avatar-01@2x
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Od kdy máte nárok na dovolenou?

Nastoupili jste do nového zaměstnání, máte tříměsíční zkušební dobu a nejste si jisti, od kdy již můžete využít dovolenou? Můžete ji využít ve zkušební lhůtě? A jak je to v případě, když prcujete „na IČO“?

Žena s batohem na vyhlídce
2 minuty čtení

Zaměstnanci vzniká při splnění zákonem stanovených podmínek právo na:

  • dovolenou za kalendářní rok nebo na její poměrnou část,
  • dovolenou za odpracované dny,
  • dodatkovou dovolenou.

Dovolená za kalendářní rok

Dovolená za kalendářní rok náleží zaměstnanci, když byl v pracovním poměru alespoň rok a z toho odpracoval alespoň 60 dní. Ta je dlouhá 4 týdny, u učitelů a pedagogů 8 týdnů. Tuto minimální dobu dovolené určuje zákoník práce, můžete si ale se zaměstnavatelem domluvit dovolenou i delší.

Poměrná část

Pokud jste v pracovním poměru u zaměstnavatele méně než rok a odpracovali jste daných 60 dnů, máte nárok na poměrnou část dovolené, tj. 1/12 roční dovolené za každý měsíc pracovního poměru.

Dovolená za odpracované dny

V případě, že jste ale 60 dnů ještě neodpracovali, máte nárok pouze na dovolenou za odpracované dny. Konkrétně máte nárok na 1/12 dovolené za každých 21 odpracovaných dní.

Na týden dovolené navíc, tzv. Dodatkové dovolené, mají nárok zaměstnanci pracující ve obtížných podmínkách, například horníci, nebo zaměstnanci záchranné služby.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Krácení dovolené

Pokud zaměstnanec z určitých důvodů do práce nechodí a zamešká tak směny, zaměstnavatel mu může dovolenou krátit. K tomu může přikročit, pouze pokud šlo o překážky v práci, které se podle zákona neposuzují jako výkon práce. Tedy nelze dovolenou krátit za absenci z důvodů, překážek na straně zaměstnavatele, mateřské dovolené, čerpání místo mateřské rovnou rodičovské dovolenou – tehdy se započítá jen v části, v jaké žena může čerpat mateřskou dovolenou, dočasné pracovní neschopnosti kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání, čerpání dovolené, svátku nebo náhradního volny za práci přesčas nebo ve svátek. Krátit může například při absenci z důvodu dlouhodobé nemoci nezpůsobené pracovním úrazem, nebo nemocí z povolání.

Dovolenou zaměstnavatel může krátit za prvních 100 dní takovéto absence o 1/12 a za každých dalších 21 dní opět o 1/12. Vedle toho může zaměstnavatel krátit dovolenou za neomluvenou absenci. Za takto zameškaný den může zaměstnavatel škrtnout z dovolené 1-3 dny. Kratší úseky neomluvené absence se mohou sčítat.

Zaměstnanci, jehož pracovní poměr trval celý rok, však nelze takto zkrátit dovolenou na dobu menší než 2 týdny.

Nevyčerpaná dovolená se převádí do dalšího roku, dobu čerpání určuje primárně zaměstnavatel, měl by tak činit dle určitých pravidel mezi která patří i to, že zaměstnanec by měl dovolenou využít v roce, za který mu náleží, pokud tomu však brání určité okolnosti a dovolenou v daném roce nevyužije, převádí se do dalšího roku s tím, že pokud zaměstnavatel do 30 června následujícího roku neurčí dobu čerpání této „staré“ dovolené určí si ji zaměstnanec sám, což musí zaměstnavateli oznámit minimálně 14 dní předem.

Na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, tedy tzv. DPP a DPČ se zákonná úprava dovolené nevztahuje, tedy nemají na ní ze zákona nárok.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí

před 2 roky

Jít osobně za advokátem mně přišlo dost nepříjemné. S Dostupným advokátem jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s kýmkoli vůbec musel setkat. Koupil jsem u něj konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu do dost exotické země, aniž by mi cokoli vysvětlil a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. Advokát přes skype příjemný, (zobrazit více) služba rychlá, můžu jen doporučit.

Sebastian Dürl

před 4 roky

Se službami Dostupného advokáta jsem spokojen, poradí i na dálku a nemusíte nic řešit.

Jiří Kopic, Praha

před 3 roky

Nas advokat byl velice ochotny a vstricny, urcite doporucuji!

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
ct-inverse
hn-inverse
idnes-inverse
prima-inverse
ihned-inverse
cro-inverse
Logo Česká advokátní komora logo-apek-male
Sledujte novinky
Dostupný advokát © 2013-2023