Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Jak to bude s předsmluvní odpovědností v pracovním právu?

Nový občanský zákoník („NOZ“) přinesl do českého práva nový prvek – předsmluvní odpovědnost. Většina odborníků se shoduje, že by se měl aplikovat i v pracovněprávních vztazích.

smlouva.jpg
2 minuty čtení
3. 11. 2015

Nepoctivému zaměstnanci či zaměstnavateli by tak měla vzniknout povinnost nahradit škodu svému poškozenému protějšku. Jak to bylo v případě paní Karolíny?

Zákon říká, že každý může vést jednání o smlouvě svobodně a neodpovídá za to, že ji neuzavře, ledaže jednání o smlouvě zahájí nebo v takovém jednání pokračuje, aniž má úmysl smlouvu uzavřít. Paní Karolína se na nás obrátila právě s takovým podezřením. Nový zaměstnavatel ji asi celou dobu vodil za nos. Přišla tak o starou práci, kde dala výpověď a novou vysněnou pozici nezískala.

Cílem právní úpravy předsmluvní odpovědnosti je však právě zamezit situacím, kdy by bylo vyjednávání o smlouvě pouhou zástěrkou, která by např. měla za cíl zmást či určitým způsobem zdržet druhou smluvní stranu, a to povětšinou za účelem vlastního prospěchu. Odpovědnost se však uplatní i v případech, kdy je takový postup veden jen samotným zlým úmyslem, aniž by došlo k vlastnímu obohacení.

Škodu musí také nahradit strana, která bez spravedlivého důvodu ukončí vyjednávání o smlouvě v situaci, kdy se již uzavření smlouvy jeví jako vysoce pravděpodobné. V případě paní Karolíny se to stalo tak, že ji náhle těsně před domluvenou schůzkou přišla smska, že se podpis smlouvy ruší. Smlouva byla přitom rámcově domluvena předem včetně konkrétních podmínek.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Nemusí tedy nutně jít o stav, kdy se již strany plně shodly na uzavření naprosto konkrétní smlouvy, ale i o situaci, kdy už budou dohodnuty podstatné náležitosti smlouvy a obě strany budou deklarovat vůli smlouvu uzavřít (např. v emailu oznámí, že smlouva bude k podpisu připravena v pondělí ráno, jako v našem případě). Kde je však hranice, kdy se uzavření smlouvy jeví jako „vysoce pravděpodobné“, může být samozřejmě v konkrétním případě také rozporné.

Co však může paní Karolína nárokovat? Zákon nárok na náhradu škody z předsmluvní odpovědnosti limituje. Strana, která jedná nepoctivě, nahradí druhé straně škodu, nanejvýš však v tom rozsahu, který odpovídá ztrátě z neuzavřené smlouvy v obdobných případech.

Reálná škoda, která zaměstnanci vznikne, je ztráta původního zaměstnání, která může být vyčíslena jako např. 3 x původní mzda. Zaměstnanec však bude moci požadovat pouze maximum, které by získal neuzavřením nové smlouvy. Zde patrně nebude možné vycházet z nějaké „neurčité délky“. V případné žalobě to tedy navrhujme opřít o konkrétní data. Např. na půl roku, jako průměrná délka obdobných zaměstnaní.

Paní Karolíně její nový zaměstnavatel nakonec po našem zásahu vyplatil odškodné mimosoudně a již má práci jinde. Doporučujeme tak v podobných případech se nevzdávat a obrátit se na odborníka.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

  • Vše zvládneme on-line
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí

před 2 roky

Jít osobně za advokátem mně přišlo dost nepříjemné. S Dostupným advokátem jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s kýmkoli vůbec musel setkat. Koupil jsem u něj konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu do dost exotické země, aniž by mi cokoli vysvětlil a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. (zobrazit více) Advokát přes skype příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.

Štěpán Mičunek, okres Vsetín

před 2 roky

Na Dostupného advokáta jsem se obrátil s prosbou o pomoc s neplatičem. Dostupný advokát mi poradil, jak dále postupovat. Náš spor se dostal až před soudy, kde mne Dostupný advokát zastupoval. Soudy jsem vyhrál, služby tohoto webu mohu vřele doporučit.

Ing. Jana Filipová, Praha

před 2 roky

Nechali jsme si s přítelem zkontrolovat nájemní smlouvu na náš první byt a byli jsme rádi, že nám někdo řekl, jaká máme práva, a vysvětlil, co nás čeká.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Jak snížit zálohy pro OSVČ

Odstupné v roce 2018

Dostali jste od zaměstnavatele výpověď nebo uzavřeli dohodu o skončení pracovního poměru? Na jaké odstupné máte v takovém případě nárok? To je jeden z častých dotazů našich klientů.

10. 2. 2018
Odtah auta při čištění ulice

Rozmary přírody a pozdní příchod do práce

Zima jako obvykle přináší nejen radosti ale i strasti. Strasti se často pojí s povětrnostními podmínkami a ztíženou cestou např. do práce.

7. 1. 2017
Jak se bránit výpovědi na hodinu

Jak se bránit výpovědi po 1.1.2014?

Nový občanský zákoník přinesl mnoho změn zejména do občanského a obchodního práva. Původně měl být jeho podkapitolou i úplně nový zákoník práce.

1. 1. 2015

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022