Vládní prázdniny

Každý zaměstnanec má nárok na dovolenou, ze zákona minimálně na čtyři týdny. Jsou ale i lidé, kteří nárok na dovolenou nemají, například členové vlády. Jaké jsou rozdíly mezi volnem zaměstnanců a ministrů?

3 minuty čtení

Na jak dlouhou dovolenou má nárok zaměstnanec?

Existuje několik typů dovolené. Nejčastější je ta za kalendářní rok či její poměrná část v případě kratšího působení u zaměstnavatele. Tato dovolená činí pro každého nejméně čtyři týdny v kalendářním roce, pokud odpracuje alespoň 60 dnů. Poměrná část dovolené se počítá za celé měsíce. Za každý odpracovaný měsíc tak má zaměstnanec nárok na dvanáctinu celé roční dovolené. Pokud tedy pracujete např. tři měsíce, máte nárok na týden dovolené. V případě, kdy poměr nevychází na celé dny, zaokrouhlují se dny dovolené nahoru.

Na jak dlouhou dovolenou pak má nárok ministr Vlády ČR?

Ministr, ani ostatní vrcholní ústavní činitelé nárok na žádnou dovolenou nemají. Jako vrcholní manažeři by měly být neustále k dispozici. Ministr tak nemůže odjet na měsíc meditovat do tibetského chrámu bez jakéhokoliv signálu. V takovém případě by ho měl prezident na návrh premiéra bezodkladně odvolat. Přeci jen však v praxi toto pravidlo není absolutní. Vláda měla letos „prázdniny“ mezi 27. červencem a 24. srpnem. Na tu dobu nebyly plánovány žádné schůze a premiér Sobotka sám osobně držel „pohotovost“, kdyby se něco přihodilo. Ostatní ministři tak byli v této době absolutní páni svého času a mohli se rozhodnout, zda odjedou na klasickou dovolenou, nebo budou stále v úřadě.

Může zaměstnavatel dovolenou nařídit zaměstnanci, kdy se mu zachce, anebo ji dokonce naopak podle svých potřeb kdykoliv zrušit?

Pánem nad dovolenou je zaměstnavatel. Musí však dovolenou stanovit alespoň 14 dní dopředu. Z tohoto pravidla je jen jedna výjimka. Zaměstnavatel totiž musí určit čerpání zbytku dovolené nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, pokud ji zaměstnanec nedostal v řádném termínu. Pokud to neudělá, má právo si dovolenou vybrat sám zaměstnanec. Opět však musí oznámit termín své nepřítomnosti minimálně 14 dní dopředu. Zaměstnavatel může dovolenou kdykoliv i přerušit či ukončit a povolat zaměstnance zpět do práce. V takovém případě však musí zaměstnanci nahradit vzniklé náklady, tedy např. dopravu zpět domů, storno poplatky v hotelu či zálohy uhrazené cestovní kanceláři.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Může si tedy ministr odjet na dovolenou, kdy se mu zachce, anebo musí být zpět v úřadě, když je to potřeba?

Vládní prázdniny ve skutečnosti podle zákona neexistují. Jak bylo uvedeno výše, ministři nárok na žádnou dovolenou nemají. Nemusejí si ji tedy ani schvalovat, někde hlásit a někoho se doprošovat o podpis nad “dovolenkou”. Volno si udělají, když to uznají za vhodné, teoreticky na neomezenou dobu. Pokud je to však potřeba, musí být připraveni se vrátit do úřadu. Zejména např. v situaci, kdy má být řešena národní bezpečnost nebo jiná zásadní otázka. Ostatně takto nedávno přerušil svou dovolenou německý ministr vnitra Thomas de Maiziére po letní střelbě v Mnichově. Kdyby to český ministr neudělal, nepochybně ho navrhne premiér odvolat. Prezident by ho dle Ústavy měl v takovém případě odvolat bezodkladně, v řádu dní. Není možné, aby ministr v době krize podnikal např. cestu kolem světa a neúčastnil se jednání vlády.

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Reference služby Dostupný advokát

Recenze služby

Martin Bartoš

před 1 rokem

Ověřil jsem si, jak postupovat při ukončení pracovního poměru uzavřeného na dobu určitou.

Recenze služby

Tomáš Dastych

před 9 měsíců

Službu jsem opakovaně využil s maximální spokojeností. Mohu doporučit.

Recenze služby

Luboš Zeman

před 7 měsíců

Obrátil jsem se o právní poradu – moje žádost byla vyřízena velmi rychle, kvalitně a hlavně kvalifikovaně. Všichni byli milí a ochotní. Mohu jen doporučit!

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
Logo Česká advokátní komora Apek Logo Advokátní kancelář roku 2023 a 2024
Sledujte novinky
Facebook Dostupný advokát Twitter / X Dostupný advokát
Dostupný advokát © 2013-2024