Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Vládní prázdniny

Každý zaměstnanec má nárok na dovolenou, ze zákona minimálně na čtyři týdny. Jsou ale i lidé, kteří nárok na dovolenou nemají, například členové vlády. Jaké jsou rozdíly mezi volnem zaměstnanců a ministrů?

dovolena.jpg
3 minuty čtení
19. 10. 2016

Na jak dlouhou dovolenou má nárok zaměstnanec?

Existuje několik typů dovolené. Nejčastější je ta za kalendářní rok či její poměrná část v případě kratšího působení u zaměstnavatele. Tato dovolená činí pro každého nejméně čtyři týdny v kalendářním roce, pokud odpracuje alespoň 60 dnů. Poměrná část dovolené se počítá za celé měsíce. Za každý odpracovaný měsíc tak má zaměstnanec nárok na dvanáctinu celé roční dovolené. Pokud tedy pracujete např. tři měsíce, máte nárok na týden dovolené. V případě, kdy poměr nevychází na celé dny, zaokrouhlují se dny dovolené nahoru.

Na jak dlouhou dovolenou pak má nárok ministr Vlády ČR?

Ministr, ani ostatní vrcholní ústavní činitelé nárok na žádnou dovolenou nemají. Jako vrcholní manažeři by měly být neustále k dispozici. Ministr tak nemůže odjet na měsíc meditovat do tibetského chrámu bez jakéhokoliv signálu. V takovém případě by ho měl prezident na návrh premiéra bezodkladně odvolat. Přeci jen však v praxi toto pravidlo není absolutní. Vláda měla letos „prázdniny“ mezi 27. červencem a 24. srpnem. Na tu dobu nebyly plánovány žádné schůze a premiér Sobotka sám osobně držel „pohotovost“, kdyby se něco přihodilo. Ostatní ministři tak byli v této době absolutní páni svého času a mohli se rozhodnout, zda odjedou na klasickou dovolenou, nebo budou stále v úřadě.

Může zaměstnavatel dovolenou nařídit zaměstnanci, kdy se mu zachce, anebo ji dokonce naopak podle svých potřeb kdykoliv zrušit?

Pánem nad dovolenou je zaměstnavatel. Musí však dovolenou stanovit alespoň 14 dní dopředu. Z tohoto pravidla je jen jedna výjimka. Zaměstnavatel totiž musí určit čerpání zbytku dovolené nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, pokud ji zaměstnanec nedostal v řádném termínu. Pokud to neudělá, má právo si dovolenou vybrat sám zaměstnanec. Opět však musí oznámit termín své nepřítomnosti minimálně 14 dní dopředu. Zaměstnavatel může dovolenou kdykoliv i přerušit či ukončit a povolat zaměstnance zpět do práce. V takovém případě však musí zaměstnanci nahradit vzniklé náklady, tedy např. dopravu zpět domů, storno poplatky v hotelu či zálohy uhrazené cestovní kanceláři.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Může si tedy ministr odjet na dovolenou, kdy se mu zachce, anebo musí být zpět v úřadě, když je to potřeba?

Vládní prázdniny ve skutečnosti podle zákona neexistují. Jak bylo uvedeno výše, ministři nárok na žádnou dovolenou nemají. Nemusejí si ji tedy ani schvalovat, někde hlásit a někoho se doprošovat o podpis nad “dovolenkou”. Volno si udělají, když to uznají za vhodné, teoreticky na neomezenou dobu. Pokud je to však potřeba, musí být připraveni se vrátit do úřadu. Zejména např. v situaci, kdy má být řešena národní bezpečnost nebo jiná zásadní otázka. Ostatně takto nedávno přerušil svou dovolenou německý ministr vnitra Thomas de Maiziére po letní střelbě v Mnichově. Kdyby to český ministr neudělal, nepochybně ho navrhne premiér odvolat. Prezident by ho dle Ústavy měl v takovém případě odvolat bezodkladně, v řádu dní. Není možné, aby ministr v době krize podnikal např. cestu kolem světa a neúčastnil se jednání vlády.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

4.8
29 referencí

Monika Holcátová

před 8 měsíci

S darovací smlouvou od vás jsem neměla na katastru nejmenší problém. Pracovnice u okénka se podívala na logo a poznamenala, že vaše smlouvy jsou vždy v pořádku. Dostupný advokát mi...

Honzin

před 8 měsíci

Moc jsem tomu ze začátku nevěřil (advokát jakože přes web). Ale spolupráce byla profesionální, nápomocná (z hlediska toho identifikovat, co potřebuji a co je pro mě zbytečné), advokát byl pečlivý...

Ing. Jan Sekanina

před 8 měsíci

Když mi prarodiče chtěli darovat byt, nechtěl jsem se z důvodu vysokého pracovního vytížení zabývat tím, co všechno musím zařídit a jak docílit přepisu vlastnictví v katastru nemovitostí. Dostupný advokát...

Mohlo by vás také zajímat

dovolena.jpg

Seznam právních nutností před odjezdem na dovolenou

Léto je v plném proudu a spolu s ním i dovolenková sezona. Jste na odjezd na dovolenou připraveni tak, aby se pobyt u moře nebo na poznávacím zájezdu neprodražil nebo…

20. 7. 2019
dreamjob.jpg

Jak dát výpověď v práci v 5 bodech

Přišla Vám lepší nabídka? Nemůžete vystát nervózního či sadistického šéfa? Nebo si prostě potřebujete odpočinout? Poradíme Vám, jak podat výpověď a nepřipravit se o svá práva.

23. 5. 2016
Zdrcená žena sedící u počítače dostává výpověď

Rozvázání pracovního poměru

Je několik způsobů jak rozvázat pracovní poměr. S ukončením pracovního poměru je ovšem spojeno i mnoho omezení. V tomto blogu se podíváme na další z nich.

9. 5. 2019

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021