Dostali jste vytýkací dopis, kde vám zaměstnavatel oznamuje, že dosahujete neuspokojivých pracovních výsledků? Může vás na základě tohoto dopisu propustit?
Dostali jste vytýkací dopis, kde vám zaměstnavatel oznamuje, že dosahujete neuspokojivých pracovních výsledků? Může vás na základě tohoto dopisu propustit?
Jedním z důvodů, proč může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď, jsou i neuspokojivé pracovní výsledky. Ty charakterizuje to, že zaměstnanec sice neporušuje žádnou svoji povinnost, jeho práce však zaměstnavateli nepřináší to, co od zaměstnance očekává.
Samozřejmě je však třeba zdůraznit, že ne každá situace, kdy zaměstnanec nesplní očekávání zaměstnavatele, představuje neuspokojivé pracovní důsledky, které mohou vést k propuštění. Požadavky zaměstnavatele musí být vždy přiměřené a odpovídat realitě, v níž se zaměstnanec pohybuje.
Vytýká-li vám zaměstnavatel nesplnění výkonnostních cílů, které jsou podle vás zcela nereálné, doporučujeme porovnat vlastní výkony s výsledky ostatních kolegů. Pokud kýžených cílů zdaleka nedosahují ani oni, asi bude problém spíše na straně zaměstnavatele, který požaduje nesplnitelné. Pozornost je třeba věnovat i systému přidělování práce – rozděluje-li zakázky mezi jednotlivé makléře zaměstnavatel a vy jich dostáváte nejméně, nebo pouze ty málo výnosné, těžko pak můžete plnit výkonnostní kritéria.
Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.
Pokud zaměstnavateli přinášíte méně zisku kvůli celkovému úbytku obchodů nebo proto, že vám nedává dostatek příležitostí, nemůže vám být z tohoto důvodu dána výpověď pro neuspokojivé pracovní výsledky. Zaměstnavatel by mohl maximálně zvážit zrušení vaší pracovní pozice. V takovém případě by vám při propuštění musel poskytnout odstupné.
Pokud nicméně objektivně zaostáváte, je vytýkací dopis namístě. V takovém případě vás zaměstnavatel musí ve vytýkacím dopise vyzvat k odstranění nedostatků a stanovit vám přiměřenou lhůtu, v níž máte své výkony zlepšit. Bylo by vhodné, aby vám zaměstnavatel zároveň poskytl přiměřenou součinnost a podporu ve vašem rozvoji (tedy například vám zaplatil školení).
Pokud se vaše výkony po uplynutí lhůty nezlepší (nebo pokud se zlepší jen krátkodobě), může vás zaměstnavatel propustit na základě výpovědi s dvouměsíční výpovědní dobou a bez odstupného. Výpověď vám však může dát nejpozději do 12 měsíců od doručení vytýkacího dopisu. Pokud se zaměstnavatel k rozhodnutí odhodlá až po 12 měsících, musí vám nejdříve doručit nový vytýkací dopis a poskytnout prostor pro zlepšení. Teprve poté může pokračovat výpovědí.
Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.
Jít osobně za advokátem mně přišlo dost nepříjemné. S Dostupným advokátem jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s kýmkoli vůbec musel setkat. Koupil jsem u něj konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu do dost exotické země, aniž by mi cokoli vysvětlil a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. (zobrazit více) Advokát přes skype příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.
Se začátkem i koncem pracovní doby se váží jistá pravidla. Vyžaduje po vás zaměstnavatel být na pracovišti o hodinu dřív nebo jen 15 minut s předstihem? Co si může zaměstnavatek…
Každému zaměstnanci se může stát, že mu bude jednoho dne doručena výpověď z pracovního poměru. Co můžete požadovat a jak postupovat v případě, že považujete výpověď za neoprávněnou?
Zaměstnanec odpovídá za škodu způsobenou zaměstnavateli pouze omezeně. Jaká jsou omezení této odpovědnosti? Jak je to se škodou způsobenou úmyslně či po zahnání žízně chmelovým nápojem během pracovní doby?