Rozmary přírody a pozdní příchod do práce

Obrázek k článku Rozmary přírody a pozdní příchod do práce

7. 1. 2017 / autor: Ondřej Preuss

Zima jako obvykle přináší nejen radosti ale i strasti. Strasti se často pojí s povětrnostními podmínkami a ztíženou cestou např. do práce. Množí se tedy dotazy, zda může zaměstnavatel „vyhodit“ zaměstnance (dát mu výpověď z pracovního poměru) za to, že nepřijde do práce, protože byla přerušena vlaková či tramvajová doprava?

Zaměstnavatelé se často takovou situaci, kdy se někdo z výše uvedených důvodů dostaví např. pozdě nebo vůbec na ranní směnu snaží řešit nařízením dovolené. Zaměstnavatel však nemůže ze dne na den nařídit dovolenou. Obecně je sice nařízení dovolené v „moci“ zaměstnavatele, ale zaměstnance musí informovat nejméně 14 dní předem.

Na situaci dopravní kalamity pamatuje úprava překážek v práci v zákoníku práce a prováděcí legislativě. Pokud se tedy zaměstnanec nemůže do práce dostavit včas či vůbec z důvodu nepředvídaného přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků a nemohl-li zaměstnanec zároveň dosáhnout místa pracoviště jiným přiměřeným způsobem (náhradním dopravním prostředkem příp. pěšky), poskytne se mu pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu. V praxi však zejména ve zkušební době doporučujeme jít spíše cestou dohody se zaměstnavatelem a dovolenou akceptovat, pokud je nabízena.

Nelze však takovou absenci využít jako důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru či výpověď pracovního poměru. Dodejme ještě, že pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne zaměstnanci těžce zdravotně postiženému na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den pro znemožnění cesty do zaměstnání z povětrnostních důvodů nehromadným dopravním prostředkem, který tento zaměstnanec používá. Jde o případy, kdy invalidní zaměstnanec používá k cestě do zaměstnání osobního automobilu, kterého však z různých povětrnostních důvodů nemůže použít - nesjízdnost silnic kvůli námraze apod. Tito zaměstnanci mají tedy výhodu placeného volna.

Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: