Zákon o realitním zprostředkování výslovně zapovídá do smlouvy o zprostředkování (uzavírané realitní kanceláří) ukládat zájemci o nemovitost (spotřebiteli) povinnost uzavřít smlouvu kupní či o smlouvě budoucí. To se mohou někdy realitní kanceláře snažit obejít tím, že smlouvu označí jiným způsobem a prohlásí, že se na ni dotyčný zákon nevztahuje. I takové jednání je ovšem nepřípustné.
Nejvyšší soud to judikoval ve svém aktuálním rozhodnutí. V rámci posuzované situace projevili zájemci vážný zájem o koupi nemovitosti a zaplatili proto takzvaný rezervační poplatek dle trojstranné rezervační smlouvy mezi kupujícím, prodejcem a zprostředkovatelem. Ke koupi nakonec nedošlo, a to kvůli realitnímu zprostředkovateli, který nezajistil zápis pozemku do katastru nemovitostí, stejně jako nevyřešil problém chybějících přípojek a přístupové cesty. To mu ale nebránilo si po neuskutečnění koupě ponechat onen “rezervační poplatek” ve výši 72 600 korun.
Koupě nebo prodej nemovitosti
Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
Realitní zprostředkovatel přitom argumentoval tím, že se nejedná o smlouvu dle zákona o realitním zprostředkování, nýbrž o smlouvu nepojmenovanou, která pod uvedený zákon nespadá. Nejde proto o sankci za neuzavření smlouvy, ale o rezervační poplatek, který zapovězen není.
Právní jednání ale nelze posuzovat pouze podle jeho názvu, ale především podle jeho obsahu. Nejvyšší soud proto zahrnul zmíněnou smlouvu o rezervaci pod režim zákona o realitním zprostředkování a potvrdil názor soudů nižší instance, tedy, že realitní makléř je povinen několik desítek tisíc korun vrátit.
Judikát v žádném ohledu neznamená nižší právní jistotu pro prodejce nemovitostí, kteří požadují určitou záruku, že se prodej jejich domu či bytu uskuteční. K tomu i nadále slouží smlouva o smlouvě budoucí, uzavřená mezi budoucím kupcem a budoucím prodejcem, v níž lze sjednat smluvní pokutu a zahrnout do ní například náklady na přípravu smluv a další výlohy, které prodejce s prodejem má.