba a její varianty

Pracovní doba možná není při výběru zaměstnání to první, na co se zaměstnanci zaměří. Hraje však velmi důležitou roli a předem by se každý zaměstnanec měl informovat, jak si zaměstnavatel…

11. 7. 2019

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022