Jak to bude s předsmluvní odpovědností v pracovním právu?

Nový občanský zákoník („NOZ“) přinesl do českého práva nový prvek – předsmluvní odpovědnost. Většina odborníků se shoduje, že by se měl aplikovat i v pracovněprávních vztazích.

2 minuty čtení

Nepoctivému zaměstnanci či zaměstnavateli by tak měla vzniknout povinnost nahradit škodu svému poškozenému protějšku. Jak to bylo v případě paní Karolíny?

Zákon říká, že každý může vést jednání o smlouvě svobodně a neodpovídá za to, že ji neuzavře, ledaže jednání o smlouvě zahájí nebo v takovém jednání pokračuje, aniž má úmysl smlouvu uzavřít. Paní Karolína se na nás obrátila právě s takovým podezřením. Nový zaměstnavatel ji asi celou dobu vodil za nos. Přišla tak o starou práci, kde dala výpověď a novou vysněnou pozici nezískala.

Cílem právní úpravy předsmluvní odpovědnosti je však právě zamezit situacím, kdy by bylo vyjednávání o smlouvě pouhou zástěrkou, která by např. měla za cíl zmást či určitým způsobem zdržet druhou smluvní stranu, a to povětšinou za účelem vlastního prospěchu. Odpovědnost se však uplatní i v případech, kdy je takový postup veden jen samotným zlým úmyslem, aniž by došlo k vlastnímu obohacení.

Škodu musí také nahradit strana, která bez spravedlivého důvodu ukončí vyjednávání o smlouvě v situaci, kdy se již uzavření smlouvy jeví jako vysoce pravděpodobné. V případě paní Karolíny se to stalo tak, že ji náhle těsně před domluvenou schůzkou přišla smska, že se podpis smlouvy ruší. Smlouva byla přitom rámcově domluvena předem včetně konkrétních podmínek.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Nemusí tedy nutně jít o stav, kdy se již strany plně shodly na uzavření naprosto konkrétní smlouvy, ale i o situaci, kdy už budou dohodnuty podstatné náležitosti smlouvy a obě strany budou deklarovat vůli smlouvu uzavřít (např. v emailu oznámí, že smlouva bude k podpisu připravena v pondělí ráno, jako v našem případě). Kde je však hranice, kdy se uzavření smlouvy jeví jako „vysoce pravděpodobné“, může být samozřejmě v konkrétním případě také rozporné.

Co však může paní Karolína nárokovat? Zákon nárok na náhradu škody z předsmluvní odpovědnosti limituje. Strana, která jedná nepoctivě, nahradí druhé straně škodu, nanejvýš však v tom rozsahu, který odpovídá ztrátě z neuzavřené smlouvy v obdobných případech.

Reálná škoda, která zaměstnanci vznikne, je ztráta původního zaměstnání, která může být vyčíslena jako např. 3 x původní mzda. Zaměstnanec však bude moci požadovat pouze maximum, které by získal neuzavřením nové smlouvy. Zde patrně nebude možné vycházet z nějaké „neurčité délky“. V případné žalobě to tedy navrhujme opřít o konkrétní data. Např. na půl roku, jako průměrná délka obdobných zaměstnaní.

Paní Karolíně její nový zaměstnavatel nakonec po našem zásahu vyplatil odškodné mimosoudně a již má práci jinde. Doporučujeme tak v podobných případech se nevzdávat a obrátit se na odborníka.

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Reference služby Dostupný advokát

Recenze služby

Luboš Zeman

před 4 měsíce

Obrátil jsem se o právní poradu – moje žádost byla vyřízena velmi rychle, kvalitně a hlavně kvalifikovaně. Všichni byli milí a ochotní. Mohu jen doporučit!

Recenze služby

Tomáš Dastych

před 6 měsíců

Službu jsem opakovaně využil s maximální spokojeností. Mohu doporučit.

Recenze služby

Martin Bartoš

před 1 rokem

Ověřil jsem si, jak postupovat při ukončení pracovního poměru uzavřeného na dobu určitou.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
Logo Česká advokátní komora Apek Logo Advokátní kancelář roku 2023
Sledujte novinky
Facebook Dostupný advokát Twitter / X Dostupný advokát
Dostupný advokát © 2013-2024