Airbnb a poplatky za služby

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
3. února 2016
4 minuty čtení
4 minuty čtení
Právo nemovitostí

Svět je stále více „on-line“. Příkladem může být služba Airbnb. Vnitřní úprava českých bytových domů na ni však není připravena, a nejednou tak vzniká spor o poplatky za služby.

Jak svolat členskou schůzi SVJ a BD

Dvojice amerických podnikatelů Brian Chesky a Joe Gebbia odstartovala Airbnb v roce 2008 v kalifornském San Francisku, jelikož měli volný gauč a ceny nájmů ve městě byly tehdy astronomické. Dnes je hodnota společnosti více než jedna miliarda dolarů.

Na jejím webu se lidé registrují jako hostitelé (v právní řeči pronajímatelé) či hosté (nájemci), případně obojí. Hosté si pak on-line pronajímají bydlení, které hostitelé inzerují. Může jít o celý dům, byt nebo jen gauč se snídaní (od toho také název – AirBed & Breakfast). Většinou jde o krátkodobé pronájmy v řádu dnů.

Popularita Airbnb ve světě roste. Jen v České republice najdeme až tisíce nabídek ubytování.

V čem je tedy problém?

Vždyť pro pronajímatele i nájemce je vše z právního hlediska bez značného rizika. Platí se přes server Airbnb a všichni jsou pravidelně hodnoceni. Služba tedy poskytuje komfort i bezpečí pro obě strany.

Biti jsou však často sousedé hostitelů (pronajímatelů) v bytových domech. Ten, kdo byt pronajímá přes Airbnb, většinou totiž přihlásí jen jednu osobu, přitom jich v bytě má téměř nepřerušovaně 4 či 5. Hosté vytvářejí přiměřený „ruch“ a samozřejmě i spotřebu. Hostitel také neodvádí místní poplatky, tak jako hotely či jiní provozovatelé ubytovacích služeb. Zkrátka přijde tedy i stát a obec.

Související služba

Nájem nemovitosti

Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Lze pronájem přes Airbnb zakázat?

Zde je nutné rozlišit, o jaký typ vlastnictví bytu půjde. Pokud jde o byt v osobním vlastnictví, tak s jeho pronájmem majitelé ostatních bytů v domě nemůžou prakticky nic dělat. Vlastník disponuje se svým bytem zcela volně a musí jen dodržovat základní hygienické normy a nerušit vlastnictví ostatních. Jediná šance je tak napadat konkrétní prohřešky např. proti domovnímu řádu.

V případě družstevního bydlení naopak může většina družstevníků pronájem přes Airbnb zcela vyloučit. Vlastníkem bytu je totiž družstvo jako celek a nikoliv jednotliví členové, ti mají byt formálně jen v nájmu. Většina družstev pak může dle stanov neudělit souhlas s podnájmem a tak zabránit těmto krátkodobým pronájmům úplně. Podnájmu jako takovému se budeme věnovat v jednom z našich dalších blogů.

Jak spravedlivě rozdělit náklady?

Zákon nedefinuje veškeré služby, které je možné v souvislosti s užíváním bytu či nebytového prostoru v domě s byty poskytovat. Naopak spíše preferuje, aby se obyvatelé dohodli. To je vždy nejrozumnější cesta.

Co když ale pronajímatel tvrdí, že v bytě dlouhodobě nikdo nežije, jen tam občas přespává pár známých (byt přitom soustavně pronajímá přes Airbnb)? U některých služeb se v takovém případě vyjde ze skutečné spotřeby (či z minulých let) nebo z podlahové plochy bytu. U některých však toto pravidlo nelze použít. Pokud se obyvatelé domu nedohodnou, vychází se podle zákona z počtu přihlášených osob, a to zejména u poplatků za odvoz odpadu, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě atd.

Osobami rozhodnými pro rozúčtování služeb jsou pak podle zákona vlastník bytu nebo jeho nájemce a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v bytě po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.

Zde nastává problém, protože přes Airbnb se osoby střídají, takže většinu roku v bytě žije několik osob, ale žádná déle než 2 měsíce. Poctivý pronajímatel by to měl zohlednit. Pokud však není domluva možná, lze uvažovat i o soudním prolomení tohoto pravidla. Vyšší soudy by při správném předestření argumentů mohly dát přednost účelu zákona a vyložit pojem osoba tak, že jde vlastně o „nekonkrétní“ osobu právě za účelem měření spotřeby a ne nutně o konkrétního člověka. Takový spor má ale nejasný výsledek a také bude obtížné vše prokázat (např. statistickými metodami). Je ovšem možné, že se brzy judikátu dočkáme, nebo bude pod tlakem jednat i zákonodárce.

Ostatně, pokud jde o daňové úniky, některé státy už připravují speciální „Airbnb“ legislativu (např. Kanada), tak aby svázaly pronajímatele podobnými povinnostmi, jako mají hostely a hotely. V samotném San Francisu jsou již nájmy pod 30 dní bez zvláštní licence zakázány.

Poraďte se ohledně problémů, které mohou vyplývat z pronájmu bytu nebo si nechte sepsat nájemní smlouvu na míru. Můžete si rovněž stáhnout vzor nájemní smlouvy ZDARMA.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Nájem nemovitosti

Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)